Nejobvyklejší formou realizace podlah při rekonstrukcích i v novostavbách jsou betonové podlahy. Jejich hlavní výhodou je především pevnost a dlouhověkost. Naproti tomu jsou zase velmi těžké, vyžadují relativně dlouhou technologickou přestávku na vysychání a mohou praskat. 

Všechna tato „negativa“ ale zmizí, použijte-li místo běžného betonu lehký beton. Ten si totiž zachovává všechny pozitivní vlastnosti běžného betonu, ale na rozdíl od něj má o cca 2/3 nižší objemovou hmotnost, je rychleschnoucí a podlahy lze realizovat bez dilatačních spár. Nehrozí totiž riziko popraskání. Navíc má skvělé izolační vlastnosti.

Snadná příprava lehkého betonu

Na českém trhu najdete lehký beton v podobě suché směsi balené v pytlích po 30 l pod názvem Liapor Mix. Jeho příprava i manipulace s ním jsou snadné. Vyrábí se ve 2 variantách. Liapor Mix (frakce 4-8 mm) určený pro podkladové vrstvy a Liapor Mix final (frakce 1-4 mm) určený pro finální vrstvy podlah. Spojení těchto 2 výrobků představuje skvělý systém pro realizaci betonových podlah.

Potřeby pro realizaci podlahy z lehkého betonu (Foto: LIAPOR)

Výhody lehkého betonu

- Je to právě nízká objemová hmotnost 600 kg/m3 (resp. 750 kg/m3), která dělá z lehkého betonu ideální materiál pro rekonstrukce podlah. Ve srovnání s běžným betonem lze provádět lité podlahy s až o 2/3 nižší zatížením nosné konstrukce. Díky tomu je Liapor Mix skvělým řešením při rekonstrukcích starších budov s přísnějšími požadavky na statiku.

- Podlahy realizované z lehkého betonu Liapor Mix jsou pochozí již za 24 hodin. Celková doba vysychání je 5-7 dní.

- Neopomenutelné jsou i jeho tepelně izolační vlastnosti (součinitel tepelné vodivosti 0,14 Wm-1 K-1).

- Liapor Mix má široké možnosti využití: rekonstrukce keramických a klenbových stropů, různé izolační vrstvy, lehké výplňové a vyrovnávací vrstvy, ochrana inženýrských sítí apod.

Postup realizace podlahy z lehkého betonu

- Před realizací podlahy z lehkého betonu musíme povrch dobře očistit a lehce zvlhčit. Penetrace je nutná jen v případě poničených povrchů.

- Suchou směs a potřebné množství vody (4-5 l na 1 balení) mícháme v míchačce, nebo ručně. Při použití rychlostní vrtačky, je nutné nastavit nízké otáčky, aby nedošlo ke znehodnocení směsi.

- Vzniklý lehký beton lijeme na podklad a upravujeme podobně jako běžný beton - stahovací latí a běžným zednickým hladítkem. Doporučená minimální výška nanášené vrstvy je 5 cm.

- U podlah s většími nerovnostmi doporučujeme jako základní vrstvu použít Liapor Mix (4-8 mm) a jako finální vrstvu Liapor Mix final (1-4 mm).

- V případě menších nerovností můžete vynechat vrstvu Liapor Mixu (4-8 mm) a použít jen Liapor Mix final (1-4 mm).

Povrch bude pochozí již za 24 hodin (Foto: LIAPOR)- Směs je rychleschnoucí. Proto je důležité ji bezodkladně zpracovat. Lehký beton nepraská, proto nejsou třeba dilatační spáry.

- Také se výborně pojí s dalšími materiály i s vrstvami zpracovanými v předchozích dnech.

- Na hotovou vrstvu z Liapor Mix final můžete položit finální nášlapnou vrstvu. V případě tenčích podlahových krytin (lepený vinyl, lino apod.) můžete ještě dorovnat povrch tenkou vrstvou nivelační stěrky.

Konečná podoba podlahy z lehkého betonu (Foto: LIAPOR)

Snadná dostupnost

Směsi pro přípravu lehkého betonu Liapor Mix a Liapor Mix final  zakoupíte on-line v e-shopu obchod.liapor.cz, v obchodní síti Liapor, nebo ve stavebninách DEK po celé ČR.

Zdroj: Inzertní sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem