Podle nezávislých studií využije čtyřčlenná domácnost denně přes 200 litrů teplé vody, na jejíž ohřev je potřeba přibližně 25 % z celkových nákladů na energie. Družstevní závody Dražice, největší český výrobce ohřívačů vody a výhradní dodavatel kvalitních švédských tepelných čerpadel NIBE do České republiky a na Slovensko, proto přichází s několika tipy, jak zbytečně nezatížit rodinný rozpočet. 

(Komerční prezentace)

V prvé řadě se zaměřte na výběr a správné umístění ohřívače vody, který bude plně odpovídat potřebám vaší domácnosti. Instalujte ho co nejblíže k místu odběru v zateplené části domu, aby se voda nadměrně neochlazovala v nedostatečně zaizolovaných rozvodech. Zbytečným tepelným ztrátám v potrubí rovněž zamezíte dodatečnou izolací rozvodů nebo koupí ohřívače vody, který lze díky vysokému elektrickému krytí namontovat do blízkosti sprchového koutu nebo nad vanu.

Při samotném výběru bojleru se řiďte několika podstatnými parametry, které mají největší vliv na spotřebu vody a energie – objemem a typem, kvalitou provedení a energetickou náročností. Následně nezapomínejte na optimální nastavení teploty vody do 60 0C a správnou funkci pojistného ventilu, který slouží k odpouštění vody během ohřevu, kdy narůstá její objem.

Ohřívač vody OKHE SMART (www.dzd.cz)Mezi úsporné bojlery se řadí např. dražický ohřívač vody OKHE SMART 3. generace, který dosahuje na českém trhu nadstandardní energetické třídy B, a to díky chytré řídící elektronice, vylepšenému režimu připojení k odběru elektrické energie a ekologickým materiálům, z nichž je vyrobený. Tento model dokáže předvídat spotřebu vody a efektivně ji ohřívat, a proto s ním lze ušetřit až 15 % ročních nákladů na ohřev vody.

Kromě výběru správného ohřívače vody napomáhá k úspoře vody a energie také kontrola vybavení domácnosti a drobné změny každodenních návyků.

5 snadných tipů, jak šetřit vodou:

1. Nahraďte pravidelnou koupel krátkým sprchováním, při kterém dosáhnete až 3x menší spotřeby teplé vody než při koupání ve vaně.

2. Prádlo perte, až když se vám podaří zcela naplnit pračku, a dbejte na nastavení správné teploty – jejím snížením z 90 0C na 60 0C ušetříte více než 30 % energie.

3. Nenechte kapat kohoutky ani protékat záchod – zbytečně se tak připravujete o tisíce litrů vody ročně.

4. Myjte nádobí v úsporné myčce – oproti mytí pod tekoucí vodou tak ušetříte až 60 % vody a stejně tolik energie.

5. Zahradu nebo květiny zalévejte dešťovou vodou.

DZD OKHE SMART (www.dzd.cz)

Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem