Je všeobecně známo, že se požadavky na úroveň bydlení zvyšují. Stará, tmavá, neobývaná podkroví se rekonstruují a u nových domů se již od fáze projektu dbá na maximální využitelnost volného prostoru. Trendem jsou otevřené prostory plné přirozeného světla. 

(Komerční prezentace)

Maximální střešní prosklenou plochu lze získat dvěma způsoby. Prvním je využití libovolných sestav různých typů oken. Tyto sestavy mohou být svislé (okna v řadě nad sebou), vodorovné (okna v řadě vedle sebe) nebo blokové (okna vedle sebe a nad sebou).

Počet a rozměr oken v sestavě závisí na architektonických aspektech, funkčních a konstrukčních požadavcích v závislosti na roztečích jednotlivých prvků střešní konstrukce. Střešními okny lze pokrýt prakticky celou plochu střechy. Rámy oken v sestavách jsou nejčastěji umístěny ve vzdálenosti 10-14 cm. 

Maximální střešní prosklenou plochu lze získat dvěma způsoby. Prvním je využití libovolných sestav různých typů oken. Tyto sestavy mohou být svislé (okna v řadě nad sebou), vodorovné (okna v řadě vedle sebe) nebo blokové (okna vedle sebe a nad sebou). (FAKRO)

Další možnost nabízí společnost FAKRO s využitím oken řady proSky. Jedná se o největší (nejdelší) jednokřídlá střešní okna dostupná na trhu s výškou až 206 cm. Díky tomu tato okna splňují normu DIN 5034-1 (Denní světlo v místnostech).  

Doposud bylo možné naprojektovat vhodné řešení pro správné prosvětlení místnosti pouze s využitím sestav oken. Toto řešení však může s sebou nést komplikace v případech, kdy je nutný zásah do střešní konstrukce z důvodů velké šířky použitých oken v sestavě.

Okno se zvýšenou osou otáčení FYP proSky (FAKRO)

Šířka oken proSky (78 cm a 94 cm) je přizpůsobena pro nejběžnější rozteče krokví. Okna FYP-V proSky v rozměru 94x206 cm poskytují velkou prosklenou plochu a lze je bez problémů namontovat mezi krokve. Při použití oken FYP-V proSky s výškou 206 cm získáme až o 18 % větší plochu prosklení než v případě svislé sestavy oken s využitím 2 střešních oken se standardní výškou 98 cm. Plocha zasklení je větší díky tomu, že zde nejsou použity prvky spojující okna, které zaberou cca 30 cm prostoru mezi okny.

Další výhodou oken proSky  je osa otáčení, která je posunuta až o 15 cm nad střed rámu okna, a proto okenní křídlo v případě otevření okna nebrání  ve výhledu jako je to u klasických kyvných oken.

Okno se zvýšenou osou otáčení FYP-V (FAKRO)Okna se zvýšenou osou otáčení jsou kyvného typu s osou otáčení umístěnou nad středem. Spodní část křídla (pod osou závěsů) tak vlastně zajišťuje funkci výklopného okna a horní část umožňuje lépe prosvětlit podkroví. Křídlo je při otáčení v úhlu 0-45° přidržováno inovativním podpůrným mechanismem, který dovoluje ponechat otevřené okno v jakékoliv poloze v rozsahu těchto úhlů.

Jediná střešní okna na trhu, která po namontování ve střeše se sklonem 39-43° splňují normu DIN 5034-1. Tato norma stanoví, že dolní hrana okna musí být ve výšce do 95 cm a horní hrana ve výšce minimálně 220 cm měřeno od podlahy.

  • Maximální výška těchto oken je 206 cm.
  • Obsluha okna pomocí kliky umístěné v dolní části křídla. Klika umožňuje spárové větrání ve dvou polohách.
  • Okna jsou vybavena automatickou ventilační klapkou V40P.
  • Ve standardu vybavena energeticky úsporným zasklením U3, lze vybavit různými druhy zasklení z nabídky FAKRO.
  • Okna FYP-V proSky jsou vyrobena z borovicového dřeva, vrstevně klíženého  a vakuově impregnovaného, lakovaného transparentním akrylátovým lakem.
  • Okna PYP-V jsou vyrobena z vícekomorových PVC profilů bílé barvy zpevněných ocelovými výztužemi. Tato okna jsou dostupná také v dekoru borovice nebo zlatý dub.
  • Snadné mytí vnější okenní tabule díky pojistce, blokující křídlo v poloze pootočené o 160°.
  • Zvýšená bezpečnost a odolnost proti vloupání zajištěna systémem topSafe, který se skládá z: inovativního systému upevnění speciálně profilovaných závěsů, kovového prvku zesilujícího plastový protikus kliky v rámu, kovové lišty ztěžující vypočání okna pomocí nářadí.
  • K oknům lze zakoupit vnitřní a vnější doplňky. 

Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem