Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Stavíme z kamene ve věku betonu
Kámen stál již v šerém dávnověku u kolébky stavitelského umění jako základní přírodní materiál. Dnešní stavebníci sice kamenné domy nestaví, ale kámen je stále v kurzu. Můžete se s ním potkat v podobě venkovní i vnitřní dlažby, obkladů, parapetů, stolů i umyvadel a mnoha dalších stavebních prvků i bytových doplňků. Kámen je prostě nenahraditelný.
Kámen jako přírodní stavební materiál má spoustu pozoruhodných vlastností, které mu i dnes, v době supermoderních stavebních technologií, zajišťují stálé místo na výsluní zájmu stavebníků. Po finálním opracování a ošetření takřka nevyžaduje údržbu a dá se říci, že životnost kamenných prvků je vyšší než životnost běžného domu. Použijete-li v domě vhodný a odpovídající druh kamene a dodržíte při jeho aplikaci všechny nutné podmínky dané stavebními normami, budou kamenné prvky bez problémů sloužit i dalším generacím.
Silnou devizou kamene je kromě odolnosti a stálosti jeho estetická hodnota, pro kterou se nebojíme použít slovo exkluzivní. To přirozeně něco stojí. Někdo musí kámen vybrat, vytěžit v lomu a zpracovat. Kámen má také vysokou hmotnost, takže se s ním obtížněji manipuluje. Od toho se odvíjí náročnost dopravy. Za kvalitu se platí, ale v tomto případě to určitě nejsou zbytečně vyhozené peníze.
Kamenné podlahy
V interiéru se s kamenem můžeme setkat v podobě obložení, podlahové dlažby nebo parapetů. Co se podlah týče, je dobré myslet na to, že v předsíni jde o nejvíce namáhanou podlahu v domě. Na podrážkách bot sem z venku přinášíme drobný písek a kamínky, které by na málo odolné podlaze zanechaly nehezké stopy. Proto je na místě pečlivý výběr materiálu, přičemž kritériem by zde neměla být pouze estetika, ale též mechanická odolnost a otěruvzdornost jakékoliv krytiny.
Kamenná dlažba díky svému povrchu, struktuře a nepřeberné škále barev vtiskne daným prostorám neopakovatelnou a jedinečnou atmosféru. Pro své mechanické, fyzikální a estetické vlastnosti se i při minimální údržbě kamene (stačí omývat čistou vodou bez chemikálií) vzhled dlažby prakticky nemění. Nejčastěji používanými materiály pro podlahy jsou žula, mramor a pískovec. Žula pro svou pevnost a životnost, mramor pro svou originálnost a luxusní vzhled a pískovec pro povrchovou strukturu a tvarovou dispozici.
Dlažba se dodává standardně v rozměrech 305 x 305 x 10 mm, 610 x 305 x 10 mm a 400 x 400 x 10 mm, ale výjimkou nejsou ani rozměry 600 x 400 mm, 800 x 800 mm a to v tloušťkách 1 cm, 2 cm, 3 cm a více.
! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ ! |
Pokládka dlažby
Aby kamenná podlaha dlouhodobě a dobře sloužila, musí se pečlivě položit. Děje se tak na vyzrálý, suchý a rovný podklad za pomocí kvalitních lepidel a betonů. Velmi důležitý je výběr odstínu spárovací hmoty (na trhu existuje široká škála barev), protože ta souvisí s barvou kamene a dodává dlažbě finální vzhled.
Konečnou fází montáže je impregnace kamene. Jde o nátěr, který uzavře povrch kamenné dlažby a učiní ho odolný vodě a mastnotám. Typ impregnace i následná údržba dlažby závisí na materiálu (druhu kamene) a povrchovém zpracování. Pro vnitřní dlažby lze použít pestré žuly a mramory s povrchovou úpravou jemně broušenou a leštěnou, při níž se uplatní všechna krása přírodního materiálu. Hlavním kritériem je odolnost proti opotřebení a protikluzné vlastnosti povrchu kamene. Na podlaze lze vytvářet jakkoliv složité vzory z různě barevných materiálů, různých rozměrů, tvarů i povrchových úprav. Neopakovatelnou krásu mají fládrované dlažby, u nichž se fantasticky zdůrazní kresba kamene.
Vnitřní dlažby se osazují do maltového lože tloušťky 20-30 mm nebo do 5 až 10mm vrstvy lepidla a musí být dilatovány podle zásad ČSN 73 3251. Šířka dilatační spáry nemá být menší než 5 mm a musí být vyplněna trvale pružným tmelem, nebo pružnou dilatační lištou. Délka dilatační spáry nesmí překročit 6 m a dilatační pole 30 m2. Spáry se vyplňují cementem, nebo spárovacími hmotami.
Pro velkou tepelnou vodivost se kamenné dlažby výborně hodí pro podlahové vytápění. Je však nutné přesně dodržet dilataci polí podle podkladní konstrukce a použít speciální lepidla.
Kamenné parapety
Dalším kamenným prvkem, se kterým se můžeme v domě setkat, je okenní parapet. Parapetní desky jsou vyráběny ze žul, mramorů, vápenců a pískovců ve velké barevné a tvarové škále - přímé, kosé i obloukové, s přední hranou vypuklou i vydutou, v délce 20-200 cm a šíři 7-60cm, a to v jednom kuse. Délky větší než 200 cm se řeší vhodným spárořezem. Povrchová úprava lícních ploch interiérových parapetů ze žul a mramorů se leští nebo jemně brousí do podlesku, pro venkovní parapety se používá tryskání, hrubé broušení nebo opalování.
