Dřevostavby jsou v České republice na vzestupu. Důvodem je větší poptávka po energeticky nenáročných a ekologických stavbách, ale také po levných a variabilních řešeních. Představujeme vám novou koncepci bydlení v rodinném domě s revolučně řešeným domácím jádrem. Cena domu včetně vybavené kuchyně a koupelny je kolem 900 tisíc korun a díky rychlosti montáže se dá ještě stihnout postavit s nižší DPH.

Cenově dostupných, rychle sestavitelných domů, které jsou zároveň nízkoenergetické, není nikdy dost. Nově se k nim přidal rodinný dům Natura Space od společnosti Europanel, který využívá moderních stavebních systémů bez mokrých procesů, a to včetně základové desky. Dům je totiž založen nad úrovní terénu na zemních vrutech.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

celý text

Vizualizace: Cílem bylo vytvořit zejména koncepci jednočlenné nebou dvou členné domácnosti.Cílem bylo vytvořit zejména koncepci jednočlenné nebou dvou členné domácnosti, která však umožní své další rozšíření i pro větší rodiny. Zvolené stavební technologie jsou levné a umožňují modelární rozšíření domu podle potřeb zákazníka.

Hlavní novinkou je revolučně řešené jádro domu. Jde o koncept prefabrikovaného jádra (ovšem žádný umakart!), které se nainstaluje ihned v prvních fázích výstavby domu. Toto jádro je jakýmsi technickým centrem, do kterého jsou směřovány veškeré sítě - tedy elektřina, voda nebo kanalizace.

O stavebním systému

Základním prvkem stavebního systému EUROPANEL je SIP panel vyrobený slepením desek OSB s polystyrenovým jádrem, který má vynikající mechanické a tepelně technické vlastnosti, je lehký, rozměrově přesný, jednoduše zpracovatelný a zaručuje vysokou kvalitu a rychlost výstavby. Kvalita výroby a vynikající technické parametry stavebního systému EUROPANEL jsou zajištěny certifikací podle české i slovenské legislativy.

Vizualizace: Stavba je řešena kompletně bez mokrých procesů.Umístění ložnice nebo pracovny

Součástí jádra je koupelna s toaletou, je zde umístěn bojler a pračka, z vnější strany je na jádro ukotvena kuchyňská deska. Jádro zároveň slouží pro výstup do nadzemního podlaží, neboť „střecha" jádra může sloužit k umístění ložnice nebo pracovny.

Zájemce jistě potěší, že instalace prefabrikovaného jádra zkrátila dobu výstavby domu v řádu týdnů.

Směrnice Evropské unie 2010/31/EU

Upravuje podmínky energetické náročnosti nově budovaných staveb. Zavádí termín „budova s téměř nulovou spotřebou energie" a výrazně mění podmínky pro výstavbu veřejných budov, které bude nutné implementovat od roku 2018 a všech budov nad 50 metrů čtverečních plochy, které bude nutné implementovat do roku 2020.

Chytré umístění úložných prostor

Na interiéru spolupracovali architekti Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Mladí designéři si dokázali s malým prostorem poradit v duchu současných trendů. Plochu jádra dokázali opticky zvětšit pomocí aplikovaných materiálů, zároveň pak zvýšili jeho praktičnost chytrým umístěním úložných prostor - komory pod schody, šuplíků do jednotlivých schodových stupňů.

Technologie SIP

Technologie SIP(structural insulated panels), je způsob konstrukce staveb založený na sendvičovém panelu. Vyvinutý byl již ve čtyřicátých letech minulého století v USA. Panel SIP je univerzálně použitelný pro základové desky, obvodové i vnitřní nosné stěny a pro střešní pláště. Má vynikající pevnostní a tepelně technické vlastnosti. Protože neobsahuje žádné dřevěné prvky, dá libovolně dělit rovnými i šikmými řezy a tím se univerzálnost jeho použití dále zvyšuje. Technologie je celosvětově používaná pro rodinné domy, bytové domy, administrativní budovy i podnikatelské objekty. Technologii SIP využívá právě systém EUROPANEL.

Vizualizace: Na interiéru spolupracovali architekti Roman Vrtiška a Vladimír Žák.Koupelna jako jedna místnost

„Na jádru se nejvíce odráží myšlenka maximalizace úložných prostor," uvádí Žák. „Pod schody jsme integrovali malou šatnu nebo komoru na ukládání věcí. V některých schodišťových stupních jsou navíc integrovány výsuvné zásuvky," doplňuje Žák a kolega Vrtiška na něj navazuje.

„Chodbička jádra je otevřená. Díky tomu se opticky prodloužil celkový dojem z prostoru. Koupelna je díky zcela minimálním rozměrům pojednána jako jedna místnost, přičemž materiál, použitý na podlaze je v tomto případě aplikován také na zdech. Tím jsme docílili efektního výsledku při zachování výborných charakterových vlastností materiálu," vysvětluje spoluautor interiéru Vrtiška.

Celý koncept domu včetně funkčního jádra byl představen na veletrhu Dřevostavby 2011 na pražském Výstavišti.

text: Tomáš Horáček, Ivana Směšná (Focus Agency), foto: www.europanel.cz

logo MessengerPoslat Messengerem