Představte si, že jste v nejlepších letech, děti vylétly z hnízda a vy si konečně můžete dopřát klid. Tedy, pokud vám ho okolní svět dopřeje.

 (KOMERČNÍ PREZENTACE)

Přesně tato situace se stala našim čtenářům. Manželský pár se s odchodem do důchodu a novou životní etapou rozhodl udělat tlustou čáru za životem v centru rušného velkoměsta a rozhodli se odstěhovat do nového bytu v malebné středočeské vesnici. Zanedlouho však zjistili, že si moc klidu neužijí. Prakticky neustále je rušil běžný chod domácnosti nad jejich bytem. Na vině nebyli přehnaně hluční sousedé, ale stropní konstrukce s naprosto nevyhovujícími zvukověizolačními parametry. Postižený manželský pár se proto rozhodl, že je třeba s danou situací něco dělat, a oslovil společnost Noitami akustika, s. r. o., která má rozsáhlé zkušenosti v oblasti odhlučnění prostor.

Pozvaní odborníci došli k názoru, že výrazného zlepšení je možné v tomto případě dosáhnout instalací sádrokartonových podhledů. Tyto konstrukce se skládají z instalačních profilů, závěsů izolace a akustických sádrokartonových desek a Knauf nabízí širokou škálu akustických desek (Knauf RED Piano, DIAMANT nebo SILENTBOARD), které se přímo hodí pro výstavbu stěn a stropů s nadprůměrnými zvukověizolačními parametry. Relativně subtilní vrstvená sádrokartonová konstrukce dokáže velmi účinně absorbovat zvuk, který se při prostupu vybije v neznatelných kmitech. Protože se jedná o suchou výstavbu, je realizace velmi rychlá.

Aby měla konstrukce podhledu akusticky co největší účinnost, měla by být její celková tloušťka min. 10 cm. Je-li menší, efekt odhlučnění se snižuje. Problémem jsou i vibrace, které přenáší hluk z jedné konstrukce do druhé. V případě akustického podhledu je lze minimalizovat pomocí odpružených závěsů s gumovým těsněním (tzv. silentbloky). Důležité je před samotnou realizací posoudit prostor, který chceme odhlučnit, jako celek, protože zvuk se může díky akustickým mostům a skladbě nosné stavební konstrukce šířit zcela odjinud, než uživatel předpokládá. (Zdroj: Knauf)

Zákonitosti stavební akustiky

Aby měla konstrukce podhledu akusticky co největší účinnost, měla by být její celková tloušťka min. 10 cm. Je-li menší, efekt odhlučnění se snižuje. Problémem jsou i vibrace, které přenáší hluk z jedné konstrukce do druhé. V případě akustického podhledu je lze minimalizovat pomocí odpružených závěsů s gumovým těsněním (tzv. silentbloky). Důležité je před samotnou realizací posoudit prostor, který chceme odhlučnit, jako celek, protože zvuk se může díky akustickým mostům a skladbě nosné stavební konstrukce šířit zcela odjinud, než uživatel předpokládá.

V tomto případě pociťovali naši čtenáři hlavní problém s hlukem nad dvěma stejně velkými místnostmi. V obývacím pokoji výška stropů a celkové uspořádání místnosti dovolily konstrukci svěšeného odpruženého podhledu o tloušťce 13 cm, který byl obložen akustickými sádrokartonovými deskami Knauf DIAMANT.  Ty kromě velmi dobrých zvukověizolačních vlastností vynikají výrazně vyšší pevností a tvrdostí povrchu. V ložnici se jako problematická ukázala přítomnost vestavěných skříní, do jejichž prostorů nechtěli majitelé zasahovat, a to i přes upozornění realizační firmy, že nelze za takových podmínek zaručit nejlepší výsledek. Podhled tedy byl v tomto pokoji svěšen pouze o 9 cm a končil před vestavěnou skříní, která tedy odizolovaná nebyla. Kvůli tomu bylo utlumení v této místnosti menší na rozdíl od obývacího pokoje, kde došlo k výraznému snížení hluku pocitově o cca 80 %. To jen dokresluje důležitost každého detailu při řešení akustiky. Rekonstrukce trvala jen 2,5 dne, a to včetně usazení světel a vymalování.

I když dispozice bytu neumožnila optimální odhlučnění, majitelé bytu pocítili výrazné zlepšení, které si pochvalují i po roce po provedení úprav bytu. Na závěr nám napsali, že zásadní byl výběr odborné firmy, která dokáže maximální využít potenciál odhlučnění v daném prostoru.

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem