Lidé jsou převážně konzervativní. Z pohodlnosti, zvyku a strachu ze změny tak často zůstávají raději v objektivně nevyhovujících podmínkách. Naštěstí ale můžeme kolem sebe dnes a denně pozorovat příběhy lidí, kteří se změny nebojí a dokážou ji využít ve svůj prospěch. Dnes se podíváme do krásného domu kousek od Brna, který si postavil skvělý český hudebník se svojí ženou.

(KOMERČNÍ PREZENTACE)

Starší manželský pár donedávna obýval dvougenerační dřevostavbu, kterou vystavěli téměř svépomocí. Poté, co se jejich děti odstěhovaly do svých vlastních domácností, jim byl ale dům příliš velký. S přibývajícími lety se ukázalo problematické i umístění domu na kopci. Rozhodli se proto pro výstavbu rozměrově menšího bungalovu zasazeného v rovinatém terénu poblíž svých dětí.

Po nalezení vhodného pozemku došlo na výstavbu přízemního domu o půdorysu 8,9 x 12,7 m. Na pozemku najdeme ještě několik menších objektů, které slouží jako nezbytné zázemí, na které se podle majitele často zapomíná. Kromě přístřešku pro psy, který slouží zároveň jako dřevník, se hned vedle domu nachází kůlna na zahradní nářadí a zastřešený přístřešek na auto, kde je umístěna i dílna.

Dřevostavba s duší umělce (Foto: Jan Homola)

Nový dům si majitelé nemohou vynachválit. Svou spokojenost vysvětlují hlavně tím, že již jednu zkušenost s výstavbou domu mají. Osvědčené postupy zopakovali a zároveň se poučili z chyb a do posledního detailu přizpůsobili projekt současným potřebám. V první řadě se rozhodli opět pro dřevostavbu. Tentokrát se však rozhodli povolat zkušenou firmu. Na doporučení se vydali do sídla společnosti Moravské dřevostavby, která nakonec celou stavbu dodala na klíč. Přípravnou fázi projektu ale vzali velmi důkladně, což doporučují všem budoucím stavebníkům. Kromě návštěvy firmy si prohlédli i výrobní prostory, jednu hotovou dřevostavbu a další objekt těsně před předáním.

Dřevostavba s duší umělce (Foto: Jan Homola)I když víte, co přesně potřebujete, může vám návštěva již hotových domů řadu věcí ujasnit. Tváří v tvář se seznámíte s nejnovějšími technologiemi a možnostmi konkrétní stavební firmy. Sám majitel přiznává, že se tímto způsobem rozhodl, jak bude vytápět. V navštíveném objektu byl nainstalován komínový systém Kingfire Parat s integrovanou krbovou vložkou, kde zrovna probíhala zátopová zkouška. Při pohledu na plápolající krb měl majitel dle svých slov o vytápění jasno a rozhodl se do systému Kingfire investovat. Tento unikátní systém vyrábí společnost Schiedel, která je leadrem na našem i evropském trhu ve vývoji a výrobě komínových systémů. Výhodou systému Kingfire je velmi rychlá a přesná instalace. Jedná se o monolit, který se vyrábí se na míru každé stavbě a na místo je dovezen vcelku. Jediným předpokladem instalace je přítomnost jeřábu, kterým se monolit zasadí na předem připravený podklad. Krbová kamna jsou plně nezávislá na vzduchu z místnosti, neboť vzduch potřebný ke spalování se přivádí přímo komínovou šachtou. Je tak vhodný i do nízkoenergetických domů s řízeným větráním a rekuperací vzduchu. To je i případ domu u Brna. Vytápění je řešeno kromě krbových kamen i elektrickými přímotopy v jednotlivých místnostech. Jak přiznává majitel domu, on preferuje v chladných dnech zatopení v krbu, jeho žena upřednostňuje přece jen snadnější spuštění elektrických radiátorů.

Dřevostavba s duší umělce - studie (Foto: Jan Homola)

Bungalov je postaven v nízkoenergetickém standardu a k celkové tepelné pohodě přispívá i řízené větrání, které v zimních měsících zajišťuje trvalý přísun čerstvého vzduchu bez nutnosti větrání klasickým otevíráním oken. V létě zase oceňují dostatečný přesah střechy, který zastiňuje velké prosklené plochy obývacího pokoje směřujícího k jihozápadu. I přes velká vedra panující v posledních letech se tak obejdou bez energeticky náročného chlazení domu.

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem