Pro všechny, kteří mají každý den pocit, jako by se sprchovali v telefonní budce, máme dobrou zprávu. Sprcha se otevřela do prostoru a je připravená poskytnout vám maximální komfort!

XXL rozlet

Walk-in model Free (Ravak) umožňuje sestavení sprchového koutu na míru, včetně výřezů, šikmin a dalších nadstandardních požadavků. Výplň z transparentního bezpečnostního skla 8 mm, cena podle provedení (www.ravak.cz)S konceptem moderní otevřené koupelny se otevřely i sprchové kouty. Zbavily se dveří, staly se volně průchozími a éterické skleněné stěny spolu s minimalistickými kovovými profily zůstaly tím jediným, čím se symbolicky oddělily od okolního prostoru. Řeč je o tzv. walk-in koutech, které bývají umístěny buď u stěny s protilehlou skleněnou zástěnou jako štítem proti neposedným kapkám, anebo v rohu, kde připomínají klasický sprchový kout bez dveří. Kromě ucelených modelů výrobci přicházejí stále častěji s modulárními řešeními, která lze individuálně přizpůsobit dispozicím dané koupelny (např. kombinace pevné zástěny s posuvnými dveřmi).

Hlavním materiá­lem, který zde hraje prim, je bezpečnostní sklo. Jeho výhodou je především odolnost vůči poškrábání, ale i snadná údržba, kterou zjednodušují povrchové úpravy Anti-Plaque či AntiCalc. Ty nedávají šanci usazování vodního kamene, zbytků mýdel nebo dalších nečistot na povrchu skla. Sklo je také výrazným stylotvorným prvkem. Ve své čiré nebo tónované podobě dokáže umocnit vzdušnost minimalistické koupelny. V extravagantnějším interiéru zapůsobí svými pískovanými či gravírovanými ornamenty. Výjimkou není ani použití zrcadlových skel, která svým odrazem znásobí prostor koupelny.

Jak létat v dešti

1. Jistý rozlet ve sprchovém koutu vám zajistí bezpečnostní sklo s tloušťkou 6–10 mm.

2. Chcete-li maximálně bezúdržbový sprchový kout, vsaďte na sklo s povrchovou úpravou Anti-Plaque či AntiCalc.

3. Všímejte si detailů konstrukce koutu. Veškeré komponenty, na nichž je sklo zavěšeno, musí být vyrobeny z kvalitních materiálů.

XXL deštníky

Ačkoli by se mohlo zdát, že trend velkoformátových sprch je otázkou posledních několika let, jeho cesta na koupelnové výsluní byla mnohem spletitější. Éru XXL sprchování odstartovala v roce 2003 značka Dornbracht, jíž se jako první podařilo zhmotnit koncept sprchy v nadměrné velikosti. Kromě vytouženého relaxačního zážitku v náruči kapek, k níž se později připojilo i blahodárné působení barevného světla (chromoterapie) a hudby, přispěla i k nabourání dosavadní představy sprchování uzavřeného mezi tři stěny sprchového koutu.

Stropní sprcha Rainshower F-Series 15“ (Grohe) se třemi proudy: Rain, Bokoma Spray, Waterfall a kombinací, rozměry 381 x 17 x 456 mm, cena 102 182 Kč (www.grohelive.cz)

Maxisprchy logicky potřebují prostor, ať už jde o nástěnné kaskády, z nichž prýští voda jako z horského vodopádu, nebo „deštníky“ zapuštěné do stropu, jejichž trysky vysílají stovky paprsků vody.

Vedle technických důvodů hraje důležitou roli samozřejmě i estetika. XXL sprchy se vyrábějí v nejrůznějších tvarech, nejčastěji v podobě kruhu, čtverce či obdélníku, ale v poslední době i ve tvaru elipsy, která kopíruje horizontální profil těla. Experimentuje se také s materiály, mezi nimiž se vedle lesklého kovu objevují i plochy ze skla, které umocňují efekt záplavy třpytivých vodních paprsků.

Rady do deště

1. Velikost hlavice vybírejte s ohledem na rozměry sprchového koutu.

2. Při nákupu baterie konzultujte výběr s odborníkem, ne každá si musí rozumět se zvolenou sprchovou hlavicí.

3. Vsaďte na termostat s vysokým průtokem vody.

4. Plánujete-li spojení hlavové sprchy s ruční sprchou či nástěnnými masážními tryskami, zjistěte si průtok vody všech vodních zdrojů, abyste podle jejich součtu správně dimenzovali odtok.

XXL prostor

Ruku v ruce s narůstáním rozměrů sprchových hlavic kráčí i stále větší obliba sprchových vaniček v nadměrných velikostech. Důvody jsou jasné: více prostoru pro pohodlnější sprchování (třeba i ve dvou!), širší možnosti pro další vybavení koutu, jako jsou sedátka, madla nebo doplňkové masážní systémy, ale i větší bezpečí při každodenní hygieně. Sprchové vaničky totiž nejen úspěšně expandují ve svých rozměrech (dosahují až 200 cm na šířku), ale zároveň také snižují svůj profil.

S minimalistickou hloubkou (i 0,5 cm) boří dosavadní bariéry sprchových koutů, aby dokonale splynuly s podlahou a vytvořily spolu s ní jednolitý, vizuálně čistý celek. S tímto cílem si výrobci pohrávají s použitými materiály a povrchovými úpravami. Léty prověřenou klasikou zůstávají vaničky ze smaltované oceli, jejichž předností je nejen extrémní odolnost, ale také snadná údržba.

Německý výrobce Bette například používá anorganický povrch BetteGlasur, na němž se bakterie a mikroorganismy nemají šanci uchytit a zbytky mýdla a nečistot se dají snadno smýt. Mezi další hojně používané materiály patří akrylát, keramika, litý mramor či kompozity. S trendem návratu k přírodě a autentickým materiálům se i na sprchových vaničkách objevují imitace kamene, betonové stěrky nebo písečných dun. 

Jak tančit v dešti

1. Maximální využití prostoru nabízejí vaničky ve tvaru čtvrtkruhu, kromě obdélníkových a čtvercových variant jsou k dispozici i atypická řešení pro sprchování v prostoru.

2. Abyste si nezkazili požitek ze sprchování úrazem, vybírejte mezi vaničkami se speciální povrchovou úpravou proti uklouznutí.

3. Argumentem pro sprchový kout s vaničkou je snadná údržba. Chcete-li si úklid ještě více usnadnit, hledejte mezi vaničkami se „samočisticím“ povrchem.

Text: Anna Martinková, Foto: Archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem