Blahodárné účinky horkého vzduchu v kombinaci se studenou vodou znali už staří Egypťané. Masového rozšíření se ale saunování dočkalo až počátkem dvacátého století. Tento celosvětový trend zahájila finská sauna. Dnes je saunování v podstatě životním stylem. Zda se chcete saunování věnovat i vy, záleží pouze a jen na vaší volbě, možnosti jsou obrovské. 

Sauna venkovní

Žádné konkrétní doporučení, kde by měla sauna správně stát, neexistuje, a to ani v případě venkovních saun, ani těch umístěných uvnitř. Důležité je jen dostatečné místo a dodržení základních hygienických předpisů při saunování, s návazností na možnost ochlazení a odpočinku.

Pro osazení venkovní sauny je vhodné zajistit zvýšenou betonovou desku s přesahy na každou stranu. Elektrickou přípojku (kabel CYKY 5 x 2,5 jištěný jističem 3 x 20 A) je nutné přivést k betonové desce a ponechat dostatečnou rezervu asi 3 m ve smotku tak, aby bylo možno napojit kabel silové části regulátoru, který je většinou obsažen v dodávce sauny.

Pokud zvolíte saunu s topidlem na dřevo, pak uvedené přívody nejsou potřebné. Pro osvětlení stačí přivést zdroj 220 V. Přívod vody je vítaný, nikoli však nutný, záleží na tom, jak je vyřešeno ochlazování – od kádě přes venkovní bazének až k využívání třeba čerstvě napadaného sněhu. Pobyt přímo v přírodě je hlavní kouzlo a romantika venkovní sauny.

Sauna Karibu Parima 3 umožní vychutnat si kouzlo saunování v soukromí domova. Vyniká použitím kvalitních materiálů. V Parima 3 se mohou najednou saunovat až tři osoby (MARIMEX)

Sauna vnitřní

Pokud dáváte přednost sauně domácí, nabízejí se široké možnosti výběru – ovšem bez „venkovní romantiky“. Najít ale pouze dostatek místa v bytě nestačí. Sauna má dosti specifický provoz a vyžaduje určité předpoklady a stavební připravenost.

Velmi důležité je zajistit odvětrání – odvod teplého vlhkého vzduchu a naopak přívod čerstvého, na kyslík bohatého vzduchu obvykle přiváděného kanálem k saunovým kamnům. Vzduch se v kabině vymění až 15x za hodinu. Pokud je kabina umístěna v nevelkém bytě, který má oproti volnému prostranství jen omezenou kubaturu vzduchu a obtížně se větrá, je sauna problém. Další samozřejmostí připravovaného zázemí musí být, na rozdíl od sauny venkovní, přívod vody.

Instalace vnitřní sauny se pojí s poměrně náročnou technickou přípravou, je třeba svěřit ji odborné firmě. Ideální místo umožňuje po saunování vyjít na terasu či do zahrady.

Stavební příprava pro vnitřní saunu

Konkrétní stavební příprava pro saunu umístěnou v rohu místnosti nebo mezi třemi stěnami vypadá následovně: nášlapná vrstva podlahy před osazením sauny by měla být z keramické dlažby bez spádu a soklu. Přisávání vzduchu vyřešíte pod topidlem prostupem stěnou v konstrukci sauny. Odvětrání by měl vyřešit prostup stěnou pod stropem o průměru 100 mm. Požadavek na elektro: požadovaný el. příkon, napětí 3 × 400 + PE + N, přívodní kabel délky 5 m CYKY 5 × 2,5 mm jištěn jističem 3 × 16 A, proudový chránič, kabel vyvést za saunou ve výšce 1,9 m. Požadavky na technické zázemí pro obestavbu, resp. vestavbu jsou ještě o něco náročnější.

Text: Stojan Černodrinski, Foto: Archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem