O smart technologiích se dnes mluví čím dál víc. Co všechno tyto systémy umí a jak se instalují, na to jsme se zeptali Romana Kainratha ze společnosti myComfort.

Co stavebníky a majitele domů láká na automatické domácnosti?

Roman Kainrath, myComfortZákazníci nás nejčastěji vyhledávají kvůli stínění. Dnes se staví domy s velkým podílem prosklení, ale všichni chtějí zároveň žít úsporně, jenomže ve chvíli, když jim někdo spočítá, jak moc se bude dům přehřívat, tak zjistí, že budou potřebovat efektivně ovládat žaluzie. A na to se pak nabalí vytápění, chlazení, popřípadě rekuperace, a lidé zjistí, že potřebují inteligentní řízení, aby se tyto oblasti spolu nehádaly, ale vzájemně se podporovaly.

Co znamená inteligentní elektroinstalace?

U klasické elektroinstalace se natahují kabely od jednoho světla k druhému, my používáme zapojení do hvězdy. Zásuvky mohou být standardní, pokud nechcete nějakou chytrou nebo spínanou zásuvku. Buď do systému osvětlení, nebo v případě zásuvek na kuchyňské lince, kde máte rychlovarnou konvici, nebo u zásuvek napájející sušičku, pračku či jiný spotřebič je možné tyto zásuvky při delší nepřítomnosti v domě vypnout. Nejprve se tedy instaluje od jednotlivých zásuvek, svítidel, žaluzií atd. hvězdicovitě sólo kabel a pak se instaluje sběrnice. To se provádí většinou datovým kabelem a vede k ovládacím prvkům, snímačům, popřípadě k ovládačům dalších zařízení. A všechno to vede z jednoho rozvaděče, do kterého je soustředěna část silová, což jsou proudové chrániče, pojistky, jističe atd., a ve druhé části rozvaděče najdete ovládání celého systému, kde je spojena část silová se slaboproudem.

Pro ovládání domu jsou tedy klíčová tlačítka?

V rámci systému Loxone využíváme sběrnicové ovládací prvky v podobě tlačítek, protože nám to umožňuje ovládat veškeré osvětlení a světelné okruhy v jedné místnosti. Pokud by to bylo klasickým způsobem, měli byste vedle sebe na zdi například 10 vypínačů, které by musely být polepeny popisky, abyste věděli, jaký okruh osvětlení konkrétní vypínač spouští. Kdežto v případě sběrnicového systému nespouštíte jednotlivá světla, ale vše je založeno na principu přednastavených světelných scén. Světelné scény vycházejí jednak z funkce konkrétní místnosti v domě, jednak z činnosti, kterou chcete v místnosti provozovat. To znamená, že například v obýváku spuštěním scény pro sledování televize může být slabě podsvětlena zadní stěna nebo stropní podhledy, ostatní světla jsou buď vypnuta, nebo svítí jen slabě.

Není jedno tlačítko málo?

Rozhodně ne. V místnosti sice máte na stěně jen jedno tlačítko, pomocí kterého přepínáte jednotlivé scény, ale v každém rohu tlačítka máte dotykovou spínací plochu, což znamená, že každý roh vydá za jeden vypínač, navíc tlačítko rozlišuje jedno, dvě nebo tři kliknutí. V levém horním a dolním rohu ovládáte stínicí techniku a v pravém horním a dolním rohu zase multiroom audio systém, případně jakoukoliv jinou funkci, pokud není audio systém instalován. Uvedený tlačítkový standard je v každé místnosti stejný a ovládání je pak lehce zapamatovatelné a pohodlné.

Co má na starosti automatika?

Mnoho funkcí v domě pracuje automaticky, například světlo v místnosti se zapíná na základě pohybového senzoru a osvitového senzoru, automaticky běží také stínění. Systém ví, jaká je orientace okna, a dokáže si vypočítat trajektorii slunce po obloze pro konkrétní den, zároveň díky meteostanici změří osvit. Jakmile dopadají na okno sluneční paprsky, což má za následek zvýšení teploty, automaticky se spustí předokenní žaluzie a nastaví lamely pod optimálním úhlem. Každou půlhodinu také dochází k úpravě pozice lamel, takže když pak slunce zajde za roh, lamely se buď narovnají, nebo se žaluzie zase vytáhnou nahoru. Samozřejmě do procesu automatického stínění můžete vypínačem kdykoliv zasáhnout, například pokud vstoupíte do místnosti, ve které chcete něco dělat, poklikem na vypínač vyrušíte automatiku stínění. A naopak po odchodu z místnosti dvojklikem na tlačítku znovu zapnete automatické stínění. Ale to není všechno, protože vypínač zároveň integruje teplotní a vlhkostní senzor, to znamená, že vám k ovládání jedné místnosti stačí opravdu jedno tlačítko.

Co je třeba brát v potaz při plánování inteligentního domu?

Dnešní domy jsou doslova nacpané technologiemi a většinou všichni ti výrobci mají nějakou smart aplikaci. To je sice pěkné, ale vy pak máte ve finále v domě čtyři, pět poměrně drahých technologií, a následně zjistíte, že se vám mezi sebou hádají. Máte například tepelné čerpadlo, které topí zbytečně, protože v tu chvíli by bylo výhodnější přitápět rekuperací, klimatizací nebo elektrickým podlahovým topením. Zkrátka je potřeba všechny technologie efektivně sladit, a v tom je, myslím, silná stránka systému Loxone, který instalujeme.

Kolik takový systém stojí?

Něco to logicky navíc stát bude, to bezesporu. Zároveň ale spoustu peněz ušetříte za různé řídicí jednotky. Každý ten systém má nebo vyžaduje svou řídicí jednotku. Například k žaluziím byste si museli pořídit kromě řídicí jednotky také meteostanici, ale to jsou jednoúčelová zařízení jen pro ty žaluzie. Kdežto náš systém obsahuje spoustu čidel, která dokážeme využít a zároveň nepotřebujeme již zmiňované řídicí jednotky. K žaluziím nám pak stačí obyčejné žaluziové motory. Když ale půjdete koupit žaluziovou automatizaci, dostanete ji v bezdrátové verzi. Jednak může být problém se připojit, jednak se vám bezdrátová verze prodraží. Cena inteligentní elektroinstalace Loxone je bezesporu vyšší než cena klasické elektroinstalace. Rozdíl však není nikterak zásadní, protože při klasické elektroinstalaci máte mnohem vyšší vstupní náklady na inteligentní ovládání jednotlivých technologií a zařízení v domě, přičemž nikdy nedosáhnete takového efektu jako v případě instalace Loxone autopilota, s centrálním řízením a se spoustou automatických funkcí pro dosažení maximálního synergického efektu a úspory energií. Pokud bychom se měli bavit v číslech, přibližná cena standardní instalace Loxone chytrého domu se pohybuje v rozmezí 150–250 tis. Kč v závislosti na rozsahu instalace/počtu funkcí chytrého domu. Cena nezahrnuje základní elektroinstalační rozvody.

Pokud nemám v rozpočtu peníze, mohu udělat jen rozvody a zbytek až dodatečně?

Pokud nemůžete momentálně nainstalovat všechno, co by se vám líbilo, vždy se dají udělat rozvody a přípravy na budoucí rozšíření. Pak můžete osadit tlačítka, takže můžete ovládat topení, ale nemusíte osazovat pohybové senzory, kamerový systém nebo intercom. Náš systém je modulární – to znamená, že jde o krabičky, které si přikupujete, jak potřebujete. Jsou domy, kde lidé chtějí zabezpečení a ovládání žaluzií a přípravy pro osvětlení. A ve chvíli, kdy se majitelé rozhodnou pro rozšíření systému, doplní se jen několik prvků v rozvaděči, vymění se vypínače nebo tlačítka a je to. A protože jde o modulární systém, můžeme kombinovat drátovou a bezdrátovou variantu. To pro případ, kdy nevíte, jaké bude přesné rozmístění nábytku.

Jaké možnosti jsou v tomto směru u rekonstrukcí?

U rekonstrukcí je k instalaci inteligentních systémů možné přistupovat dvěma způsoby. U důkladné rekonstrukce, kdy se bourá a přestavuje, není problém instalovat drátové sběrnicové rozvody, u částečných rekonstrukcí se dá vše vyřešit bezdrátově. Oba dva způsoby stojí přibližně stejně.

Jak celý proces instalace probíhá?

Nejprve prodiskutujeme základní představy, vytvoříme projekt, a ten potom zkorigujeme podle zákazníka. Teprve pak zpracujeme prováděcí projekt elektroinstalace, na základě kterého rozvedeme kabeláž, nainstalujeme komponenty, nastavíme standardní funkce chytrého domu a zaškolíme uživatele. Potom během měsíce dvou, kdy zákazník začíná bydlet v chytrém domě, zákazníka ještě jednou navštívíme a provedeme poimplementační úpravy v nastaveních. Je potřeba si uvědomit, že každý má své zvyklosti a preference, a je někdy potřeba některé funkce tomu uzpůsobit.

Co je cílem automatické domácnosti?

Systém pro automatizaci by se měl v první řadě postarat o požadovanou teplotu a celkové klima v domě, bezpečnost a pohodlí obyvatelů domu, úsporu energií a cílený energetický management. Cílem je soustředit ovládání všech technologií v domě, vše se pak dělá automaticky. Tak např. při odchodu z domu se vypne, všechno, co má, aktivuje se alarm, odpojí se spínané zásuvky, topení se přepne do úsporného režimu, nastaví se automatika stínění. Loxone chytrý dům tohle všechno umí, navíc je uživatelsky velmi přívětivý, přičemž se neustále rozšiřují možnosti, co všechno si uživatel může nastavit sám, a nemusí kvůli tomu volat servisní firmu. Systém je spolehlivý, umožňuje ovládání na dálku, i když se se nejedná o cloudové řešení, protože dbá o ochranu soukromí a dodržuje standardy bezpečné komunikace.

Text: Adam Krejčík, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem