Říká se, že rekonstrukce je nikdy nekončící proces: jakmile na jednom konci domu skončíte, můžete se plynule vrátit na začátek. Ale nenechte se mýlit. Rekonstrukce má i další rozměry, které nejlépe vystihují slova, jako je heroismus či vítězství ducha nad hmotou. Jde jen o to vydržet a výsledek vás příjemně překvapí. (Závěrečná část seriálu)

Rekonstrukce učitelkou života

„Podlahové topení je jedním z příkladů, jak majitel během mnohaleté rekonstrukce postupně získával zkušenosti. „O některých věcech jsem prostě neměl představu. Pocházím z paneláku, kde máte ústřední topení, otočíte kohoutkem a teče teplá voda. Navíc jsem nikdy nebydlel na venkově, zimy jsou tu opravdu kruté a jde někdy o život,“ rekapituluje stavebník své těžce nabyté poznání.

Nad sporákem pan Milan vytvořil rafinovaný náznak krbového sopouchu. Tvoří jej volutové konzoly podpírající starý trám. V rohu se nachází originální keramický dřez z roku 1924.

Nekonečný proces

Posezení na lavičce na nádvoří si pan Milan dopřeje, až bude vše hotovo. Vzhledem k tomu, že je na domě ještě hodně práce, přejme mu, aby to bylo co nejdřív.Pan Milan pracuje na rekonstrukci asi osm let a dům prošel neuvěřitelnými změnami. „Nechci opakovat chyby, které jsem udělal na svém prvním domě. Lidé často kvůli nedostatku peněz některé práce ošidí. To je špatně a nakonec to stejně musíte udělat znovu a pořádně.

Financování zde řeším od samého začátku. Dospěl jsem k názoru, že buď si peníze na rekonstrukci půjčím, což je samozřejmě nepříjemné, nebo si počkám. Pokud mě situace konkrétně netrápí a v domě nemrznu, mohu postupně finance ušetřit a zrekonstruovat další úsek domu kvalitně.

Jedu po etapách. Sice to trvá již osm let, ale nechci se zadlužovat na to, abych platil drahého dodavatele. Nespěchám. Zatím se mi práce daří. Můj otec před lety odhadoval investici na sto milionů korun a předpovídal, že zde nebudu bydlet ani za sto let. Osm let ale uteklo a já se za výsledek svého snažení nestydím.“

Zařízení ložnice není v současnosti ve standardní podobě, protože v celém přízemí jsou uskladněny věci z prvního patra, kde se právě usilovně pracuje.

* * *

Předchozí díly seriálu najdete zde:

1. Na počátku

2. Sanace základů

3. Obvodové stěny

4. Hrátky s fasádou

5. Renovace podlah

6. Vytápění

Text: Adam Krejčík, Foto: Jiří Hurt

logo MessengerPoslat Messengerem