...mezi stavebníkem a projektantem, říká ing. Karel Peterka, zakladatel a jednatel společnosti Thermo plus – projektový ateliér. Dvacet pět let úspěšného působení na českém trhu, které právě dovršil, a řada ocenění svědčí o tom, že se mu dialog daří. Prozradil nám, jak na to.

(Komerční prezentace)

S jakou vizí jste se pustil do podnikání? Podařilo se vám ji naplnit, nebo je díky „realitě života“ všechno jinak?

Chtěl jsem si dělat věci po svém, věnovat se práci, která mne baví, být strůjcem svého štěstí i za cenu nemalé daně, kterou je třeba za určitou míru svobody při podnikání zaplatit. Od počátku jsem se řídil heslem, že cílem podnikání není rychle zbohatnout, ale „být tady zítra“.

Za 25 let existence našeho projektového ateliéru jsme navrhli pro naše klienty stovky individuálních a typových projektů rodinných domů a tím jsme se podíleli na vytváření jejich nového domova.

Dá se tedy říci, že se mi po profesní stránce daří mé vize naplňovat a jako třešinku na pomyslném narozeninovém dortu považuji absolutní vítězství našeho rodinného domu Iveta v soutěži Dům roku 2016 uspořádané časopisem Můj dům.

Energeticky pasivní typový dům Iveta upravený podle individuálních přání klientů získal titul Dům roku 2016.

Jak se díváte na výstavbu rodinných domů a obytných staveb u nás? Co bychom měli především zlepšit?

Naštěstí je za námi doba podnikatelského baroka, není tedy již pravidlem, že lidé s přibývajícími penězi pozbývají vkus. Nejen lidé, kteří dosáhli určitého společenského postavení, ale i mladí investoři dnes svěří návrh nového rodinného domu odborníkovi a dají si poradit. Bohužel lidová tvořivost, zejména u rekonstrukcí a přístaveb mnohdy přetrvává.

Současné mladé generaci architektů nechybí odvaha, ale zcela logicky zkušenost. Za ideální považuji, když v projekčním týmu je jak mladá krev, která přináší svěží vítr a nebojí se dát návrhu křídla, tak i ostřílení kozáci. Tím se eliminují rizika, že výsledek práce nebude stoprocentní.

Zčásti podsklepený nízkoenergetický bungalov projektant dokonale přizpůsobil náročným terénním podmínkám.

Co považujete za nejdůležitější zkušenost z vaší praxe – která vás nejvíce překvapila nebo posunula dál?

Projektování je dialog mezi stavebníkem a projektantem. Je velmi důležité umět naslouchat potřebám klienta, analyzovat je a na jeho představách a požadavcích vytvořit kostru návrhu při respektování finančních možností investora. Správné dispozičně provozní řešení považuji za zásadní pro kvalitní bydlení.

Pochopitelně dům je velmi důležité umět po architektonické stránce „učesat“ tak, aby se nejen líbil klientovi, ale aby respektoval dané regulativy lokality a korespondoval v širším kontextu s místem stavby.

Někdy to není jednoduchý a přímočarý proces, přesto se nebojím vést s klienty upřímné, mnohdy pro ně až ostré diskuze, zejména v oblasti financí, aby nenastalo nemilé překvapení, že navrženou stavbu nelze s ohledem na nedostatek peněz realizovat.

O to víc jsem potěšen, když si na závěr řekneme, že to stálo za to a že se dílo podařilo.

Rovněž interiéry, které navrhuje projektový ateliér Thermo plus, se vyznačují moderním designem, individualitou a nevtíravou elegancí.

Ing. Karel Peterka

Ing. Karel Peterka, Thermo plusVystudoval SPŠ stavební v Náchodě a Stavební fakultu ČVUT Praha, v r. 1991 založil vlastní ateliér.

Kontakt:

www.thermo-plus.cz


Zdroj: Tisková zpráva THERMO PLUS

logo MessengerPoslat Messengerem