V sedmém díle seriálu zachycujícím výstavbu roubenky Romana Fröhlicha v Jílovém u Držkova se budeme věnovat rozvodům teplé a studené vody a elektřiny. 

Cena za materiál a práciRozvody vody a elektřiny v roubenkách využívají stejné materiály i postupy jako ve zděném domě, nicméně roubené stěny kladou jisté instalační omezení. V našem případě jsou v roubence zděné příčky, takže bylo praktické pro rozvody energií využít těchto stěn. Pro rozvody vody a odpadů si stavebník vybral zkušeného instalatéra, protože nekvalitní práce s tlakovým vodovodním potrubím a odpadním potrubím by znamenala v případě poruchy v dřevostavbě pohromu. Proto stavebník oslovil zkušeného místního instalatéra Oskara Schovánka, který má jednak letité zkušenosti v oboru, a navíc je přímo z obce, takže si dal na práci opravdu záležet.

Teplá a studená voda proudí v PPE trubkách izolovaných mirelonem.

Vedení spodem

„Roubenky se staví na základovou desku z hrubého betonu, obvykle následuje minimálně 15 cm polystyrenové izolace a pak finální vrstva čistého betonu cca 10 cm. Tím nám vzniklo 15 cm instalačního prostoru, kudy se rozvody v roubence mohou vést,“ objasňuje možnosti vedení rozvodů instalatér Oskar Schovánek.

„Připojení sprchového koutu se provede v oněch 15 cm instalačního prostoru mezi betony. V naší roubence je deska izolována proti radonu asfaltovým pásem s nosnou vložkou z aluminiové fólie, kašírovanou skleněnou rohoží, na horním povrchu pokrytým jemnozrnným posypem a na spodním opatřen spalitelnou fólií. Na asfaltovém pásu je podél stěn rozvod vody a odpadů. Odpady jsou vedeny vnitřním systémem HT. Na tyto rozvody vody a odpadů přijde podlahový polystyren a rozvody podlahového topení, na trubky podlahového topení vylijeme samonivelační vrstvu anhydridu, na kterou se pak lepí dlažba.“

Rozvody elektřiny

Otvor pro kabel se předem navrtá v roubení a kabel se zespodu natáhne k zásuvce.Při stavbě roubenky je potřeba dopředu vědět, kde budou zásuvky a vypínače. Pak se v těchto místech připraví prostupy. Elektroinstalace se v přízemí rozvede po zemi do místa zásuvky a pak se připraveným prostupem vyvede do potřebné výšky.

Do patra se elektřina vede z rozvaděče cihlovými příčkami až do stropu a ze stropu se kabely a elektrorozvody spouštějí do jednotlivých místností. V příčkách bylo tedy nutné pro elektrorozvody vytvořit prostupy směrem ke stropu. Jednotlivé kabely vedou husími krky. Zásuvky a vypínače osvětlení byly umístěny do vnitřní zděné příčky, procházející středem roubenky.

Kabely vedou po podlaze do rohu roubení, kde je ve stěně vykroužený otvor pro zásuvku. Otvor pro elektrokabel se navrtá z vykrouženého otvoru pro krabici zásuvky směrem dolů k podlaze a kabel se zespodu protáhne do krabice v roubení a zásuvka je hotová.

Pro strýčka Příhodu

Pan Fröhlich nám ukázal rezervní prostupové drážky s prázdnými husími krky, což okomentoval výrokem, že je dobré myslet „na strýčka Příhodu“.

„Například kdyby časem vyvstala potřeba něco dodělat, tak nemusíme sekat do zdi. Pokud si budu chtít v budoucnosti dodělat solár­ní ohřev, tepelné čerpadlo nebo rozvod bezpečnostních kamer, kabel od satelitu atd., tak mám vše připraveno. Není od věci připravit si také krabice od zásuvek a zaslepit je. Když už se rozvody dělají, tak položit kabel a husí krk navíc je zanedbatelná cena. Prostě je praktické si nechat udělat stavební přípravu rozvodů na cokoliv, a to jak prostupy na elektro, tak na vodu a odpad. Voda a odpady se zaslepí a v budoucnu se jen napojíte a nesekáte do hotového interiéru.“

Do patra se elektřina vede z rozvaděče cihlovými příčkami prostupy ve stropě.

Izolace vody

Voda je v roubence vedena plastovými rozvody, konkrétně studená voda poteče polypropylenovými trubkami o průměru 25 mm a teplá voda trubkami o průměru 20 mm. Teplá voda je položená nad studenou vodu, takže trubka s teplou vodou neleží na desce, aby se neochlazovala, ale je položená na trubce studené vody.

Všechny trubky jsou izolovány mirelonem, což je termoizolační trubice z pěnového polyetylenu s uzavřenou buněčnou strukturou. Trubky studené vody jsou obaleny mirelonem s tloušťkou stěny 9 mm, teplá voda je izolována mirelonem s tloušťkou stěny 25 mm. Tato izolace je velmi užitečná, protože jednak zabraňuje tepelným ztrátám a jednak zamezuje kondenzaci vlhkosti.

Seriál: Stavba roubenky - krok za krokem

1 Výběr pozemku, jednání s úřady, úprava terénu na parcele
2 Základová deska, inženýrské sítě
Izolace, první řada roubení
4 Komín, příčky, akumulační prvky, podlahové topení
5 Střecha – podbití, krytina a ­izolace, klempířské práce
6 Okna a dveře, štíty, dokončení ­interiéru, vyplňování spár a seřízení dilatace
7 Rozvody – elektřina, voda, odpady, sanita, zařízení interiéru
8 Stavba kamen, vytápění, nátěry
9 Exteriér – zpevněné povrchy, zahradní domek, parkovací stání

Text: Adam Krejčík, Foto: Roman Fröhlich

logo MessengerPoslat Messengerem