Stále oblíbenější alternativou k plošnému vytápění domu se stává elektrické podlahové topení.

Elektrické podlahové topení už dávno opustilo prostory koupelen a toalet a vstoupilo do obývacích místností, dětských pokojů a manželských ložnic. Tyto systémy jsou navíc uživatelsky stále přívětivější a ekonomicky výhodnější. Topí výběrově Zajímavostí a novinek kolem elektrického podlahového topení je na našem trhu více než dostatek. Příkladem může být způsob odstranění jednoho z mála problémů, které se při navrhování a instalaci elektrického podlahového topení vyskytují.

Hlasujte:

Měli byste zájem o typový projekt domu od společnosti G-SERVIS?

Platilo totiž, že pod nábytkem by neměl být uložen topný kabel, aby nedocházelo k přetopení kabelu na straně jedné a poškození nábytku na straně druhé. Tento problém vyřešil patent firmy Raychem, označovaný jako inteligentní topný kabel, který díky specifické vnitřní struktuře dokáže „rozeznat“ místa, kde se topit nemá.  Netopí tak pod zakrytými místy nebo tam, kde dopadá na podlahu sluneční světlo z okna.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz.

Vejde se všude

Dalším zajímavým produktem jsou extrémně tenké topné rohože od fi rmy Fenix, jejichž konstrukční tloušťka je pouze 2 až 2,5 mm. Lze je využít všude tam, kde nemůžeme zvednout výšku podlahy, výhodou je i snadná montáž. Rohože se ukládají těsně pod dlažbu. Malá krycí vrstva umožňuje rychlé změny teplot, jaké podlahové topení dříve nenabízelo: reakce na potřebu změny teploty se vlivem setrvačnosti dostavila až po několika hodinách.

ŠEST DŮVODŮ PRO ELEKTRICKÉ TOPENÍ

- Výrobci a dodavatelé těchto systémů v praxi dokázali, že topit elektřinou nemusí být neekonomické. Naopak, zavedení nových technologií při výrobě topných kabelů, rozšíření nabízeného sortimentu a možností regulace posunuly tento typ vytápění na přední pozice případných zájemců.

- Elektřina je všude. Takže tento způsob vytápění je k dispozici i v oblastech, kde není plyn, anebo jeho zavedení a následné rozvodové instalace po domě a nákup topných těles vychází ekonomicky nevýhodně.

- Náklady na pořízení systému nejsou vysoké, jejich konkrétní výše se samozřejmě odvíjí od konkrétní technické situace v objektu.

- Jednou položené a zabudované kabely mají v podstatě neomezenou životnost danou životností podlahy.

- Po instalaci nejsou de facto nutné už žádné další servisní a udržovací náklady. Pokud jde o záruky, tak například firma Raychem dává 15letou záruku na celý systém.

- Elektrické podlahové topení je vhodné jak pro novostavby, tak i při rekonstrukcích. Boduje například při přestavbě panelových bytů, kde je jedním z největších problémů nutnost zachovat nízkou výšku podlahy.

 Chytrá regulace

Většina dnešních individuálně vytápěných bytů nebo domů má někde v obývacím pokoji jeden termostat – zařízení, které říká topidlu, kdy topit a kdy ne. Daleko výhodnější je systém nezávislé regulace jednotlivých prostor v domě podle skutečné potřeby. Například v ložnici chcete mít přes den a večer chladno a ráno vstávat do příjemně vyhřátého. V obývacím pokoji zase přijde vhod zvýšené teplo, když si večer sednete k televizi atd.

Podlahové topení umí pracovat s teplotami různých místností v různém čase, což znamená úsporu velkého množství spotřebovaného tepla. Na instalaci podobných zařízení je nejlepší myslet při budování topení nebo při jeho rekonstrukci a udělat si nezávisle ovládané okruhy topení. Ty jsou pak zapínány a vypínány například bezdrátovými termostaty umístěnými v jednotlivých místnostech domu nebo bytu.

text: Stojan Černodrinski, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem