Projekt dvoupodlažního domu pro jednoho v bavorském Gersthofenu od augsburského architekta Sergeje Felbera navazuje na základní principy klasického modernismu – čistotu designu, jednoduchost a transparentnost. Uspořádání interiérů domu v Bavorsku lze flexibilně upravovat podle přání klienta, protože obě podlaží jsou koncipována jako volně plynoucí otevřený prostor. Vnitřní prostory s exteriérem propojily skleněné plochy panoramatických fasádních systémů Schüco FWS 35 PD.SI.

(KOMERČNÍ PREZENTACE)

Dům v německém Gersthofenu  z jedné strany přiléhá k sousednímu objektu, od kterého se však zřetelně vizuálně odděluje zásluhou přesahující konstrukce horního patra a také (proskleného) napojení na zahradu. Architekt vytvořil harmonickou jednotu spojením dvou prostorných celků s různými obdélníkovými půdorysy. Horní patro ve tvaru kostky, které bylo vytvořeno z dřevěných trámů, přesahuje přízemní část domu směrem do ulice i do zahrady a spočívá na betonové základně spodního podlaží. Nad vchodem a terasou vytváří přesahující konstrukce zastřešení, které je součástí fasády. Na boční straně objektu pak podlaha horního patra vystupuje do prostoru a tvoří střechu parkovacího stání. Zářivá omítka a barevně kontrastující prvky z hliníku a skla dotvářejí harmonickou kombinaci podlaží a povrchů v rámci fasády, která ztělesňuje modernismus v mnoha rovinách.

Tvar, uspořádání, materiály i transparentnost objektu odpovídají klasickému modernímu stylu. (Zdroj: Schüco CZ / Christian Eblenkamp)

Fasádní systémy Schüco FWS 35 PD.SI jsou elegantní i funkční

Fasáda tvořená prosklenými panely na výšku celé místnosti, které zahrnují i velkoformátové otvíravé části, umožňuje splynutí interiéru s venkovním prostorem (Schüco AWS 35 PD.SI). (Zdroj: Schüco CZ / Christian Eblenkamp)Architekt Sergej Felber vysvětluje, že klient měl jasnou představu maximálně flexibilního a otevřeného prostoru na obou podlažích domu. Architektonický projekt navíc autorovi umožnil uplatnit kreativitu v rámci jeho pojetí „pokračování klasického modernismu“. Krychlová struktura objektu, geometrické formy, vysoký podíl skleněných ploch i využití minimalistických, funkčních stavebních materiálů a systémů zdůrazňují zvolený design. Zároveň architekt všem prvkům jasně definoval vlastnosti a funkce: Velkoformátové elegantní hliníkové fasádní systémy Schüco FWS 35 PD.SI zaručují atraktivní vzhled exteriéru, jsou vysoce tepelně-izolační a zároveň pouštějí dovnitř velké množství denního světla. Specifická surová struktura pohledového betonu v interiéru byla vyvážena útulně působícími podlahami z přírodního dřeva v horním patře i na terase.

Přesahující horní patro částečně zastřešuje terasu. (Zdroj: Schüco CZ / Christian Eblenkamp)

Maximálně plynulý přechod mezi interiérem a venkovními prostory

Čistota designu, transparentnost a volně plynoucí otevřený prostor vychází z principu tzv. „totálního prostoru“ ve stylu Miese van der Rohe (německý architekt, představitel funkcionalismu, mj. navrhoval vilu Tugendhat) a vytváří maximálně plynulý přechod mezi interiérem a venkovními prostory. K naplnění tohoto cíle přispěly fasádní a okenní systémy Schüco, což je vidět na obou podlažích a nejlépe na straně orientované do zahrady. Tu tvoří na celou výšku místností panoramatické fasádní systémy Schüco FWS 35 PD.SI. Konstrukce tohoto vysoce tepelně-izolačního fasádního systému využívá minimální pohledovou šířku rámů, čímž maximalizuje průhlednost. Výsledkem je vizuální propojení obytných a venkovních prostor v obou podlažích. V přízemí se navíc tento plynulý přechod stal skutečností, protože hranice mezi přírodou a obytným prostorem se díky otevíratelným elementům dle libosti stírají.

Fasáda tvořená prosklenými panely na výšku celé místnosti, které zahrnují i velkoformátové otvíravé části, umožňuje splynutí interiéru s venkovním prostorem (Schüco AWS 35 PD.SI). (Zdroj: Schüco CZ / Christian Eblenkamp)

Prvky ze systémů Schüco vyrobené z vysoce tepelně-izolačních hliníkových profilů a trojitého izolačního skla slouží jako funkční i designové prvky hlavního průčelí orientovaného do ulice i na bočních stranách objektu. Architekt zde využil okenní (Schüco AWS 75.SI) a dveřní systémy z řady Schüco ADS 75.SI, jež umožňují dostatečný přísun světla i výhled. Prosklené plochy fasády i dveří v přízemí jsou opatřeny průsvitnou, ale neprůhlednou folií zajišťující soukromí a zároveň přirozené osvětlení.

Obývací prostor v horním patře: Prosklené elementy na výšku místnosti, z nichž jeden lze otevírat, umožňují maximální přísun světla a výhled do zahrady (Schüco FWS 35 PD.SI). (Zdroj: Schüco CZ / Christian Eblenkamp)

Informace o projektu

Název projektu: Soukromý dům Baierl, Gersthofen (Německo)

Architekt: Sergej Felber, Augsburg

Výrobce okenních a fasádních systémů: Metallbau Regler, Königsbrunn

Dokončení: Duben 2018

Systémy Schüco použité v tomto projektu:

Okenní systémy: Schüco AWS 75.SI

Fasádní systémy: Schüco FWS 35 PD.SI

Dveřní systém: Schüco ADS 75.SI

Pro více informací navštivte Schueco.cz

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem