Šestý díl seriálu zachycující výstavbu roubenky Romana Fröhlicha v Jílovém u Držkova je věnován dřevěným štítům a osazení oken.

Štíty budou vztyčeny ze dvou stran nad roubení. „Zvolil jsem provětrávaný štít – mezera mezí fólií a prkenným záklopem štítu odvětrává teplo, když do štítu svítí slunce. Prkna se tolik nezahřívají a tolik netrpí,“ vysvětluje pan Fröhlich přednosti konstrukce štítů, zatímco si tesař pan Prokůpek se svým kolegou připravují materiál.

Konkrétně jde o smrková prkna, která byla na pile pečlivě vysušena, aby se zabránilo pozdějším deformacím při vysychání. „Provětrávaná mezera přispěje také ke snížení povrchové teploty štítu, což prodlouží i životnost nátěrů. Navíc se provětráváním v létě sníží přehřívání místností,“ doplňuje majitel roubenky.

Provětrávaný štít roubenky pan Prokůpek velmi pečlivě ozdobil takzvanými parádami.

Prkna, latě a fólie

Mezitím se hromada připravených prken viditelně zmenšila a přestěhovala se na lešení, kde už tesaři horlivě pracují. Je fascinující pozorovat, jak jim jednotlivé vrstvy štítu doslova rostou pod rukama. Nejdříve vznikla kostra štítu izolovaná kontaktní fólií, na ni tesaři přitloukli latě pro vytvoření provětrávané mezery, nakonec vše zakryje prkenný záklop. Aby si škůdci z hmyzí říše neudělali v provětrávané mezeře sídliště, musí být mezera zespodu ochráněna tzv. hmyzovou síťkou.

Okna a vikýře

Pro zvětšení prostoru v podkroví je střecha opatřena pultovými vikýři (rizolety), rovněž s provětrávanou mezerou čelní stěny, podobně jako štíty. Na vnější obložení byla použita prkna ze severského modřínu.

Vzhledem k velkému namáhání pohorské roubenky je použití modřínového dřeva na místě. Také prkna ve vikýřích toho totiž musí vydržet poměrně dost: v zimě jsou spodní části vikýřů zavalené sněhem, do kterého svítí slunce, takže sníh přes den roztaje a zateče do prken, v noci ale znovu zmrzne.

Cena a kvalita

Okna vyrobil na zakázku pan Martin Žižka z Liberce (firma Marma Liberec). Z jejich charakteristiky je zřejmé, že pan Fröhlich zvolil opravdovou kvalitu: rámy jsou ze severské borovice, první jakost, bez suků, jejich profil o tl. 78 mm je necinkovaný - okno je vyrobeno z nenapojovaných profilů.

Cena jednoho okna ve vikýři je 9.000 Kč bez DPH, a to včetně kování, klik a nátěrů. Celkem jde o šest oken ve dvou vikýřích, což představuje 54.000 Kč bez DPH.

Během cesty do podkroví mi pan Fröhlich objasnil jednu z rovin svého stavebního záměru: dokonalá izolace tříplášťové střechy, dokonalá izolace vikýřů a okna s trojskly, to vše vytváří tepelnou pohodu jak v zimě, tak v létě při tropických teplotách.

Po vystoupání do podkroví je jasné, že získat větší prostor není jediný důvod, proč šikminu střechy trochu „narovnat a zvednout“. Vikýře totiž umožňují jedinečné výhledy do kraje až na hřebeny Krkonoš, což rozhodně stojí za to. Do kaž­dého vikýře byla vsazena tři dřevěná eurookna zasklená trojsklem, každé se dvěma křídly.

Okna ve vikýři musí vydržet opravdu velké namáhání, proto majitel roubenky nechal vyrobit kvalitní okna na zakázku.

Třešničky na dortu

Do špičky každého štítu tesaři vsadili obloukové okénko ze severské borovice, opět jde o necinkovaný profil s trojsklem. Okénko zajistí příjemný výhled, světlo i větrání do patrové postele umístěné právě v této největší ze čtyř ložnic roubenky. Nehledě na to, že okénko zvenku pěkně dotváří vrchní část vyřezávaného štítu roubenky.

Seriál: Stavba roubenky - krok za krokem

1 Výběr pozemku, jednání s úřady, úprava terénu na parcele
2 Základová deska, inženýrské sítě
Izolace, první řada roubení
4 Komín, příčky, akumulační prvky, podlahové topení
5 Střecha – podbití, krytina a ­izolace, klempířské práce
6 Okna a dveře, štíty, dokončení ­interiéru, vyplňování spár a seřízení dilatace
7 Rozvody – elektřina, voda, odpady, sanita, zařízení interiéru
8 Stavba kamen, vytápění, nátěry
9 Exteriér – zpevněné povrchy, zahradní domek, parkovací stání

Text: Adam Krejčík, Foto: Roman Fröhlich

logo MessengerPoslat Messengerem