V dubnovém čísle časopisu MŮJ DŮM, které právě vychází, přinášíme návštěvu zajímavého domu architetka Aleše Gadliny. 

Velký přesah střechy si vynutil podporu v podobě subtilních ocelových sloupků – jedině tak bylo možné dosáhnout účinného zastínění terasy a fasády. Všechna okna chrání také elegantní stříbrné hliníkové rolety.Z krásného slunného pozemku v mírném jižním svahu vyzařuje spíše atmosféra Středomoří než středočeské krajiny. K dalším jeho půvabům se mohou počítat panoramatický výhled a klidné okolí.

Dům s výraznými křivkami do tohoto harmonického prostředí vnesl správnou dávku nepravidelnosti a dynamiky, a půvabně tak rozvlnil stojaté vody celkem obyčejné ulice.

Atypický tvar nevznikl jako nahodilá hra, ale reaguje na situaci na pozemku. Zatímco podél severní hranice má dům „rovná záda“ (dlouhou rovnou ochrannou zeď), jemně esovitě zvlněné jižní průčelí vytváří prostor pro rekreační část zahrady, která bezbariérově navazuje na dům.

Právě přímé propojení všech obytných místností se zahradou tvoří spolu s otevřeným vnitřním prostorem podstatu architektonického konceptu...

Více z návštěvy čtěte v časopise MŮJ DŮM 04/2019 na str. 12.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 302,7 m2

Užitná plocha: 243,5 m2

Konstrukce: betonová základová deska a základové pasy, zdicí systém Porotherm, obv. zdivo tl. 365 mm + vnější zateplení EPS 140 mm, stropy monolitické železobetonové

Výplně otvorů: okna, franc. okna a posuvné plochy – hliníkové rámy s izol. trojskly (Schüco), předokenní hliníkové rolety, interiérové dveře lakované bezfalcové do oblož. zárubní a atypické skleněné

Vytápění: teplovodní podlahové, plynový kotel, řízené větrání s rekuperací

* * *

ROZHOVOR S ARCHITEKTEM ALEŠEM GADLINOU

Nejprve bychom se rádi zeptali, zda byla v místě nějaká regulace – zastavěnost pozemku, nařízená sedlová střecha apod.?

Ano byla. Maximální zastavěnost 20% a nesměla být plochá střecha. Dokázali jsme ale prosadit, aby střecha s mininimálním sklonem 5 stupňů byla považována dle klasických stavebních norem za šikmou střechu, a tak má nakonec dům šikmou pultovou střechu. 

Proč jste zvolil konstrukční systém Porotherm s vnějším kontaktním zateplením a jakou s ním máte zkušenost?

Považuji klasický zdicí systém z cihelného střepu, tedy pálenou cihlu za nejlepší i dle tradic výstavby u nás. Věřím na pohádky a ta o třech prasátkách, která si stavěla domečky ze slámy, dřeva a cihel, je úžasná. Připomínám ji klientům, když chtějí experimentovat. A Porotherm vnímám jako kvalitnější než ostatní podobné výrobky. Zateplení jednoznačně upřednostňuji, protože se vyřeší všechny tepelné mosty. Upřednostňuji také vatu před polystyrenem, dům si dýchá přes zdi sám, i když má rekuperaci.

Byl problém vyzdít a zateplit zaoblenou fasádu?

Zaoblené stěny běžně zateplujeme, vata či polystyren se nařízne a ohne, není to problém.

Jaká jsou energetické parametry domu a jaký jste zvolil způsob vytápění?

Dům je řešen jako stavba se sníženými nároky na provoz a vytápění. Obvodové stěny mají koeficient prostupu tepla U=0,20W/m2K, v oknech jsou izolační trojskla (U=0,7W/m2K). Celek doplňuje použití systému vytápění pomocí plynového kotle VIESSMANN VITODENS 200-W a řízené větrání s rekuperací tepla. 

Dům je tedy nízkoenergetický, ale tyto termíny mi dnes již připadají překonané. Domy se zateplují tak moc, že klienti vydají ročně na vytápění kolem 20 tisíc korun – to ovlivňuji já návrhem. Ale je tu také teplá voda, to je 8 tisíc ročně, a často přibývá chlazení v letních měsících... A to jsme nepočítali rekuperaci při větrání. Zkrátka když se dům dost zateplí, vyřeší se tepelné mosty, tak náklady na topení již dnes nehrají tak výraznou roli.

Společný obývací prostor sahá od jižní fasády k severní, kde je umístěna kuchyň a jídelna, skrytá za velkým proskleným plynovým krbem. V interiéru převládají zemité  přírodní barvy a materiály. Velkoformátová keramická dlažba dokonale imituje šedý kámen a kontrastuje s hnědou tapetou s dekorem větví.

Obývací prostor ve vašich domech mívá zvýšený strop oproti běžnému standardu. Čím je výhodné toto řešení? Nejsou to zbytečné „kubíky“, které se musí vytápět?

Vysoké stropy jsou vzdušné. Upozorňuji, že je nedělám v ložnicích, kam chodíme jen spát. Ale v hlavním prostoru domu je výšší strop vždy hezký. Všude také navrhujeme řízené podlahové vytápění: jde o sálavé topení, u kterého nerozhoduje výška, takže - řečeno zjednodušeně - tepelná pohoda je stejná bez ohledu na výšku místnosti a naopak v letních měsících dochází k menšímu přehřívání.

Půdorys domu

Autor domu Aleš Gadlina je autorizovaný inženýr, absolvent Stavební fakulty ČVUT Praha. V r. 1997 založil stavební firmu Gadline, která se postupně rozrostla o architektonický ateliér. Zabývá se návrhy rodinných domů a bytových staveb od studie až po realizaci, specializuje se na projektování energeticky úsporných domů, které využívají pasivní solární efekt.

Návštěvy domů podle návrhu Aleše Gadliny:

Současný funkcionalismus čelem k severu

Dům, který se neopouští

Originální dům: Bydlení s jasnou identitou

Kontakt: Gadline, spol. s r. o.

Text: Jitka Pálková, Foto: Jiří Vaněk a Jana Labuťová

logo MessengerPoslat Messengerem