Střešní okna se výrazně projevují v energetické náročnosti a ekonomických ukazatelích užívání podkroví i domu. Především mají za úkol zajistit dostatečné množství denního světla. Ovlivňují pohodu bydlení v podkroví i celkovou funkčnost střešního pláště. 

Je prokázáno, že prosklenou „střechou“ – střešními okny, světlíky, prosklenými plochami – do interiéru vstupuje o 30 až 40 % více světla a bohudík i bohužel také více solárních zisků než okny ve svislé obvodové stěně. Splnění požadavků norem podmiňuje materiál, umístění, rozměry a konstrukční řešení, typ zasklení i způsob stínění aj.

Sklo se aplikuje nejen ve výplních střešních oken, ale i v plošném zastřešení světlíků, atrií atd. Jedním z důvodů jsou maximální světelné zisky. Mezi přirozeným denním světlem a lidským zdravím totiž existují zřejmé souvislosti. V podkrovních prostorách se pak asi jen málokdo spokojí pouze se šuměním deště a počítáním hvězd. Požadované množství světla v prostoru je totiž schopna zajistit pouze okenní plocha, která – s čirým sklem – činí alespoň 10 % podlahové plochy místnosti. Poněkud jinou „kávou“ je ovšem střešní okno přímo předurčené k montáži do ploché střechy.

Okna ve střešní rovině

Jsou určena pro střechy ploché a s mírným sklonem do 15° s fóliovou krytinou. Celá konstrukce (rám, zasklení, těsnění a další prvky) je mnohem více vystavena povětrnostním vlivům než okna fasádní, zejména dešti, sněhu, slunečnímu záření. Například rozdíly teplot jsou někdy až 80 °C (léto vs. zima). Okna jsou namontovaná ve střešní konstrukci, která prakticky pořád pracuje a okno pochopitelně společně s ní.

Velká zátěž vyžaduje specifická konstrukční řešení. Kupříkladu neotvíravý střešní světlík Velux CFP je vybaven energeticky úsporným izolačním dvojsklem s dobrými zvukoizolačními vlastnostmi a zvýšenou odolností vůči mechanickému poškození (vnitřní i vnější sklo). Vynikající hodnota součinitele prostupu tepla U okna činí 0,72 W/m2K na povrchu kopule. Okno (světlík) se dodává se zasklením –73, rám okna je z tvrzeného PVC s akrylátovou nebo polykarbonátovou kopulí (čirá nebo opálová), která je schopna odolat i silnému krupobití.

Názor odborníka

Ing. Tomáš Švec, produktový manažer společnosti Velux Česká republika„Okno v ploché střeše představuje nové možnosti zvýšení komfortu bydlení. Přivádí denní světlo a čerstvý vzduch do míst pod plochou střechou, kde se dříve muselo svítit uměle, a přitom si zachová energetické parametry běžného fasádního okna. V rámu okna (světlíku) je vložena kvalitní izolace, která zajišťuje ochranu před tepelnými ztrátami a napomáhá ochraně před tepelnými mosty.

Okno (světlík) do ploché střechy je bezúdržbové s velkou variabilitou horního zasklení – kdy je možné volit mezi kopulí z různých materiálů nebo plochého tvrzeného skla. V nabídce je i mléčná varianta, zamezující nechtěným pohledům zvenčí,“ říká Ing. Tomáš Švec, produktový manažer společnosti Velux Česká republika.

Co všechno umí okno

Okno (světlík) Velux je možné volit ve formě fixního provedení, ideální je však elektricky otevíravé řešení, sloužící k přívodu čerstvého vzduchu a k odvětrání. Součástí je automaticky i dešťový senzor, který při nepřízni počasí okno zavře. Inteligentní dálkový ovladač (součást okna), umožňuje kromě otevírání a zavírání nastavit i vlastní režimy. Světlík je z vnitřní strany hladký bílý a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Bílá barva totiž nepohlcuje světlo a dobře prosvětluje interiér. Materiál je UV stabilní a okno vydrží bílé po dlouhá léta. Stejně jako u „klasických“ střešních oken lze výrobek doplnit zastiňujícími doplňky.

