„Vždy jsem si všímal, jak odlišně fungují rodinné firmy u nás i ve světě. Mnoho let jsem tento fenomén zkoumal a dnes již vám dokážu vysvětlit, proč fungují s lepšími výsledky,“ napsal ředitel ES David Mencl na svém blogu. Dále čtěte, co objevil.

(Komerční prezentace)

Ekonomické stavby vznikly a dodnes jsou rodinnou firmou. Od prvých dní jsme byli jiní než ostatní. To k nám vždy přivádělo velké množství zájemců o naše domy. Celých dvacet let žijeme v prostředí, kdy zájem o naše domy je větší než naše kapacitní možnosti. Velký zájem v prvých letech znamenal až překotný růst. Růst pak potřebu dalších a dalších kvalitních lidí. Pracovní dovednosti nového člověka naučíte. Změnit povahu je však velmi obtížné, či nemožné. Vždy jsme tedy preferovali lidské vlastnosti před úspěchy a dovednostmi napsanými v životopisech.

Dobrou povahu nejlépe najdete mezi lidmi, které dobře znáte. A tak většina nových zaměstnanců byli příbuzní někoho, kdo již v ES pracoval. Přicházely sestry, rodiče, manželky, manželé, spolužáci. Všichni lidé, u kterých jsme předem znali jejich morální kvalitu. To je prvý moment, u kterého se zastavím. Pokud vám kolega do firmy přivede svoji sestru a otce, víte, že společné myšlence věří. Není pravdivějšího poznání. Občas pomáhám jako konzultant v jiných společnostech. Rád používám tuto techniku jako test. A bohužel až příliš často se setkávám s tím, jak mnozí i vrcholní manažeři by do „své“ firmy nikoho z rodiny nepřivedli. Nejspíše dobře vědí proč. Chovat se lehkovážně a bez opravdového zájmu je snazší ve firmě, kde nemají své příbuzné.

Do ES však naši zaměstnanci celé roky své blízké přivádějí. A tak jsme se stali mnohonásobně rodinnou firmou – nejen jedné rodiny, ale několika rodin, které jsou s myšlenkou stavění dobrých rodinných domů hluboce spojeni.

Dům Lucie 39 se skvěle hodí na venkov (s ním jej pojí tradiční protáhlý tvar se sedlovou střechou), velká prosklená plocha s krytou terasou mu však dodávají výrazný vzhled ladící s moderní městskou zástavbou. (Foto: Ekonomické stavby)

Fungují jinak 

Rodinné firmy fungují jinak. Vysvětlení je překvapivě jednoduché. Většina z nás má zakódovanou potřebu být před svými blízkými za dobré. Chceme být obdivováni svými dětmi, být supermanem pro svoji ženu. V normální firmě je možné být celý den flákač, a přesto pak můžete u večeře vyprávět, že na vás všechno stojí, že jste ten nejlepší ze všech.

V rodinné firmě nikoliv. Když můj kolega výrobní ředitel má ve firmě také svého otce, sestru a švagra, těm nic nenamluví. Když já ve firmě potkávám svoji maminku, ženu a často i starší děti, také si nic doma nevymyslím. Když chcete být hrdinou v rodinné firmě, nezbývá než se tak celý den chovat. Den co den. A když takto chtějí být hrdiny všichni, efekt je obrovský. Když se „hrdinsky“ chováte několik let, stane se z tohoto chování rutina a vaše norma. Aniž byste si to uvědomil, kultura rodinné firmy vám pomůže být lepším člověkem.

Rodinné firmy fungují lépe, protože v nich není možné předstírat. Co byste si dovolili v jiné společnosti, nedovolíte si v rodinné firmě. Kde úspěch vaší práce ovlivňuje životy a budoucnost vašich blízkých, tam máte jistotu, že své práci dáte vše. A právě z těchto důvodů jsou rodinné firmy jiné, stabilnější a dlouhodobě úspěšné.

Společný obývací prostor domu Lucie nabízí luxus nerušeného panoramatického výhledu a velké množství světla Kuchyň je umístěna tak, aby v interiéru nerušil přímý pohled na linku, ale aby zároveň zůstala otevřenou součástí společného prostoru V celém domě včetně koupelen vládne střízlivý moderní design, který promyšleně koresponduje s osvětlením (Foto: Ekonomické stavby)

David Mencl (1972)

David Mencl, Ekonomické stavbyDavid Mencl není typickým ředi­­telem stavební firmy, už proto, že na stránkách davidmencl.cz píše vlastní blog o stavění a věcech s ním spojených. Zato nikdy nevytvořil své CV, protože nikdy nežádal o práci. Jeho dětská léta ovlivnila vážná nemoc. Uvědomění si konečnosti života předurčilo jeho životní hodnoty. Velký vliv na něj měl pradědeček (který byl až do nástupu komunismu stavitelem) a jeho vyprávění o první republice a podnikání v té době. Už v posledním ročníku studia Střední průmyslové školy strojní založil svůj byznys a později mu dal přednost před studiem na VŠ. Vysokoškolská studia k neradosti rodičů opustil velmi brzy. Postupně z této cesty odvedl další své kamarády, kteří jsou mu partnery v podnikání dodnes.

Text: David Mencl, Foto: ES

logo MessengerPoslat Messengerem