Domníváte se, že funkce dveří je daná  a že není dál co vymýšlet? Vítězové studentské soutěže „Dveře roku 2042“, kterou vyhlásila společnost Sapeli u příležitosti svých 25 let na trhu, překvapili řadou originálních vizí. Náš časopis byl při tom. Seznamte se s nejzajímavějšími návrhy.

Návrhy hodnotila odborná porota, mezi jejímiž členy byla i Markéta Klocová, šéfredaktorka časopisu Můj dům a internetových magazínů www.mujdum.cz a www.modernibyt.cz:

„Zpočátku jsem si také myslela, že na dveřích už toho není mnoho ke zdokonalování. Pohled mladé generace mne ale mile překvapil svou nezatížeností stereotypy. Interiérové či vstupní dveře jako obří komunikační a informační displej – no řekněte sami, není to zajímavý nápad?“

Také ostatní členy poroty nejvíce zaujal návrh polyfunkčních dveří s diářem, za který získala hlavní cenu Kristýna Ulrychová, studentka oboru Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze. „Ráda zkouším nové věci a studentské soutěže jsou skvělou možností, jak si zkusit navrhnout něco trochu odlišného od školních projektů, nechat následně ohodnotit své dílo anonymně porotu, získat tak zpětnou vazbu a ještě se seznámit s novými lidmi,“ říká vítězka. „Snažila jsem se vymyslet, jak by mohla dnešní doba dál pokračovat, a skloubit design budoucnosti s novými technologiemi, které zde ještě nejsou, ale za 25 let očekávám, že budou samozřejmostí.“

Na druhém místě se umístil Jakub Trčka, student architektury z téže školy, se svým návrhem elektromagnetického pole ve stěně z textilních výplní. Třetí místo patří dvojici autorů Vít Kalvoda a Jakub Soška, studentů architektury Fakulty stavební VUT v Brně, za projekt lamelových dveří schovaných v magnetickém pouzdře ve zdi.

1. Kristýna Ulrichová, návrh polyfunkčních dveří s diářem: Pro svůj vítězný návrh polyfunkčních dveří využila Kristýna Ulrychová velmi atraktivní a moderní interiérový design, který propojila s novými technologiemi a novými materiálovými i konstrukčními možnostmi. Její polyfunkční posuvné dveře nabízejí automatické otevírání a zavírání dle čidla, zamykání/odemykání pouhým gestem, informační digitální panel, který může sloužit jako diář, zvolit můžete různé barvy stejně jako vybrat vlastní obraz za dveřmi. Dveře tak spoří čas, usnadňují manipulaci a zároveň povyšují design interiéru.

1. Pro svůj vítězný návrh polyfunkčních dveří využila Kristýna Ulrychová velmi atraktivní a moderní interiérový design, který propojila s novými technologiemi a novými materiálovými i konstrukčními možnostmi. Její polyfunkční posuvné dveře nabízejí automatické otevírání a zavírání dle čidla, zamykání/odemykání pouhým gestem, informační digitální panel, který může sloužit jako diář, zvolit můžete různé barvy stejně jako vybrat vlastní obraz za dveřmi. Dveře tak spoří čas, usnadňují manipulaci a zároveň povyšují design interiéru.

2. Návrh Jakuba Trčky, držitele druhého místa, byl, jak sám autor uvádí, založen na konzultacích s univerzitními odborníky v oblasti vývoje vláken a textilií, čímž svou studii posunul do reálné roviny. Jak by jeho elektromagnetické dveře se senzory pohybu v podobě elektromagnetického pole ve stěně z textilních výplní fungovaly, představil zájemcům na YouTube ve svém videu s názvem: SAPELI / Dveře roku 2042 / Jakub Trčka.

2. Návrh Jakuba Trčky, držitele druhého místa, byl, jak sám autor uvádí, založen na konzultacích s univerzitními odborníky v oblasti vývoje vláken a textilií, čímž svou studii posunul do reálné roviny. Jak by jeho elektromagnetické dveře se senzory pohybu v podobě elektromagnetického pole ve stěně z textilních výplní fungovaly, představil zájemcům na YouTube ve svém videu s názvem: SAPELI / Dveře roku 2042 / Jakub Trčka.

3. Třetí místo získala dvojice autorů Vít Kalvoda a Jakub Soška, kteří navrhli moderní lamelové dveře. Lamely se mohou pohybovat nezávisle na sobě nebo dohromady, jednotlivé lamely lze vyměnit či zaměnit například za průhledné nebo průsvitné. Posouvají se do pouzdra, kde se zachytí pomocí magnetu, a uvolní celý průchozí profil dveří.

3. Třetí místo získala dvojice autorů Vít Kalvoda a Jakub Soška, kteří navrhli moderní lamelové dveře. Lamely se mohou pohybovat nezávisle na sobě nebo dohromady, jednotlivé lamely lze vyměnit či zaměnit například za průhledné nebo průsvitné. Posouvají se do pouzdra, kde se zachytí pomocí magnetu, a uvolní celý průchozí profil dveří.

Text: Jitka Pálková, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem