Není pochyb o tom, že okna zásadním způsobem ovlivňují celkový ráz stavby. V historii platilo, že v každém slohu byla okna něčím typická. Například v gotice převažovala okna vysoká a štíhlá zakončená oblouky. Pro renesanci byla příznačná sdružená okna ve společném ostění a v baroku zavládly rozevláté a baculaté tvary. Pro moderní architekturu je charakteristický funkcionalismus a jednoduché geometrické tvary. Ale je třeba říci, že tvar oken a jejich design by měl tak jako tak reflektovat charakter stavby. Návrh oken pro novostavbu či rekonstrukci objektu vyžaduje značnou pozornost, protože okna významným způsobem promlouvají do komfortu bydlení z pohledu množství přirozeného světla, ale také tepelné bilance domu. Do hry se rovněž zapojují rozměrové limity a v neposlední řadě také ekologické hledisko. Trendem poslední doby jsou velké formáty. 

Harmonické spojení: elegantní ARTEVO a bezpečný SKYFORCE ochrání proti pádu z výšky

Proč kompozit?

Při komplexním pohledu na zmíněné požadavky lze říci, že současnost i budoucnost okenních systémů lze spatřovat v kompozitním materiálu, který se již osvědčil například v leteckém průmyslu. Jedná se o kombinaci tradičního PVC a podílu skelných vláken. Okenní profily vyráběné z kompozitního materiálu RAU-FIPRO X jsou ve srovnání s klasickým plastovým profilem násobně stabilnější a pevnější. Významným benefitem je poloviční tepelná roztažnost, což se projevuje nižšími rozměrovými odchylkami i při extrémních teplotách. Tyto skutečnosti jim otevřely cestu ke konstrukcím velkých rozměrů a subtilnějších profilů bez potřeby armovacích výztuh (to platí pro okna běžných rozměrů). Kompozitní okna jsou proto lehčí a také spolehlivější z pohledu funkčnosti. Co je rovněž důležité, že okna jsou schopna utlumit hluk o síle až 47 dB. Charakterizují je výborné tepelně-izolační vlastnosti, o čemž svědčí koeficient prostupu tepla celého okna Uw = až 0,6 W/m2K. Díky tomu jsou tato okna na seznamu komponentů doporučovaných pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Kompozitní materiál profilu ARTEVO vynikne u větších rozměrů svou pevností a tvarovou stabilitou

Budoucnost je ARTEVO®

Novodobým představitelem kompozitních profilů je systém ARTEVO®, který má sedmikomorový profil a stavební hloubku 80 mm. Používané sklo má v profilu tloušťku 56 mm. Jeho design i konstrukce byla zásadní způsobem přepracována, což se projevilo zeštíhleným designem na jedné straně, a na straně druhé mnohem jednodušší geometrií. Novinkou je například plošně lícující křídlo, které působí vysoce estetickým dojmem. Technické vlastnosti a rozměrové možnosti se oproti předchůdci (systém GENEO) výrazně nezměnily, přesto dokáží mnohé překvapit. Pro ilustraci: v bílém provedení lze vyrobit okenní prvek velikosti až 2,8 x 1,6 m (v x š). U barevného profilu jsou limity zhruba o 10 % menší. I tak se jedná o hodnoty, které se přibližují konstrukčním možnostem hliníkových profilů, které jsou ovšem výrazně dražší. Pokrok lze spatřovat také ve speciální fólii Low-E, která u profilu ARTEVO® nahrazuje dříve používaný termomodul. Jedná se o pokovenou fólii z PVC, která se chová jako zrcadlo jež odráží obousměrně teplo, čímž snižuje tepelné vyřazování. Systém ARTEVO® nachází v moderní architektuře široké uplatnění jak z pohledu rozměrů, tak i tvarů. Navíc nabízejí nejširší možné designové alternativy včetně hliníkových nebo dřevěných dekorů. Kompozitní okna ARTEVO® také pozitivně ovlivňují životní prostředí, neboť jsou plně recyklovatelná a současně obsahují až 60 % recyklátu. Letošní novinka ARTEVO TERRA ještě více respektuje snahu o co nejvyšší stupeň udržitelnosti, neboť svrchní pohledová vrstva profilu není vyrobená ze standardního PVC, ale z bio atribuovaného PVC, což znamená, že při výrobě se vypouští o 90 % méně emisí CO2.

www.rehau.cz/okna

Design profilu s propracovaným dřevěným dekorem působí autenticky a k tomu speciální fólie místo termobloku zajistí výborné tepelně-izolační vlastnosti

Video Jak si vybrat správné a kvalitní okno zde.

Video – Výběr oken

logo MessengerPoslat Messengerem