Jakou zásadní kvalitu promítá moderní stavebnictví do současných domů? Je to jednoznačné – dnes jsou budovy tepelně izolované mnohem lépe, než kdykoli dříve! 

(Komerční prezentace)

Stejně jako na zásadní kvalitu, se v konfrontaci starého s novým můžeme zeptat i na hlavní nedostatek… A dovědět se, že jím je nedostatečné větrání.

Kvalita vnitřního prostředí budov se v průměru až dramaticky snížila. Celoevropsky registrujeme pokles objemu větraného vzduchu na zhruba polovinu někdejších hodnot. Není problémem energetická náročnost, ale stav hygieny uvnitř domu. Ano, v novostavbách je dostatek tepla. Ovšem nebývá v nich úplně zdravě. Jejich obyvatelé mají radost, že šetří na provozních nákladech. Zatímco hrozící onemocnění jako by jim nevadila!

Kvalita vnitřního prostředí budov se v průměru až dramaticky snížila. Celoevropsky registrujeme pokles objemu větraného vzduchu na zhruba polovinu někdejších hodnot. Není problémem energetická náročnost, ale stav hygieny uvnitř domu. (www.beam.cz)

Starší nepříliš tepelně izolované objekty bývaly spontánně odvětrávané třeba i prostřednictvím nedostatků v těsnosti oken a samotných stěn. Moderní domy jsou však utěsněné naprosto dokonale. Špičkové zateplení všech rozhodujících konstrukcí se stalo na staveništích doslova kultovní záležitostí.

Pokud se v touze po kvalitním bydlení zaměříme prioritně na tepelný komfort a větrání potlačíme, vzduch plný škodlivin zůstává uvnitř budovy. Vyznačuje se hlavně vyšší koncentrací oxidu uhličitého a nežádoucí vlhkostí. Například odpařovaná voda, škála chemikálií obsažených v nábytku, rozkládající se malby a prostředky používané k úklidu, to všechno kondenzuje v méně přístupných místech bytu. Chorobotvorné plísně následují. A s nimi pak bolesti hlavy, problémy s koncentrací, únava a další nepříjemné zdravotní potíže obyvatel.

Klasickým větráním pomocí otevřeného okna vyvoláme jen dílčí efekt. Kvalita vnitřního vzduchu se zlepší, ovšem pouze lokálně a dočasně. Nikdo v této situaci samozřejmě nechce volat po návratu překonaných kroutících se dřevěných rámů oken… Co opravdu potřebujeme, je větrání řízené.

Jeho princip je jednoduchý: Venkovní vzduch do domu kultivovaně proudí přes obytné místnosti, tedy obývacím pokojem či ložnicemi. Zatímco vzduch znečištěný, je ven z domu odváděn přes místnosti se zvýšenou lokální vlhkostí, jakými jsou koupelny nebo kuchyně.

Zastavme se u ventilačních systémů RENSON, belgické firmy, jejíž technologie jsou v oboru řízeného větrání nejdokonalejší. Čerstvý vzduch je v tomto případě přirozeně přiváděn okenními mřížkami dovnitř domu.

Centrální řídící jednotka, osazená inteligentními neviditelnými senzory, neustále monitoruje množství vlhkosti, oxidu uhličitého a dalších nežádoucích látek. Svůj výkon pak upravuje tak, aby požadovaná kvalita vnitřního vzduchu byla zaručena vždy. Systém například zvýší výkon v koupelně pokaždé, když se někdo sprchuje. Jindy zase v kuchyni při přípravě jídla. Naopak, když v budově nikdo není, je výkon jednotky plošně snížen. Během noci bývá vždycky zaručen přísun čerstvého vzduchu pro dobrý spánek. Koncentrace těžkého vydýchaného vzduchu v ložnicích po ránu? Něco takového je úplně vyloučeno.

Kvalita vnitřního prostředí budov se v průměru až dramaticky snížila. Celoevropsky registrujeme pokles objemu větraného vzduchu na zhruba polovinu někdejších hodnot. Není problémem energetická náročnost, ale stav hygieny uvnitř domu. (www.beam.cz)

Více informací na www.beam.cz

Zdroj: Inzertní sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem