Krbová kamna jsou trendem současné doby, jsou nejen krásná na pohled, ale také ekologická a hlavně úsporná. Není tedy divu, že zájem o ně v posledních letech výrazně stoupá.

(KOMERČNÍ PREZENTACE)

„Krbová kamna si kupují nejen chataři nebo chalupáři, ale také vlastníci rodinných domů. A díky nabídce luxusních modelů si krbová kamna otevírají cestu i do městských bytů,“ vysvětluje Pavel Staník ze společnosti Mountfield.

Moderní designová kamna do bytových interiérů

Pro výběr kamen je rozhodující hlavně vysoká kvalita a potom skvělý design, protože lidé chápou krbová kamna nejen čistě účelově, ale také jako významný bytový doplněk. Poptávka po těchto krbových kamnech výrazně stoupá. Trh nabízí velký výběr a tak si vyberou i ti nejnáročnější.

Krbová kamna Azul jsou ideální do bytových interiérů. Upoutají na první pohled atraktivním pískovcovým obkladem. Navíc mají efektivní terciární přívod vzduchu a velmi pohodlné ovládání. Foto: Mountfield

Kachlová kamna: Návrat ke klasice

Každý kachel je originál půvabný na pohled a lišící se v drobnostech od ostatních. Navíc může mít nejrůznější barvu a tvar, takže s designem lze čarovat dle libosti, ať už chcete mít z obýváku romantický zámecký pokoj či útulnou venkovskou světničku. Ve prospěch kachlových kamen mluví i technické argumenty: Mají vysokou tepelnou účinnost a velmi ekonomický provoz s nízkou spotřebou paliva. Skvěle totiž akumulují teplo, které se z nich uvolňuje postupně. Nezanedbatelným argumentem jsou také malé nároky na obsluhu (stačí přiložit dvakrát denně), prakticky žádný servis, velmi dlouhá životnost.

Kachlová kamna Broto mají klasický venkovský styl a jsou v nabídce ve třech barevných provedeních. Kachle jsou stále vyráběny tradiční metodou - ručně. Každá kachle je tak originál. Foto: Mountfield

Ideální kamna na chalupu?

Pro občasné zatápění na chalupě jsou ideální dvouplášťová plechová kamna, která se rychle zahřejí. Díky přirozené cirkulaci vzduchu nasají studený vzduch od podlahy, ohřejí ho mezi plášti a horem vypustí do místnosti. Zajímavou variantou pro občasné vytápění menších prostor jsou také kamna ze stylové litiny. Ta se rychle zahřeje a přitom akumuluje sálavé teplo, které vyzařuje ještě dlouho po vyhasnutí ohně.

Masivní litinová kamna Tena Termo s prostorným celolitinovým topeništěm nejenže mají vysoký výkon, zároveň je na ně pěkný pohled – litinové odlitky, ručně zdobené reliéfními ornamenty, potěší oko stejně jako velká prosklená dvířka, umožňující nádherný pohled na oheň. Foto: Mountfield

S výměníkem, nebo bez něj?

Jestliže chcete hlavní zdroj tepla pro větší byt nebo domek, určitě se vyplatí uvažovat o krbových kamnech s teplovodním výměníkem. Ten vytopí bez problému několik místností i bojler na vodu. Některé typy výměníku nemusí být připojeny nastálo. Lze je odstavit, nahradit záslepkou a v případě nutnosti zase znovu do systému zapojit.

Velmi výkonná výměníková kamna Stockholm 8 jsou z boků obložena kachlemi, které drží teplo dlouho po vyhasnutí ohně. Sekundární vzduch prouděním oplachuje skla přikládacích dvířek, takže zůstávají čistá. Foto: Mountfield

Topení v kamnech: Tipy a triky pro začátečníky

Okouzlila vás krbová kamna, ale bojíte se, že v nich nedokážete zatopit? Nabízíme pár tipů, jak topit bez námahy, bezpečně a úsporně:

  • Topte jedině dobře proschlým, to má daleko vyšší výhřevnost. Také méně kouří, takže tolik neušpiní sklo na dvířkách. Nejlépe bude, když ho necháte někde v kůlně vyschnout alespoň dva roky.
  • Nejlépe, ale také nejrychleji hoří bříza a smrk, které jsou vhodné na podpal. Nejvyšší výhřevnost má tvrdé dřevo dubové nebo bukové, jež vydrží hořet krásně dlouho. A nejkrásněji voní dřevo z ovocných stromů.
  • Kromě dřeva se dá v krbových kamnech topit také dřevními peletami či briketami, které se vyrábějí z dřevní nebo rostlinné biomasy, a uhelnými briketami.
  • Jak přikládat, aby to nekouřilo? Před přiložením uzavřete všechny přívody vzduchu do kamen. Dvířka otvírejte pomalu. Přikládejte pouze vyschlé dřevo a dávejte ho až na žhavé uhlíky, nikoliv do otevřeného ohně.
  • Jsou krbová kamna bezpečná? Pokud vám je instaluje odborník, tak ano. Musíte jim však ponechat prostor, protože vydávají silný žár. Nábytek a elektroniku umístěte alespoň 80 cm od  čela kamen a 40 cm od jejich boků. V blízkosti kamen by také neměly pobíhat malé děti.
  • Jak dlouho vydrží? Kvalitní krbová kamna mohou sloužit bez oprav desítky let, záleží na tom, jak s nimi budete zacházet. Měli byste ovšem zvolit model s dostatečně dlouhou délkou záruky od prověřeného výrobce.

 Více na www.mountfield.cz

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem