V Ateliéru Kunc Architects věří, že pravým cílem našeho života je hledání štěstí. Chtějí, aby se v jejich domech příjemně a pohodlně žilo. Až pak přichází na řadu architektura. Vytvořili si proto vlastní filozofii bydlení - souhrn pozitivních zkušeností a nápadů, vydestilovaných z předchozích realizací domů a interiérů. Tento koncept naplňuje i rodinný dům v Křečovicích u Neveklova.

Dům pracuje se základním, archetypálním tvaroslovím stavby se sedlovou střechou. Vnitřek v sobě ovšem ukrývá naprosto současný interiér, prostor plný světla a průhledů do velké zahrady. Kompozičně jde o dvě budovy se stejným sklonem střechy a rozdílnou výškou, lehce od sebe uskočené a spojené proskleným krčkem. Na dvou místech je dům v interiéru otevřený do krovu obloženého bílými prkny, v obývacím pokoji a v koncovém segmentu ložnice, což také umožnilo, aby se podoba domu se sedlovou střechou otiskla do proskleného čela ložnice.

Dům ve skandinávském stylu (foto: Jan Vrabec)

Barevná kompozice je minimalistická, vychází z naší dlouholeté inspirace nordic stylem a Skandinávií. Dům je zvenku černý a uvnitř převážně bílý. Barevnost a design vytvářejí detaily a nábytek. Pohodu dotváří krb na dřevo a množství polštářů, dek a svíček v lampionech. Dům stojí v bývalém ovocném sadu. Propojení interiéru s exteriérem velkými okny a terasami je hlavním motivem našeho konceptu – proto je i tento dům do zahrady komponovaný tak, aby ji minimálně zatížil a časem se stal její nedílnou součástí.

Při navrhování jsme mysleli na japonskou filozofii Wabi-sabi, kráse v nedokonalosti. Počítáme s tím, že černá fasáda časem dostane patinu, oprší, dřevěné terasy zestříbrní, doroste tráva a luční kytky. A vše se nádherně propojí a splyne do jednoho organického celku, dům i místo…

Dům ve skandinávském stylu (foto: Jan Vrabec)

Konstrukčně se jedná o dřevostavbu, skeletový systém s instalační předstěnou. Fasády včetně šikmé střechy jsou provedeny starou japonskou technikou, obaleny jsou ručně hloubkově opalovanými modřínovými prkny. Abychom podtrhli minimalistický výraz domu, navrhli jsme skrytý zaatikový žlab.

V interiéru jsme na obvodových konstrukcích použili prkna, natřená na bílo, vnitřní příčky jsou sádrokartonové, podlaha litá cementová stěrka, v koupelnách jsou na stěnách stěrky, v jedné z nich černobílé obklady. Nábytek jsme navrhli jako vestavný na míru: jde kombinaci bílých lakovaných MDF a olejovaného dubu. Drobné, kontrastní detaily jsou černé.

Dům ve skandinávském stylu (foto: Jan Vrabec)

Rodinný dům v Křečovicích u Neveklova
Autor: Ateliér Kunc Architects – MgA. Michal Kunc; spoluautor Ing. arch. Alžběta Vrabcová/DMAE architects
Generální dodavatel: Stavební firma TFH dřevěné skeletové domy 
Obytná plocha: 380 m2
Zastavěná plocha: 440 m2
Pozemek: 4575 m2


Zdroj: Ateliér Kunc Architects
Foto: Jan Vrabec

logo MessengerPoslat Messengerem