Rozlučte se s tmou

Další renomovaný výrobce, firma Fakro, nabízí okna do plochých střech ve variantě s kopulí a variantě „flat“ bez kopule, s manuálním nebo elektrickým otevíráním či ve fixním provedení (neotvíravém). Dostupná jsou rovněž výlezová okna, která umožňují pohodlný a bezpečný vstup na plochou střechu, a také okna ve verzi WalkOn s pochozím sklem (s protiskluzovou úpravou), vhodná např. na střešní terasy. Speciální řada oken „flat“ ColourLine umožňuje sladit barvu okna s barvou střešní krytiny, a to díky široké nabídce barev z palety RAL Classic. Okna „flat“ lze vyrobit také v atypických rozměrech.

Výrobce získal za okno do ploché střechy DEF DU6 prestižní cenu Red Dot Design, okno typu F je výhercem soutěže Zlatá taška 2016 pořádané v rámci veletrhu Střechy Praha 2016. Některé výrobky jsou registrovány v dotačním programu Nová zelená úsporám.

Parametry oken FAKRO

Okna vykazují velmi dobré tepelněizolační vlastnosti. Rám sestává z vícekomorových PVC profilů, vyplněných polystyrenem. Okna lze vybavit energeticky úspornými dvojskly, trojskly nebo dokonce i čtyřskly (vhodné pro nízkoenergetické a pasivní stavby). Okna s pasivním zasklením DU8 vykazují součinitel prostupu tepla Uw = 0,76 W/m2K, okna s pasivním čtyřsklem U8 mají součinitel prostupu tepla pro celé okno U = 0,55 W/m2K (pro rozměr 120 x 120 cm). K dostání jsou jak vnitřní, tak i předokenní stínicí doplňky. Lze je montovat do střech se sklonem od 0° (verze s kopulí) nebo od 2° (bez kopule) do 15°. V závislosti na typu ploché střechy může být okno osazeno na dřevěné, kovové nebo betonové (železobetonové) konstrukce. Lze je jednoduše napojit na nejčastěji používané střešní krytiny, jako jsou např. asfaltové nebo polymerové pásy, střešní PVC fólie nebo EPDM vrstvy na gumové bázi. Použitá může být rovněž plechová střešní krytina.

Co nabízí prosklené střechy

Existují i další možnosti střešního prosklení. Kupříkladu na míru vyráběná velkoplošná prosklení přinášejí nesrovnatelné vizuální otevření prostoru, velkorysý výhled a možnost individuálního pojetí interiéru. Prosklení může být koncipováno jako otevíravé. K takovým výrobkům se řadí třeba Solara Perspektiv se systémem elektrického posuvu z nerezu a profilů z výběrového borovicového masivu, s oplechováním z hliníku, mědi a dalších materiálů.

K zasklení se kromě dvojskel používají speciální energetická trojskla (Ug = 0,5 W/m2K), která spolu s konstrukcí okna zaručují tepelný komfort. Rozměrná odsuvná křídla je možné kombinovat s pevným prosklením, případně je využívat rovněž k výstupu na střešní terasu.

Výhoda tepelného komfortu

Prosklená střecha slouží ve většině případů pro zakrytí venkovního prostoru, který zpravidla navazuje na hlavní objekt, nebo zastřešení spojovacího prostoru několika budov. Na nosnou konstrukci jsou použity hliníkové profily, popřípadě vyztužené ocelovou výztuhou. Jako výplně je možno použít například polykarbonát, nebo i bezpečnostní sklo. Praktická realizace pochopitelně záleží na možnostech a představách investora. K zásadním otázkám střešního prosklení však vždy patří energetická úspornost a tepelný komfort v interiéru. Testování hodnot tepelných prostupů Uw – projeví se hlavně při řešení detailů, jako je přímé napojení pojistné hydroizolační fólie střechy na rám prosklení nebo eliminace tepelných mostů na přechodu sklo/rám – proto výrobci a montážní firmy považují za samozřejmost.

Text: Petr Saulich, Foto: Archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem