Honosné prvorepublikové vily jsou připomínkou zašlé slávy celého meziválečného období. Některé z nich se teprve v novém miléniu dočkaly znovuobjevení a záchrany. V rukou nových majitelů doslova omládla i vila v Polkovicích na Moravě.

(Komerční prezentace)

Na stylové prvorepublikové domy narazíte i v menších městech nebo dokonce na vesnicích. V centru hanácké obce Polkovice leží stavba s podobným osudem. Až do roku 1948 obec spadala do vlastnictví olomoucké kapituly a zdejší vilu si nechal v roce 1924 postavit Arnošt Hruban, arcibiskupský správce polkovického panství.

V roce 2013 zakoupil vilu nový majitel a nedávno byla dokončena její kompletní rekonstrukce. Při pohledu na exteriér vily v Polkovicích vás především zaujme víceúrovňová střecha s obytnou půdou, která byla pro vícegenerační vily z meziválečného období typická. Pod členitými střechami mansardového nebo valbového typu vznikaly užitné prostory s dostatečnou výškou. Světlo do podkroví přiváděla okna umístěná ve štítových stěnách nebo vikýře.

Polkovice zdobí opravená vila s duší první republiky (Zdroj: BRAMAC)

Oprava střechy na rodinné vile v Polkovicích byla bezesporu nejnáročnější fází rekonstrukce. Při podrobnějším průzkumu se zjistilo, že vnitřní dřevěné konstrukce krovu a stropu byly napadeny houbou a dřevomorkou. Střecha se tak musela pokládat kompletně znovu, včetně nových krovů i věnce. Výrobou repliky původní konstrukce krovu a pokládkou nové krytiny pověřil majitel objektu realizační firmu Jaroslava Noháčka z Třebíčska.

Polkovice zdobí opravená vila s duší první republiky (Zdroj: BRAMAC)Pokrývači museli nejprve střechu důkladně zaměřit, včetně všech detailů. Replika krovu byla následně vyrobena na CNC stroji a osazena. Původní krytinu nahradila keramická, pálená taška BRAMAC Opál v povrchové úpravě režná, která je stavebníkům známější pod pojmem bobrovka. Bobrovky se řadí mezi nejstarší typy skládané krytiny a hojně se využívají na rekonstrukce historických objektů.

„Z devadesáti procent pracujeme s Bramacem, který je ve zpracování a kvalitě výrobků o krok napřed.,“ vysvětluje Jaroslav Noháček. „Na keramickém střepu se pozná kvalita surovin. Měl by být pravidelně zabarvený a vynikat tvrdostí. Opál se vyrábí v závodech v Německu, které disponují prvotřídními nalezišti, ale také špičkovým technologickým zázemím. Z výrobního pásu odcházejí tašky, které jsou maximálně přesné s minimálními tvarovými odchylkami. Střešní tašky mají dokonale hladký povrch, který vyniká v celé ploše střechy,“ chválí vybraný typ střešní krytiny Jaroslav Noháček.

Na konečné podobě objektu se významnou měrou podílely nejen citlivé zásahy řemeslníků, ale také osvícený přístup investora. Dům se po rekonstrukci proměnil v moderní prostor pro bydlení, přitom u něj byla dokonale zachována původní  noblesa a elegance. Přízemí dnes plní funkci rodinného zázemí.  V prvním patře si majitel splnil sen v podobě kavárny, kde se setkává se svými přáteli.  V podkroví přímo pod střechou pak vznikl soukromý ateliér s galerií.

„Uvnitř na vás padne zvláštní, nostalgická atmosféra, neboť majitel nechtěl narušit dobový ráz stavby montáží střešních oken,“ dodává na závěr Jaroslav Noháček. I to je důkazem, že historická vila v Polkovicích přirostla svému novému majiteli opravdu k srdci.

Polkovice zdobí opravená vila s duší první republiky (Zdroj: BRAMAC)

Více o krytině BRAMAC Opál zde.

Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem