Na toto téma jsme na webu Ekonomických staveb objevili zajímavý článek, který se svolením jeho autora, generálního ředitele ES, přinášíme v plném znění. Pokud právě hledáte pozemek pro svůj vysněný dům, věříme, že i pro vás mohou být dále uvedené informace užitečné. 

Nastavil jsem si v Ekonomkách parádní věc. Každý klient jedním kliknutím myši může ze svého klientského prostředí komunikovat přímo se mnou. Jedním kliknutím audience u ředitele. Službu jsem zavedl, abych mohl poskytnout podporu těm, kteří moji pomoc potřebují.

Odměnou jsem se stal bystrozrakým. Protože jsem klientům blízko, vím o všem, co se kde zadrhne. Stejně jako pohádková postava vidím všechno. Detailní zkušenosti klientů mi umožňují ještě více rozumět své práci. Například proč u sedmi klientů z osmi je cesta k domu blesková a osmý čeká.

Sedm klientů má za čtyři měsíce koupený pozemek, hotový projekt, stavební povolení, uzavřenou smlouvu o dílo a začíná stavbu. Osmému pak stejné úkony trvají několikrát déle. Pokaždé, když zkoumám rozdíly, zjistím, že rozdíl je v pozemku. Pozemek je klíč k tomu, zda budete bydlet snadno a rychle, či půjde o cestu náročnější. A neexistuje žádný trik, jak situaci obelstít.

Každý, kdo spěchá, měl by pro sebe hledat pozemek stavební. Tedy pozemek, který má vydané územní rozhodnutí, má vyřešený příjezd, přivedené sítě a není v žádném složitém ochranném pásmu. Třeba Českých drah či některé z chráněných oblastí.

Kdo si vybere pozemek stavební a pro stavbu připravený, má jistotu, že příprava stavby bude velmi rychlá. Každá závada v dokonalém pozemku však bude naopak znamenat podstatné zdržení. Nemá pozemek schválený sjezd? To je bohužel zdržení minimálně na tři měsíce. Chybí vydané územní rozhodnutí? Střední doba čekání je 6 měsíců. Je nutné řešit složité a dlouhé přípojky? Počítejte tři měsíce zdržení. Pozemek, kde je nutné vyjádření Drážního úřadu? Snadno i 6 měsíců navíc.

Nejhorší je situace, kdy pozemek není v územním plánu obce. Obvyklé zdržení je 2 roky a výsledek v tomto případě nejistý.

Je nutné vždy vybírat jen skvělé pozemky?

Určitě není nutné vybírat jen bezchybné „rychlé“ pozemky. I pozemky s chybami mají svůj význam. Jen nejsou pro každého. Pro svůj dům jsem před lety našel místo, které bylo úchvatné a plné problémů. Krása místa mi učarovala natolik, že mně překážky a zpoždění za to stály. Nikdy jsem své volby nelitoval.

Někdy totiž komplikovaný pozemek znamená lepší kupní cenu, a tedy úsporu. Někdy také přináší naprosto jedinečné a neopakovatelné místo pro život.

Mám proto pochopení i pro pozemky, kde stavět není snadné. Bylo by jednoduché, rychlé a efektivní pracovat jen pro klienty s bezproblémovými pozemky. Dávno však nechodíme jen po snadných cestách. Poskytneme tedy naprostou podporu i klientům s úplně špatnými pozemky. Nekoukáme na hodinky a efektivitu. Je však nutné vědět, že nepřipravený pozemek vyžaduje od ES mnohem více práce a od klienta více trpělivosti a přesvědčení, že to stojí za to.
Kdo spěchá, kdo potřebuje být mezi těmi sedmi rychlými z osmi, ten by měl vždy vybrat pozemek ke stavbě připravený:

– s vyřešeným sjezdem,

– s vydaným územním rozhodnutím,

– s vyřešeným připojením energií,

– v místě bez dalších stavebních regulací.

Bungalov Lukáš 23 se vyznačuje výrazným moderním designem s dominantní prosklenou fasádou. Ideálně se hodí na rovinatý pozemek s jižní orientací. (Ekonomické stavby)

David Mencl (1972)

David Mencl, Ekonomické stavbyDavid Mencl není typickým ředi­­telem stavební firmy, už proto, že na stránkách davidmencl.cz píše vlastní blog o stavění a věcech s ním spojených. Zato nikdy nevytvořil své CV, protože nikdy nežádal o práci. Jeho dětská léta ovlivnila vážná nemoc. Uvědomění si konečnosti života předurčilo jeho životní hodnoty. Velký vliv na něj měl pradědeček (který byl až do nástupu komunismu stavitelem) a jeho vyprávění o první republice a podnikání v té době. Už v posledním ročníku studia Střední průmyslové školy strojní založil svůj byznys a později mu dal přednost před studiem na VŠ. Vysokoškolská studia k neradosti rodičů opustil velmi brzy. Postupně z této cesty odvedl další své kamarády, kteří jsou mu partnery v podnikání dodnes.

Zdroj: EKONOMICKÉ STAVBY

logo MessengerPoslat Messengerem