Plechové materiály dnes představují jednu z možností jak spolehlivě a esteticky vyřešit pokrývku střechy. Existují v mnoha variantách, například v podobě falcovaných pásů či krytiny z plechových šablon.

Mezi plechovou krytinu řadíme plechové šablony a krytinu z tabulového pozinkovaného a měděného plechu. Pozinkovaný plech je však třeba povrchově ošetřovat nátěrem a vhodnější se tedy zdá být měď, která po čase oxidací „vykvete" do příjemné modrozelené patiny, nebo imitace plechové krytiny s povrchovou úpravou. Moderní plechové krytiny jsou už z výroby opatřeny speciálními ochrannými vrstvami (polyesterové lak), které z nich činí materiály bezúdržbové.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz.

Profilovaná střešní krytina ve formě plechových šablon nevyžaduje žádnou údržbu (LINDAB)Plechová klasika

Z plechových krytin patří k tradičním materiálům jak zinkový, tak měděný plech. Tento materiál je vhodný právě i pro atypické střešní konstrukce, protože ho můžete ohýbat do libovolného tvaru.

Jde tedy o materiály velmi univerzální. Měď je však ve srovnání s pozinkovaným plechem poněkud dražší.

Výhody plechové krytiny

- nízká hmotnost (8 kg/m²)
- mechanická pevnost
- rychlá a snadná montáž
- nízká hmotnost cca
- možný minimální sklon střešní konstrukce
- nízká nasákavost (mrazuvzdornost)
- nízké nároky na údržbu
- životnost až 200 let, záruka až 50 let

Plechy vhodné pro střechu

- hliníkový plech
- měděný plech
- pozinkovaný plech přírodní
- pozinkovaný plech s povrchovou úpravou
- titanzinkový plech

Šablony z plechu

Plechové šablony jsou profilované do vzhledu klasických tašek. Tabule mají ovšem šířku 1 metr a délku až 10 metrů. Pokládka této krytiny je tedy mimořádně rychlá, navíc jde o krytinu velmi lehkou. Šablony mohou mít i šířku několika tašek, záleží jen na výrobci a konkrétním typu krytiny. Tuto krytinu klademe na latě.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Vlastnosti plechu

Výhodou je kromě rychlosti pokládky i životnost plechu, která činí až 200 let. Tomu odpovídá i vysoká záruka na materiál (až 50 let). Povrchová úprava této krytiny tlumí zvuky (déšť, kroupy, silné poryvy větru) a potírá tak fámu, že plechové střechy jsou příliš hlučné.

text: Adam Krejčík, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem