Během několika dní mně nezávisle několik mých přátel pochválilo, jak dobrá doba nás teď provází. Ano i ne, občas nejsou věci tak snadné, jak se na prvý pohled zdá.

(Komerční prezentace)

Je jistě fajn, že zájem o stavění domů je obrovský. Je fajn, že mnoho mladých lidí bere život do svých rukou a hledá cestu, jak splácet svůj dům a ne nájmem někomu jinému jeho činžák. To je skvělé. Zároveň však samotné Ekonomické stavby z tohoto výrazně zvýšeného zájmu nemají již nic. V předchozích dvou letech jsme měli své kapacity zcela obsazené. Čekací termíny na první schůzku byly často i měsíc. Více domů, než stavíme, už stavět nemůžeme. Tento velký nárůst zájmu tedy ve svých výsledcích nepoznáme.

Dobří stavitelé měli dostatek klientů již v letech minulých. Tato doba přinese štěstí bohužel hlavně těm špatným.

Zkrachovanci

V rozmezí let 2008–2014 zkrachovalo více než osm tisíc stavitelů. Zůstalo po nich mnoho dluhů a neštěstí. Hodně klientů přišlo o své zaplacené zálohy. A všichni klienti těchto firem přišli o své záruční plnění. Velmi střídmý odhad hovoří, že klientům těchto zkrachovalých firem vznikla souhrnná škoda přes tři miliardy korun. Pro ty, kteří stavěli své domy z hypoték, byla zcizená záloha naprosto fatální životní komplikací.

V těžkých dobách se náš trh velmi bolestně očistil o těchto osmi tisíc špatných firem, aby se mnoho z nich teď v době příznivé, jen pod jiným jménem, vrátilo. Je tady na Plzeňsku „stavitel“, který za dvacet let stihl zkrachovat již čtyři firmy. Pokaždé za ním zůstaly podstatné dluhy, které by vystačily na roky bohatýrského života. A stejně pak znovu otevřel firmu novou, s novým nastrčeným jednatelem a honosně znějícím jménem s písmenem řecké abecedy. Snad aby ukázal nesmrtelnost svého podnikání srovnatelnou s nesmrtelností Platónovy duše. Tento aspekt dobrých časů mně radost nepřináší.

Tlak na kvalitu

V posledních sedmi letech jsme si v Ekonomkách zamilovali situaci, kdy jsme měli práci, která obecně scházela. Mohli jsme si tak vybrat ty nejlepší mistry řemesla, které v Česku, Slovensku, Polsku máme. Vždy mne trochu znepokojovalo, že jsou to ve většině zkušení „pardálové“ a mladých, dobrých řemeslníků je na stavbách pomálu. Nicméně radoval jsem se, že s výbornými lidmi je snadné stavět výborné domy.

Bavilo mne i mého výrobního ředitele Honzu Černého číst posudky soudních znalců, kteří opakovaně mluvili o výborné kvalitě převyšující českou zvyklost. A když se nám stejného srovnání s německými stavbami dostalo od auditorů TÜV, dmuli jsme se oba pýchou.

Z maximální kvality domů už neslevíme. Jinak stavět by mne už nebavilo. A já ze své práce potřebuji vrchovatý pocit radosti. Bohužel s dobou, která přichází, to bude náročnější. Podstatně náročnější. „Staří pardálové“ odcházejí do důchodu. Mladých, vyučených, dobrých přichází do oboru jen velmi málo. Výborný řemeslník se stává vzácným. Cena nejkvalitnější práce prudce roste. Zvýšili jsme výrazně odměny za dobrou práci a dobré lidi si pro své stavby udrželi. Zatím ještě je koho udržet. Zatím ještě nějací fachmani na stavbách jsou. Dosti se bojím, jak bude situace vypadat za deset či patnáct let.

Tlak na cenu

Cena dobré práce se za poslední rok hodně zvýšila. Stejně tak výrobci hlavních materiálů jsou utrženi ze řetězu. Zažili hladové roky, kdy museli své marže držet zkrátka. Zvýšení zájmu přineslo větší prodeje a naprostou cenovou hysterii. Výrobci zvyšují své ceny třikrát za rok. Sotva jeden nový ceník vydají, už nejspíše přemýšlí, co a o kolik zdražit za tři měsíce. Zatímco za dobrou práci zaplatím více ještě rád, platit více za materiály se mi upřímně příčí. Ale z této pasti neuteču. A tuto past na mne připravila dobrá doba, kterou, mí přátelé, tak chválíte.

Když se slib také stává skutečností

Mají to snazší ti, kteří se budoucností svých firem netrápí. Ti, co když se to nepovede, jednoduše otevřou další. Alfa, Beta, Gama, Delta, vždyť řecká abeceda má ještě tolik volných písmem. „Nikdo Vám nedokáže splnit, co já Vám slíbím…“

Pro nás, co slíbené také plníme, je tato doba vlastně celkem náročná. Nutí nás volit mezi kvalitou a cenou. To není vždy úplně lehké. V Ekonomkách jsme dali přednost kvalitě. Zvýšili jsme odměny za dobrou práci a udrželi si tak ty nejlepší řemeslníky na stavbách. Zůstali jsme u nejlepších materiálů a museli tak se skřípěním zubů akceptovat vyšší ceny. Již však přemýšlíme, jak stejné materiály za méně nakupovat v Německu. Ještě jsme zvýšili standard našich domů.

Jak vidíte, milí přátelé, doba, která se na první pohled jeví mimořádně příznivá, možná tak skvělá není. Spíše je požehnáním pro ty slabé, kteří k mnohem většímu koláči snáze svá ústa protlačí. Aby, až se zase okolnosti změní, zmizeli a za sebou nechali jen ty dluhy. Ekonomové tomu říkají cyklická ekonomika.

David Mencl

Ředitel společnosti EKONOMICKÉ STAVBY s.r.o. David MenclDavid Mencl nikdy nevytvořil své CV, protože nikdy nežádal o práci. Jeho dětská léta ovlivnila vážná nemoc. Uvědomění si konečnosti života už v dětství ovlivňuje jeho životní hodnoty dodnes. Velký vliv na jeho budoucí zaměření měl pradědeček (který byl až do nástupu komunismu stavitelem) a jeho časté vyprávění o první republice a podnikání v té době. Už v posledním ročníku studia Střední průmyslové školy strojní založil svůj byznys a později mu dal přednost před studiem na fakultě. Vysokoškolská studia k neradosti rodičů opustil velmi brzy. Postupně z této cesty odvedl další své kamarády, kteří jsou mu partnery v podnikání dodnes. Tato karma se mu dnes vrací – mladší syn totiž zase k jeho neradosti odmítá studovat se slovy: Ty jsi také utekl!

Text: David Mencl, Foto: ES

logo MessengerPoslat Messengerem