Všeuměl v oboru stavby a údržby domu Miroslav Rendek nám tentokrát ukáže způsob, jak jednoduše inovovat dveřní zárubně.

Úkol: Demontovat původní obložky, upravit zárubně a instalovat nové obložky

Materiál: Obložky Sapeli (kupují se jako sada), nízkoexpanzní pěna, lepidlo, disperkol, tmel

Nářadí: Šroubovák, sada abusů, pilka, tužka, úhelník, kladívko, ztužidla, metr, nůž, rozpěrné tyče, brusný papír, pistole na kartuše

Instalace dveřních obložek je snadnou cestou, jak udělat „ze starého nové“ a za poměrně málo peněz výrazně modernizovat jakoukoliv místnost v domě či bytě. Platí to zejména pro staré ocelové zárubně, které žádnému interiéru na kráse příliš nepřidají a ani v případě rozeschlých a popraskaných dřevěných obložek to nebývá o mnoho lepší.

Nákup obložek

Dveřní obložky se dnes prodávají jako montážní sady, které většinou obsahují i lepidlo a spojovací materiál. Důležitým údajem pro nákup té správné obložky je jednak šířka dveří a dveřního otvoru (např. 80 cm), ale nezapomeňte ani na tloušťku ostění nebo zdi. Tento údaj je důležitý z důvodu, aby obložka dosedla na vnitřní i venkovní plochu zdi.

Příprava zárubní

Nejjednodušší varianta je ponechat původní zárubně na místě a překrýt je obložkami. Toto řešení je velmi snadné v případě kovových futer, ale pokud chcete kultivovat dveřní otvor s rozpraskanými dřevěnými rámy, nezbude vám nic jiného než staré zárubně demontovat.

Často se setkávám i s případy, kdy původní dveřní otvor svou šířkou nevyhovuje současným požadavkům a je nutné vybouráním dveřní otvor rozšířit nebo naopak dozděním zúžit. Ale ani to nemusí být žádná tragédie, stačí jen okraje otvoru srovnat do roviny, aby obložkám nic nepřekáželo, a obložky pak svým přesahem zakryjí případné prohlubně.

Na odstranění původního závěsu vám postačí šroubovák.

Každopádně je ve všech případech nutné začít odmontováním prahu, přičemž práh může být přišroubován nebo přilepen. V mém případě šlo o kovová futra, takže po odmontování prahu bylo třeba vyřešit už jen závěsy (panty). U novějších modelů kovových zárubní jsou panty „natvrdo“ přivařené, ale já měl to štěstí, že jsem narazil na starší typ zárubní s panty na šroub. Takže stačilo jen povolit a vyšroubovat jeden šroub a pant vytáhnout ze štěrbiny.

Sestavení obložek

Řekli jsme, že obložky se prodávají ve formě stavebnice, takže se do výměny může s klidem pustit i alespoň trochu šikovnější laik – usnadní vám to v sadě přiložený podrobný návod.

Nejprve jsem tedy opatrně vyjmul krycí obložky z ostění a na styčné plochy pokosů, nosné obložky a styčné plochy ostění jsem nanesl montážní lepidlo (bylo součástí balení).

Do otvorů v nosné obložce jsem nasadil excentry, které jsem s pomocí šroubováku mírně dotáhl. Pak jsem vyrovnal rohové spoje, aby přesně dosedaly, a excentry dotáhl na doraz.

Pro lepení spojů postačí jen malé množství disperzního lepidla.

Do drážek jsem naklepal rohové spony, což způsobilo vytlačení přebytečného lepidla ze spoje – to jsem vyřešil setřením pomocí měkkého hadříku. Obdobným způsobem jsem složil i krycí obkladový rám. Sestavené díly jsem nechal v klidu, dokud lepidlo neztuhlo.

Spodní díly závěsu jsem vložil do předvrtaných otvorů v nosné obložce (je opatřena držáky závěsu) a dotažením fixačního šroubu imbusovým klíčem jsem ji upevnil.

Do dveří jsem našrouboval horní díly závěsu a předvrtaný otvor pro střední závěs jsem zaslepil plastovou záslepkou.

Do míst styku kovové zárubně s ostěním dřevěné zárubně jsem nanesl housenkovitě PUR lepidlo a sestavený komplet nosné obložky opatrně osadil do stavebního otvoru.

S pomocí klínků, rozpěr a vodováhy jsem vyvážil zárubeň ve všech třech směrech a průhyb zárubně jsem srovnal za pomoci svěrek. Ve spodní a střední části bylo třeba zárubeň rozepřít (nemáte-li rozpínací tyče, postačí prkénko seříznuté na požadovanou délku šířky dveřního otvoru).

Profesionální rozpěrné tyče na obrázku můžete nahradit laťkami.

Do otvorů v plastové liště (pod zárubňovým těsněním) jsem vsunul aplikátor PUR pěny a opatrně nastříkal pěnu do volného prostoru mezi kovovou a dřevěnou zárubní. Zde upozorňuji, že je třeba dbát na kvalitní vyplnění pěnou po celém obvodě zárubně. Po vytvrzení jsem nožem odstranil zbytky pěny. Do drážek ostění jsem nanesl montážní lepidlo a osadil připravený komplet krycí obložky na doraz ke stěně a lepidlo nechal vytvrdnout.

Jednu stranu těsnění jsem seříznul pod úhlem 45°, těsnění natlačil do drážky plastového profilu a přesahující konec zaříznul zároveň s hranou ostění. Operaci jsem zakončil zavěšením dveřního křídla a hladkost otevírání jsem seřídil pomocí imbusu na závěsech. Po seřízení jsem seřizovací otvory pro imbus v nosné obložce zaslepil plastovou krytkou.

Tip

Případné nerovnosti zdiva a především nerovnosti v místě dotyku zárubně s podlahou je dobré vyplnit tmelem. U omítek, cihel, betonu, dřeva a ostatních savých materiálů se používá tmel akrylový, pro kachlíky, keramické obkladačky a ostatní nesavé materiály tmel silikonový.

Text: Adam Krejčík foto: Jiří Hurt, Sapeli

logo MessengerPoslat Messengerem