Až půl milionu domácností bude muset do devíti let vyměnit své kotle na tuhá paliva. Donutí je k tomu novela zákona o ochraně ovzduší, která stanovuje nové emisní limity. Ta je zároveň spojena s revizí, na kterou by se měli připravit především majitelé starších kotlů. Stát bude výměnu dotovat přibližně z 50 %, zbytek financí mohou lidé získat například díky výhodnému úvěru od Českomoravské stavební spořitelny.

Týká se výměna kotle i vaší domácnosti? Pak je nejlepším řešením zjistit si jeho skutečný stav a poté si spočítat celkovou výši plánované investice. Velmi užitečným nástrojem je v tomto směru Eko program od Lišky, jehož online Eko kalkulačka na internetových stránkách Českomoravské stavební spořitelny umožňuje zájemcům přesně vypočítat, kolik energie ušetří modernizací svých domovů a kolik je to celé bude stát. „Lidé si zde mohou snadno zjistit, kde lze ušetřit či jaké další úpravy domu nebo bytu mohou pomoci snížit výdaje za energie. Kalkulačka ukáže nejen přesnou spotřebu energie konkrétní domácnosti, ale také návratnost investice vložené do energetického opatření,“ doplňuje Rostislav Trávníček, ředitel komunikace ČMSS.

Ne vždy je však nutná kompletní výměna kotle. V některých případech stačí provést řádnou kontrolu topného zařízení a zjištěné nedostatky odstranit. Lidé díky tomu nejen výrazně sníží náklady za energie, ale zajistí také funkčnost a výkon topení. Potřebná kontrola se netýká jenom kotlů na tuhá paliva, ale i kotlů na plyn. „Zásadní je, aby každý rok kotel zkontroloval autorizovaný servis, který vašemu topení prodlouží životnost a zajistí bezpečné fungování. Je nutné si uvědomit, že neudržovaný kotel není nejen nevýhodný, ale také pro své okolí nebezpečný,“ vysvětluje Rostislav Trávníček. Špatně seřízený plynový kotel totiž nezajistí dostatečnou výměnu vzduchu či odtah spalin, čímž může dojít k uvolňování životu nebezpečného oxidu uhelnatého. Ti, co naopak využívají tuhá paliva, nesmí kromě kontroly kotle zapomenout na údržbu komínu.

Pro plánované úpravy mohou klienti ČMSS využít úvěr ze stavebního spoření. Ten je ideální pro ty, kteří mají se stavebním spořením naspořeno 35 -50 % cílové částky. Na webových stránkách ČMSS si lze pro představu lehce vypočítat výši pravidelné splátky. „Úroková sazba je nyní vůbec nejvýhodnější ve své dosavadní historii. Například Českomoravská stavební spořitelna ji aktuálně nabízí pod hranicí tří procent,“ uzavírá Rostislav Trávníček.

text: redakce, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem