Zdraví dětí a příjemné prostředí, ve kterém vyrůstají, to je základem pro jejich harmonický vývoj. Když je malým dětem příliš horko nebo zima, nebo je třeba v místnosti, ve které pobývají, příliš suchý vzduch, často reagují podrážděně a nevrle. Kromě toho se takové prostředí zákonitě podepisuje i na jejich zdravotním stavu. A to vše se pak spolupodílí na vztahu k prostředí a lidem, které holčičku či chlapečka po velkou část dne obklopují. Třeba ve školce.

(Komerční prezentace)

Celulózová izolace Climatizer Plus pro izolaci od podlahy po střechu. Přírodní izolant se zárukou 20 let z novinového papíru s impregnací potravinářskou chemií. Návratnost investice při zateplení je cca 3 roky. (CIUR)Problém je v tom, že malé dítě nedokáže identifikovat a pojmenovat zdroje, které mu působí nepříjemnosti. Výsledkem je proto často rozladění a hurónský řev, kterým své příznaky budoucích zdravotních indispozic avizují. A když je školka s kapacitou 60 dětí, z nichž by tak polovina mohla začít křičet a ta druhá, která by se kvůli tomu nevyspala, by se začala ozývat po obědě, tak to zřejmě musí být neúnosné i pro otrlé pedagogy, přestože jim nedávno přidali.

     Zřejmě takové myšlenky se honily hlavou zástupcům Magistrátu města Liberce z oddělení správy objektů a zařízení, kteří se zúčastnili semináře firmy Ciur na téma Komplexní revitalizace dvouplášťových střech a akustika panelových domů. Následně se rozhodli, že by rádi vyzkoušeli metodu foukané celulózové izolace na jedné ze školek, které mají ve správě. Odborná firma přišla, zaměřila, provedla přípravné práce a objekt tzv. zafoukala – to vše za 4 dny.

Lední medvědi vědí 

Školka se příznačně jmenuje Pod Ještědem a nachází se v klimatickém pásmu, kde je prý v únoru zima i ledním medvědům. Proto je v tomto kraji zateplení budov věc, kterou berou velmi vážně. Proč ale padla volba na Climatizer Plus? Určitě – i když podceňovat bychom to nechtěli, to nebylo „jen“ z ekologických důvodů. Patentovaná výroba celulózové izolace firmy Ciur je založená na zpracování sběrného novinového papíru.

Příprava zateplení schodů a boční rampy. Odklopení krycí desky a vyvrtání otvorů do schodišťových stupňů. (CIUR)

Dalšími benefity totiž jsou skvělé tepelně izolační vlastnosti, kdy zateplení půdního prostoru dokáže ušetřit až 30% nákladů na topení. A to u prvorepublikové vily z minulého století něco za tu zimní sezónu hodí. Vzniklá izolace je zdravotně zcela nezávadná. Obrovskou výhodou je, že Climatizer Plus nabízí při 20 cm tloušťky izolace hmotnost pouhých 6,6 kg/m2. Zároveň dokáže nejúčinněji zadržet teplo a nepustit ho konstrukcí střechy ven. Má totiž velkou tepelnou setrvačnost: cd = 1919 až 2142 J/kg.K, což je 2x více než u minerální izolace nebo polystyrenu.

Celulózová izolace umí přebytečnou vlhkost pojmout do své struktury, a když se pak vlhkosti v ovzduší nedostává, vrací jí do interiéru zpět. Je to takový dýchající piják. Není snad nutné zdůrazňovat, že v zimě probíhá efekt s opačným znaménkem. Teplo zůstává pod střechou, vlhkost je příjemná. Navíc se nemusí tolik topit, což je příjemné, zdravé a finančně přínosné.

Na příjemné pohodě se tedy podílí příjemná teplota s adekvátní vlhkostí. Děti tak mají menší sklony k dráždivému kašli a k respiračním chorobám. Prostředí prospívá i astmatikům.

Příprava pro foukání izolace v patře. Odklopení jednoduchého podlahového záklopu na vybraných místech. (CIUR)

Dvouplášťová střecha a odvětraný piják

Zateplení dvouplášťových střech staršího data je náročná záležitost. Technologie foukání je výhodná v tom, že nemusíte pracně, nákladně a časově zdlouhavě odstraňovat dřevěný záklop. Tlak, pod kterým se celulózový izolant aplikuje, zaručuje, že bude prostor dokonale a rovnoměrně zaplněn do nejmenší skuliny a zákoutí. Odpadnou tepelné mosty, plísně, houby a myši.

Ta pravá technická zajímavost je ale v tom, že celulózová izolace zabraňuje vlhnutí, resp. destrukci dřevěného záklopu. Do mezery je volně nafoukána vrstva Climatizeru Plus, která se mírně sesedne a vznikne tak větrací vzduchová mezera mezi izolační vrstvou a záklopem. Pokud se na vnitřní straně záklopu vytvoří kondenzát nebo se dostane skrz nějaká vlhkost, je celulózová izolace schopná využít svých pijákových schopností, vlhkost přijmout do své buničité struktury a „roztáhnout“ v ploše a objemu tak, že je prakticky neškodná a o to rychleji se také odvětrá atikovými otvory.

Zafoukaná celulózová izolace Climatizer Plus do jednoduchého záklopu podlahy. Se zateplenou střechou nebo podkrovím s přírodní celulózovou izolací Climatizer Plus je možná úspora až 35% na vytápění domácnosti. (CIUR)

Pokud do dutiny umístíte jiný typ izolantu – například na minerální bázi, vlhkost zůstane na místě, resp. bude se hromadit a může negativně ovlivnit dřevěnou záklopovou i stropní část konstrukce. Je pak jen otázkou času, kdy se degradace materiálu projeví i s dalšími průvodními jevy, například šířením plísní. Spory těchto primitivních hub pak zamořují vzduch, který dýcháme a vyvolávají řadu dýchacích potíží, někdy i velmi vážného charakteru. A my všichni přece chceme pro děti to nejlepší.

Zateplené schodiště a boční rampa s celulózovou izolací Climatizer Plus. (CIUR)

Zvažujete zateplení? Pozvěte si do svého domu zdarma technika, který zhodnotí možnosti a nabídne vám řešení přímo na míru.

Více na Vseproizolace.cz.   

logo MessengerPoslat Messengerem