Parapety se osazují do maltového lože nebo do běžných stavebních lepidel. Venkovní parapet se osazuje s minimálním spádem 1 % a přesahem alespoň 3 cm před líc fasády. Na spodní ploše je okapová drážka, která zabraňuje stékání vody po fasádě. Vnitřní parapety nemusejí mít ani spád, ani okapovou drážku a přesah přes zdivo stačí 20 mm.
Leštění kamene
Díky moderním technologiím a použití umělých diamantů je možné u mnoha kamenů, zvláště pak krystalických, po vyleštění alespoň částečně nahlédnout do jejich struktury pod povrchem. Odlesky nebo opalizace krystalových ploch uvnitř struktury, třpyt slíd i rozdílná leštitelnost jednotlivých krystalů působí neopakovatelným dojmem a lze je jen velmi těžko napodobit u uměle vyráběných materiálů.
Obklady stěn
Obkladové desky vznikají rozřezáním bloků přírodního kamene v tloušťce asi 10-80 mm. Rozměry desek mohou být libovolné, podle přání zákazníka, technických možností výrobce a technologických možností suroviny. Lícová plocha desky se různě upravuje - řezáním, broušením, leštěním, pemrlováním, špicováním, zubováním, tryskáním, opalováním. Obkladové desky jsou určeny pro vnější nebo vnitřní obklady - fasád, reprezentačních místností, umýváren, koupelen.
Kamenné schody
Schodišťové stupně z přírodního kamene se používají ke konstrukci schodišť vnitřních i vnějších. Důkazem trvanlivosti kamenných schodnic jsou dodnes zachovalé a plně funkční schody v historických budovách, hradech a zámcích. Schodiště z kamene se provádějí jako obklad stupňů z desek tloušťky 20, 30 a 50 mm, nebo jako masivní stupně. Do interiérů se používají často žulové a mramorové materiály, pro venkovní schodiště a masivní stupně jsou nejvhodnější pískovce a žuly. Pro zajištění protikluzných vlastností se v exteriéru používají hrubé povrchové úpravy nášlapných ploch např. pemrlováním, hrubým broušením, tryskáním nebo opalováním povrchu. V interiérech jsou nejčastěji k vidění povrchy jemně broušené a leštěné, které dávají vyniknout barvě a kresbě použitého kamene.
Podstupnice mohou mít jak v exteriéru, tak v interiéru povrch leštěný a je jedno, zda zvolíme formu obkladu, nebo masivních stupňů. Obklad stupňů se obvykle klade do maltového lože tloušťky 30 mm. S tím je potřeba počítat již při navrhování nosné konstrukce schodiště, aby beton končil o 50 až 60 mm níže od budoucího líce stupně.
Kámen v koupelně
Přírodní kámen má v koupelně mnohostranné využití. Obklady stěn, obložení umyvadla, sprchy nebo vany - díky preciznímu zpracování neexistují žádná omezení. Koupelnové stoly a pulty mohou být také vyrobeny z jednoho kusu, čímž se vyhneme spárování. Umyvadlo můžeme vsadit do přesně vyříznutého otvoru s dokonale vyleštěnou hranou v kamenné desce. Speciální povrchovou úpravou zajistíme, aby podlaha neklouzala. Při použití přírodního kamene v prostorách WC je potřeba zvolit kámen, který je rezistentní proti kyselinám.
Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz. |
Kámen v kuchyni
V kuchyni se s kamenem můžete setkat ve formě podlahové dlažby či kuchyňské desky. Podlaha musí být z nenasákavého materiálu s protiskluzovou úpravou povrchu. Na kuchyňskou pracovní desku může být použit jakýkoliv přírodní kámen, ale přednost by měly dostat tvrdé horniny, jako jsou žula, rula či křemenec, neboť splňují veškeré požadavky, které klademe na kuchyňskou pracovní desku.
Horniny jako mramor nebo vápenec jsou podstatně „citlivější" a časem se může snižovat jejich odolnost proti mechanickému poškození.
Zabudování vestavné varné desky, vyfrézování odkapávací plochy či úpravy profilů hran (půlkulaté, kulaté nebo zkosené) vám dnes některé firmy zhotoví přímo podle vašich požadavků. Varné desky a dřezy mohou být vsazeny buď v jedné rovině s kuchyňskou deskou, nebo vsazené shora. Kromě desky a dlažby se může přírodní kámen v kuchyni objevit také v podobě okenních parapetů či obložení topných těles a stěn.
Údržba kamene
Chceme-li, aby kámen zůstal dlouhodobě pěkný, musíme o něj pečovat.
Kámen se čistí jednoduše s malým množstvím vody. S domácími čisticími prostředky a chemikáliemi zacházejte velice opatrně a výhradně podle návodu k použití. Silné čisticí prostředky, ocet a citrónová čistidla se nesmějí používat v žádném případě.
Všechny přírodní kameny jsou více či méně porézní. Těmito póry mohou do materiálu vnikat ve vodě rozpustná barviva. Proto byste měli přírodní kámen po položení v každém případě chránit impregnací. Ta však smí být nanesena až po úplném vyschnutí podkladu.
text: Adam Krejčík, foto: archiv firem
20.08.2015 | Stavba
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google