V tomto díle seriálu o výstavbě roubenky v Jílovém u Držkova se budeme zabývat okny v přízemí a instalací teplovodního podlahového topení.

Okna v roubení

Okny ve štítě jsme se už zabývali, nyní přicházejí na řadu okna v přízemí, v roubených stěnách. Stavebník pan Fröhlich si vybral tradiční špaletová okna, která se v roubenkách používala odjakživa. Podhorské podmínky vyžadovaly specifickou skladbu okenních skel, což v našem případě obnášelo kombinaci čtyřmilimetrového jednoduchého skla s izolačním dvojsklem.

Vzhledem k zvýšeným nárokům na odolnost proti drsnému podnebí zvolil stavebník zakázková špaletová okna využívající kombinaci čtyřmilimetrového skla ve venkovní části a dvojskla uvnitř.

Jednoduché sklo chrání venkovní stranu okna, kdežto izolační dvojsklo je zasazeno do vnitřní, interiérové strany. Tato skladba není náhodná, protože co nejlépe využívá potenciál špaletové konstrukce se vzduchovou vrstvou uvnitř. Špaletová okna si stavebník objednal na zakázku, byla vyrobena ze smrku, venkovní parapety jsou z modřínu.

Stavitel roubenky pan Prokůpek, který má na svém kontě už několik roubených staveb, nám prozradil, že vnější rámečky oken nejsou ošetřeny lakem a štětcem, jak by se mohlo zdát, ale pro zvýšení odolnosti byly nastříkány v lakovně profesionální stříkací pistolí.

Kolik stála okna a podlahové vytápění

Okna:
Za jedno špaletové okno s parapety zaplatil stavebník 7 800 Kč (včetně montáže a dopravy), takže 17 ks oken stálo 132 600 Kč bez DPH.

Podlahové topení:
Za podlahové topení (včetně elektrického kotle) stavebník zaplatil celkem 75 940 Kč bez  DPH.

V této částce je zahrnuto 77 m2 plochy topného potrubí a systémové reflexní fólie (40 183 Kč), zednické práce (245 Kč), tlaková zkouška (1 980 Kč), topná zkouška (200 Kč), měděný páteřní rozvod potrubí včetně montáže (2 010 Kč), nerezový rozdělovač EURONT7 pro napojení sedmi okruhů podlahového vytápění (9 200 Kč) a designová skříňka rozdělovače (2 790 Kč). Do této částky není zahrnuta cena za podlahový polystyren (18 000 Kč vč. DPH).

Výběr vytápění

V roubence se bude topit kachlovými krbovými kamny a teplovodním podlahovým topením. Pan Fröhlich hledal ideální podlahové topení dlouho, až se na něho usmálo štěstí před rokem na veletrhu ForArch.

„Nejprve jsem pátral na internetu, ale pořád jsem si nebyl jistý, takže nakonec jsem problém rozlousknul až na veletrhu. Zde jsem narazil na stánek firmy Eurosystémy, která instaluje podlahový systém německé značky Top Heating. Zaujala mne zejména vysoká účinnost, provedení i cena.“

Podlahové vytápění v přízemí roubenky sestává z rozdělovače a plastových trubek, jejichž páteřní rozvod měděnou trubkou je ukončen kulovými kohouty a přípravou pro napojení elektrokotle.

Černý grafitový polystyren pokrývá podlahu ve dvou šesticentimetrových vrstvách.

Pokládka podlahového systému 

Jelikož prvky systému na sebe navazují, šla technikovi práce pěkně od ruky, nicméně jen pokládka polystyrenu zabrala jeden den. Na betonovou desku pokrytou protiradonovou a protivlhkostní izolací IPA položil dvě vrstvy polystyrenu (6 cm). Konkrétně šlo o grafitový polystyren, který má lepší tepelněizolační vlastnosti. Všechna volná místa, zejména u stěn, technik důkladně vypěnil montážní pěnou, aby teplo neunikalo dolů do konstrukce podlahy.

Druhý den pokračovala práce instalací reflexní fólie, na kterou pracovník instalační firmy postupně pokládal topné trubky – od obvodu do středu místnosti a zpět od středu k obvodu, celkem sedm okruhů. Jednotlivé závity topné hadice na místě přichytil systémovými svorkami, zapíchnutými do polystyrenu. Rozvody nevedou pod těžkými předměty, jako jsou krb, kuchyňská linka, sprchový kout nebo pračka. Každá místnost v přízemí má svůj okruh.

Na podlahový polystyren je položena reflexní fólie s topnými hadicemi fixovanými svorkami.

Po napojení páteřního rozvodu na rozdělovač následovala tlaková zkouška vodou a vzduchem, která odhalí případné skryté vady a netěsnosti. V našem případě proběhlo všechno hladce, což je podle technika zcela standardní situace, protože se za celou svou kariéru s netěsností nesetkal.

Po tlakové zkoušce byly trubky definitivně zality anhydritem, byl připojen kotel a zapojena teplotní čidla. Ale vzhledem k tomu, že kotel bude zavěšen pod schody, které ještě nestojí, vrátíme se k němu i k tepelné regulaci v dalších dílech později v tomto roce.

Seriál: Stavba roubenky - krok za krokem

1 Výběr pozemku, jednání s úřady, úprava terénu na parcele
2 Základová deska, inženýrské sítě
Izolace, první řada roubení
4 Komín, příčky, akumulační prvky, podlahové topení
5 Střecha – podbití, krytina a ­izolace, klempířské práce
6 Okna a dveře, štíty, dokončení ­interiéru, vyplňování spár a seřízení dilatace
7 Rozvody – elektřina, voda, odpady, sanita, zařízení interiéru
8 Podlahové vytápění a okna v roubení
9 Exteriér + dokončení interiéru, zpevněné povrchy, zahrada

Text: Adam Krejčík, Foto: Roman Fröhlich

logo MessengerPoslat Messengerem