První jarní dny jsou za námi a počasí nenasvědčuje tomu, že by pořádná zima přece jen ještě letos přišla. Proto je ten správný čas na tradiční jarní úklid - nejen na zahradě a uvnitř domu. Pokud chcete, aby vám dům dlouho vydržel, nesmíte zanedbat ani kontrolu jeho střechy a okapů, které byly v minulých měsících vystaveny silnému větru a nevlídnému počasí.

Jak na to, abyste předešli starostem v budoucnu, radí Marek Dítě – produktový manažer společnosti Lindab, výrobce a prodejce lehkých střešních krytin z prvotřídní švédské oceli a také okapových systémů, v nichž je lídrem na českém trhu.

Jarní revize střechy a okapůObecná rada zní: pokud se rozhodnete revizi střechy provést sami, pamatujte na vaši bezpečnost. Mnohdy jsou právě ta místa střechy, kde je nutné kontrolu provést, nejhůře přístupná. Provést například kontrolu oplechování komínu u střechy s velkým sklonem může být bez zabezpečení velmi riskantní. Lepší je proto takovou činnost přenechat odborné firmě. Doporučuji spíše vizuální kontrolu střešní krytiny, například z bezpečí střešního okna.

Stejně tak lze provést kontrolu lemování střešního okna a jeho případného vyčištění, aby nic nebránilo plynulému odtoku vody. Zda je vše v pořádku, můžeme zjistit také kontrolou podstřeší. Pokud prostor slouží například jako nezateplená půda, snadno zjistíme případné zatékání, které se projeví jako vlhké mapy v prkenném bednění. Toto doporučuji zkontrolovat především v místě komínového tělesa a střešních oken. Překontrolujte, zda kvůli náporu sněhu nedošlo k utržení hromosvodu, případně k uvolnění střešních tašek v místě úžlabí.

DESATERO LINDABU PRO JARNÍ REVIZI STŘECHY A OKAPŮ

1. Zjistit stav střešní krytiny.
2. Prověřit oplechování střešních prvků a prostupů (komínů, světlíků, vikýřů, odvětrávacích prvků).
3. Vyčistit lemování za komínem, vikýřem nebo střešním oknem (pokud je třeba), aby mohla voda    dobře odtékat.
4. Prohlédnout okapy a odtokové roury. Dát při tom pozor zejména na prohnuté žlaby, pokřivené      nosné háky či těsnost jednotlivých dílů.
5. Vyčistit okapy.
6. U starších pozinkovaných okapů dát pozor na korozi. U plastových okapů prověřit možné      popraskání vlivem mrazu.
7. Zkontrolovat těsnění a kvalitu nátěrů střešních oken.
8. Důkladně projít podkroví, zda někde nezatéká, nebo dokonce jestli se na částech dřevěných       krovů netvoří houba a plíseň.
9.  Shrnout množství poškození všech výše uvedených částí.  Malé závady můžete odstranit sami,       na ty větší je třeba zavolat odborníky.
10. Revizi střechy a okapů byste měli dělat nejméně jedenkrát do roka, optimální je však dvakrát:       před zimou a po ní.

Při jarní kontrole se důkladně podívejte na okapy. Na první pohled zjistíte, zda nedošlo k jejich poškození vlivem sjíždějícího sněhu. Pokud si troufnete zkontrolovat a vyčistit podokapní žlab a průchodnost svodové roury například pomocí proudu vody, nepřekvapí Vás první přívalové deště, které by mohly v případě ucpaného žlabu napáchat škody. Zároveň také zkontrolujte, zda jsou všechny spoje těsné a okapový systém nikde neprotéká. Pokud si chcete ušetřit každoroční dřinu s natíráním nebo problémy se zkroucenými a popraskanými plastovými okapy, můžete si pořídit okapy bezúdržbové, např. Lindab Rainline, který už je rovnou opatřen ochrannou vrstvou laku. Jeho hlavní výhodou jsou minimální požadavky na údržbu.

