Úsporný dům svépomocí a bez zateplení, navíc s přístavbou na bazén a wellness. Zní vám to jako nesplnitelný plán? Se stavebním systémem Ytong se to zvládnout dá – byl stvořen pro rychlou a jednoduchou výstavbu, úsporný provoz a všestranné použití. A pokud si na některé práce netroufnete, v Ytongu vám pomohou a poradí.

(Komerční prezentace)

Inspirací velkoryse prostorného domu byl typový projekt z katalogu, realizace se chopil sám investor. Své představy konzultoval s technickým poradcem Ytongu – chtěl stavět vlastními silami, pouze s využitím poradenských služeb. Proto společně zvolili kompletní systémové řešení – jednovrstvé zdění s řadou z tepelněizolačních tvárnic, stropy z Ytongu a schody.

Jednovrstvé zdění – výstavba bez rizik a zdravé klima

Jednovrstvé zdění má řadu výhod – ušetří čas výstavby i materiál, navíc neriskujete případné problémy, které mohou vzniknout při kontaktu dvou různorodých materiálů. Patří k nim plísně mezi obvodovým zdivem a zateplením, hořlavost některých izolačních materiálů a špatné provedení zateplení.

Jednovrstvé zdivo oproti tomu přispívá k celkové kvalitě vnitřního klimatu v domě, odvádí přebytečnou vlhkost a při přesušeném vzduchu ji přivádí zpět. Dalo by se říci, že stavba „dýchá“. 

Dům, který je členitý – sestává ze dvou bloků domu a wellness, je zařazen do energetické třídy B. Majitel u projektu počítal od začátku s dotovaným vytápěním na pelety, které sami vyrábějí. S tepelněizolačními tvárnicemi je však možné i při jednovrstvém zdění dosáhnout ještě lepších parametrů než v tomto případě, kdy byla použita tloušťka tvárnic 375 mm.

Navíc v letošním roce do sortimentu přibyla inovovaná Lambda YQ. Její návrhový součinitel přechodu tepla vypočítaného pro stěnu bez omítek tloušťky 375 mm s hodnotou Uu = 0,213 W/(m2.K) je v intervalu doporučeném normou pro pasivní domy. Zdivo tloušťky 450 mm splňuje i podmínku pro obvodové stěny stanovené v Nové zelené úsporám a se zdivem tloušťky 500 mm je možné postavit dům s nejvyšší dotací od státu, a to bez zateplení stěn. 

tepelná pohoda i bez zbytečného zateplení – úsporné řešení stavby díky Ytongu.

Strop z Ytongu potřebuje méně námahy i profesní zdatnosti

Součástí stavebního řešení je i použití stropu Ytongu u domu ve variantě Ytong Klasik a v části nad wellness Ytong Ekonom. Montáž těchto stropů je rychlá, snadná a vyžaduje podstatně méně profesního umu a námahy, protože probíhá bez nadbetonávky a armovacích ocelových sítí.

„Práce je bezpečná – například nehrozí zakopnutí o sítě armatury. Jednotlivá vložka ‚unese‘ 420–720 kg podle použité tloušťky, což zamezí dalšímu riziku úrazu – jednoduše řečeno touto montovanou konstrukcí při stavebních pracích nepropadnete.

Stropní vložky velmi snadno zkrátíte pilou v příčném i podélném směru, příslušné nářadí si můžete půjčit u nás, kladečské plány jsou v ceně,“ vysvětluje Ing. Jan Halamka, technický poradce Ytong, který byl zároveň stavebním dozorem tohoto projektu.

Schody pochozí již druhý den po montáži

Ze sortimentu Ytong jsou i schody, které Ytong dopraví nařezané přesně podle projektové dokumentace, prováděcí dokumentace a doprava je v ceně. Montáž je jednoduchá na realizaci a zvládne ji zedník s jedním pomocníkem.

„Oproti klasickému železobetonovému schodišti odpadá bednění, výztuž, betonáž, hutnění, vlhčení betonu při zrání, odbedňování i likvidace odpadů z bednění. Schodiště je pochozí do 24 hodin a mezi jeho provozní výhody patří vysoká stabilita a minimum kročejového hluku,“ vysvětluje výhody tohoto prvku Ing. Halamka. 

Odborné poradenství od projektu po dokončení stavby

Odborné poradenství investor využíval po celou dobu výstavby – nejprve výpočet materiálu a jeho dodání, poté s pomocí Ytong mistrů založili rohy stavby a dostali zpracované kladečské plány. Techničtí poradci byli nápomocni po celou dobu přípravy a realizace, což vedlo ke zdárnému výsledku.

Více informací najdete na webu www.xella.cz.

Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem