Může práce architekta výrazně zhodnotit vaši nemovitost, a pokud ano, jak a proč? Odpovídá architekt Zoltán Czvengrosch, tvůrce projektu Skutečný domov.cz

Proč vlastně potřebuje stavebník architekta?

Málokterý klient na začátku přesně ví, co a jak chce postavit. A architekt musí klientovi pomoci ujasnit si, co chce, a konfrontovat sny s reálnými možnostmi a na základě zkušeností mu poradit, jakým způsobem investovat své peníze. Bez architekta dojde mnohdy k tomu, že se klient finančně vyčerpá jinde, než by měl. Panuje představa, že architekt řeší pouze, „jak to vypadá“, přitom se musí zabývat stavbou komplexně už na začátku, přemýšlet o všech technických náležitostech a sladit je s potřebami klienta.

Spolupráce s architektem sice stojí peníze, ale tato investice se výrazně projeví v kvalitě domu. Jednak se v takovém domě pohodlněji žije, jednak se taková nemovitost lépe prodává.

Pro stavebníka je ale rozhodující rozpočet...

Typický příklad: „Máme na dům čtyři miliony, ale bojíme se jít k architektovi, aby nám z toho moc neukrojil.“ Já na to obvykle říkám, že můj honorář je procento až dvě, podle velikosti stavby. Přitom ta částka je menší než marže realitky při prodeji. Nejdůležitější ale je, a to se lidem bez zkušeností těžko vysvětluje, že tato miniaturní částka má rozhodující slovo při budoucím užívání i prodeji domu. Otázka zní, zda stavebníci dobře investovali své čtyři miliony. Jinými slovy investice do architekta se projeví v plné síle až v momentě prodeje, v rychlosti prodeje a v dosažené prodejní ceně.

Partneři obvykle, když staví svůj první dům, nechtějí slyšet, že se možná rozvedou, že se pohádají, že někdo bude mít nehodu. Lidé si neuvědomují, že stavba domu je možná největší investice za život, že je to finanční rezerva rodiny a její největší majetek. Přistupují k tomu velmi lehkovážně, „nějak to postavíme a pak to třeba možná nějak prodáme“.

Jak si tuto lehkovážnost vysvětlujete?

Schází zde zkušenosti. Česká republika totiž nezažila propad cen nemovitostí jako například v USA. Ceny u nás mohly stagnovat, ale propad cen, kdy dům, který vás stál pět milionů, sotva prodáte za dva, to u nás lidé ještě nezažili. Myslím si ale, že je to otázka času. A zde se pak pozitivně spolupráce s architektem projeví, protože kvalitní nemovitost prodáte mnohem lépe než podprůměrný dům. V této souvislosti se u nezkušených stavebníků často setkávám s názorem, že všechno zvládnou sami. A že když si pozvou architekta, jsou to vyhozené peníze. Ale opak je pravdou, prodělají! Protože stejně ty peníze na stavbě utratí, ale je podstatný rozdíl, za co. Peníze pak stejně prostaví, protože když nemáte jasně definované dílo, dochází k dohadům o cenách. A to všechno platí stavebník.

Lze tyto vžité stereotypy překonat?

Je třeba se obrnit trpělivostí a vysvětlovat – já například pomocí internetových stránek skutecnydomov.cz. Na začátku bylo smutné zjištění, že kvalitní nemovitosti nejsou na trhu. Mám na mysli segment domů od tří do šesti milionů, kde kvalitní novostavbu nekoupíte. Vždy jde o kompromis. To ovšem neznamená, že ty kvalitní stavby musí být dražší. Jde jen o organizování prostoru a hmoty, to určí, jaký prostor vytvoříte – zda bude kvalitní, průměrný nebo podprůměrný.

Je dost obtížné někoho přesvědčovat o produktu, který neexistuje. A naše webové stránky jsou pokusem, aby lidé viděli výsledný produkt. Dům se skládá z malých segmentů a lidé díky 3D modelaci uvidí celý svůj budoucí dům. Přesvědčí se například, jak se do domu vchází, kde je ložnice, kuchyně atd. Pomocí 3D modelu si dům projdou a dostanou maximální prostorovou informaci. Model je sice zjednodušený, ale bohatě stačí k tomu, aby klient nebyl nepříjemně překvapen, až se dům postaví. Většina lidí dostane půdorys, a buď se v něm vyzná, nebo ne.

Spolupráce s architektem sice stojí peníze, ale tato investice se výrazně projeví v kvalitě domu. Jednak se v takovém domě pohodlněji žije, jednak se taková nemovitost lépe prodává.

Internet má neomezený dosah, ale vy jste vázán se svým ateliérem na jedno místo?

Zamýšlel jsem se, jak nabídnout klientům lepší cenu za návrh domu nebo bytu a přitom nesnižovat kvalitu. Rozhodl jsem se zbavit všech zbytečností a ztrát času, omezil jsem popisnost vizualizací a začal pracovat ve 3D prostoru, který je pro klienty lépe pochopitelný. Proces je daleko intenzivnější, ale zato rychlejší pro obě strany. Maximálně využíváme videokonference, klientovi můžeme ukázat a říct to samé jako osobně, šetříme si tak oboustranně čas.

Zákazník má na schválení projektu měsíc, my cca 20 pracovních dnů. Za tu dobu se musí udělat prvotní návrh a ten zkonzultovat, rozpracovat – většinou proběhnou dvě nebo tři konzultace a pak se vyrobí konečný 3D model, který pak klient schválí. Kromě 3D modelu dostane i půdorysy, řezy a pohledy, které my předáváme projektantům. Ti pak dopracují projekt do podoby pro žádost o stavební povolení a podávají ho v místě působení. To mi umožňuje pracovat i ve vzdálených regionech, aniž bych musel jezdit přes půl republiky.

Hlavní výhodou je, že klient, když od nás odchází, přesně ví, co chce a co bude následovat. A stává se tak poučeným stavebníkem.

Je součástí vašich služeb i rozpočet?

Stavebník potřebuje znát konečnou cenu stavby a tu mu já jako architekt díky letitým zkušenostem a vypracovanému systému můžu poskytnout. Dokážu navrhnout dům tak, aby se stavebník vešel do rozpočtu a přitom dostal maximum toho, co za své peníze může mít. Stručně řečeno, klient nedostane chimérický a vylhaný projekt, jak se často stává.

Důležité je, aby hrubá stavba, což zahrnuje založení, přípojky, střechu, fasádu a omítky, měla stálou cenu, na které se domluvíme. To nejdůležitější je obestavěný prostor, který nám říká, jestli je dům správně organizovaný nebo ne. Finální vybavení, jako je obklad v koupelně, podlahy a dlažby, můžete vždy poměrně snadno změnit, ale špatně zorganizovaný „objem“, nedostatek úložných prostor, výška stropů a objem pokojů se mění velice těžko a neobejde se to bez zásahů a narušení estetiky či pocitu z celého bydlení.

Ak. arch. Zoltán Czvengrosch (1960)

Ak. arch. Zoltán CzvengroschVystudoval architekturu na Vysoké uměleckoprůmyslové škole v Praze, nyní pracuje jako architekt ve Studiu XL, které založil. Kromě projektování a navrhování bytových a rodinných domů se zabývá realitami a provozuje internetové stránky SkutečnýDomov.cz.

Kontakt: Ak. arch. Zoltán Czvengrosch, Architektonické studio XL, Na Kocínce 1, Praha 6

Text: Adam Krejčík, Vizualizace: Zoltán Czvengrosch

logo MessengerPoslat Messengerem