Barevná povrchová vrstva mu poskytuje ochranu před povětrnostními vlivy, stálost barvy a perfektní vzhled. Díky kvalitní povrchové úpravě nebudete muset okapy natírat nejméně 40 let. Švédská ocel zaručuje vysokou pevnost výrobku. Volit můžete ze široké škály barev, aby okapy dobře ladily se střechou vašeho domu. A to nejlepší nakonec: okapový systém Lindab Rainline můžete od 1. března pořídit výrazně levněji. Lindab se totiž rozhodl zpřístupnit své výrobky co největšímu počtu zájemců, takže Lindab Rainline můžete pořídit za cenu až o 35 % nižší než dříve. Například u rodinného domu o půdorysu do písmene L se sedlovou střechou o celkové ploše 130 m2 činí nová cena okapového systému Lindab Rainline 18.722 Kč oproti dřívějším 27.325 Kč.

Poškození, které se po zimě může objevit, často souvisí se špatným výběrem střešní krytiny podle zátěžové oblasti nebo nedodržením technologického postupu při samotné montáži. Pro správnou funkčnost střechy jsou vedle střešní krytiny důležité i další její části – od izolace přes různé doplňky až po okapové systémy. Pokud zjistíte, že poškození vaší střechy po zimě je většího rozsahu, je nejlepší zavolat odborníka. Ze zákona je záruka na práci dva roky. Jsou však i firmy, které nabízejí pozáruční servis v délce až 3, 5 či dokonce 10 let. Na ně byste se měli zaměřit především.

Když už oprava střechy nestačí a rozhodnete se pořídit si novou, poradí vám se správným výběrem krytiny, okapového systému a souvisejících doplňků přímo výrobci nebo certifikovaná montážní firma. Zvolit, správně postavit střechu a bezchybně namontovat střešní krytinu je nezbytné nejen pro vaše bezproblémové bydlení, ale i pro bezpečnost vašeho majetku a zdraví. Velmi důležité je zvolit k danému typu střechy vhodnou krytinu. Podstatnou roli při výběru krytiny hraje sklon střešních ploch, sněhová oblast, členitost a tvar střechy a také únosnost krovu. Nejnáročnější podmínky jsou v horských oblastech.

Právě zde se jako nejspolehlivější ukazuje staletími prověřená drážkovaná (falcovaná) krytina z pozinkovaného lakovaného plechu, např. Lindab Seamline. Ta bezpečně chrání nejen proti dešti, ale také proti sněhu, vzlínání vlhkosti a hlavně větrem hnaným srážkám, které bývají zpravidla největším testem střešních krytin. Díky jejímu hladkému povrchu se na krytině v zimě nehromadí sníh. V ostatních ročních obdobích pak střecha Lindab Seamline zamezuje zachytávání prachu a nečistot, proto na ní nerostou mechy jako u tvrdých krytin.

Pokud máte starší dům, může být vhodným řešením profilovaná střešní krytina, která má tvar klasických skládaných tašek s výraznou nebo naopak nenápadnou vlnou. Tím napodobuje tvar, vzhled i barevnost klasické skládané krytiny. Plechové profilované krytiny Lindab jsou od ní vzhledově prakticky k nerozeznání, a přitom dosahují pouhé desetiny její hmotnosti. Takový váhový rozdíl je důležitý právě při rekonstrukcích starších objektů, kdy je potřeba ulehčit krovu. Díky rychlé montáži až 6 metrů dlouhých pásů stačí na pokládku nové střechy pro středně velký rodinný dům jen pár dnů.

Pokud zjistíte, že je právě nyní na opravu nebo nákup nové střechy ten správný čas, může vám být užitečným pomocníkem portál www.stresniasistent.cz, který společnost Lindab pro zákazníky, architekty, projektanty a montážní firmy spustila v minulém roce. Fundovanou pomoc pro realizaci střechy bez starostí vám prostřednictvím tohoto portálu poskytnou odborníci z Lindabu. Ti zajistí vše od poradenství při koupi nové střechy, její opravě či rekonstrukci přes návrh technického řešení až po doporučení prověřené firmy na následnou montáž. Postup je velmi snadný: vy si jen zvolíte barvu a provedení, Lindab pak na základě dodaných podkladů (např. výkresové dokumentace nebo zaměření) připraví a dodá vše v potřebných délkách – samozřejmě s kompletní řadou doplňků, lemovacích prvků i kotvícího materiálu.

(komerční prezentace)

logo MessengerPoslat Messengerem