Kousek od Prahy, v oblíbené rezidenční oblasti, se rodí nový rodinný dům, který je v mnoha ohledech průkopníkem. Náš redakční tým je při tom a bedlivě sleduje všechny stavební fáze. Přinášíme popis stavby domu budoucnosti e4 krok za krokem.

Fáze 61: Zděný plot

Ve venkovní části domu se provádí zděný plot z pálených cihel Terca. Základ byl proveden ze ztraceného bednění vylévaného betonem. Zmonolitněná konstrukce nese vyzdívaný plot a je podkladem pro nosnou část venkovní příjezdové brány vstupní branky. Neomítnuté cihlové zdivo představuje nezaměnitelný stavební prvek s jedinečným architektonickým výrazem.

Ve venkovní části domu se provádí zděný plot z pálených cihel Terca. Základ byl proveden ze ztraceného bednění vylévaného betonem. Zmonolitněná konstrukce nese vyzdívaný plot a je podkladem pro nosnou část venkovní příjezdové brány vstupní branky (zdroj: Wienerberger )

Lícové cihly Terca se vyrábějí ražením hlíny do formy, která se vysype pískem, aby se zamezilo přilepení hlíny na stěnu formy, a vytvoří tak na cihle její typickou zvrásněnou strukturu. Tím se napodobuje ruční výroba z dávných časů. Díky nízkému tlaku při ražení jejich nasákavost dosahuje až 20 % a pevnost tlaku až 18 MPa. Cihly se po vyjmutí z forem suší a následně vypalují ve speciálních pecích při teplotě kolem 1100 °C.

Ražené cihly vynikají velkou mrazuvzdorností, což je dáno tím, že při výrobě není v cihle velké vnitřní pnutí a tím jsou odolné vůči teplotním výkyvům. Větší pórovitost pak umožní jednodušší odpaření vody. Lícové cihly Terca nabízejí zároveň bohatou škálu barevných odstínů a povrchových úprav, takže umožňují realizovat cihlové zdivo v individuálním stylu. 

Cihelné materiály jsou téměř bezúdržbové. Kompletní systém e4 domů odstraňuje vícenáklady vznikající řešením nepředvídatelných detailů. Trvanlivost a odolnost cihelného materiálu vám zaručí minimální údržbu domu. Například obkladové cihly a pásky Terca zaručují 30letou garanci.

Text: Stojan Černodrinski s využitím podkladů firmy Wienerberger

logo MessengerPoslat Messengerem