Pokud hledáte pro svůj dům absolutně komfortní způsob vytápění a chlazení v jednom, pak určitě budete přemýšlet o stropním systému s kapilárními rohožemi.

(KOMERČNÍ PREZENTACE)

O co se jedná? Jde o zařízení zdánlivě podobné podlahovému vytápění. Zásadní rozdíl je v tom, že je instalován ve stropě. Jedná se o tzv. kapilární rohože (například od firmy Hennlich) tvořené soustavou plastových trubiček, které mají průměr zhruba 3,5 mm. Do těchto trubiček je rozváděna chladicí, respektive topná voda. Vše je ukryto ve stropě.  Aby docházelo ke správnému přenosu tepla z rohoží do místnosti a zpět, je nutné, aby byl strop konstruován ze speciální desky Knauf Thermoboard Plus, která má ve srovnání s tradiční sádrokartonovou desku 3x lepší parametry z pohledu tepelné vodivosti. Velkou výhodou tohoto řešení je bezhlučnost, neviditelnost a hygiena provozu, neboť neřešíte žádné bakterie v systému klimatizace apod.

Realizace stropu s využitím technologií Thermoboard Plus (Zdroj: KNAUF)

Komfort v top kvalitě

Jak to celé pracuje? Celý systém funguje na principu sálání - tzn. předávání tepla předmětům v místnosti, respektive odbírání jejich tepla v režimu chlazení. Pouze desetina tepla se šíří konvekcí, to znamená využitím známého principu, kdy teplý vzduch stoupá vzhůru (protože má nižší hustotu). Pocit chladu nebo naopak tepla v místnost se tak nedá absolutně s ničím srovnat. Je prostě jiný, velice příjemný. Systém pracuje s nízkými teplotami v případě vytápění (teplota vody v rohožích je max. 36 °C) a "vysokými" teplotami u chlazení (minimálně může být teplota 16 °C – nižší být nemůže kvůli rosnému bodu). Jako ideální se jeví kombinovat tuto technologii s tepelným čerpadlem. Pak máme efektivní nízkoenergetickou soustavu s vysokou přidanou hodnotou, jakou je zmíněný komfort, včetně obsluhy.

Řez deskou Thermoboard Plus (Zdroj: KNAUF)Systém by nefungoval bez speciálních sádrokartonových desek Knauf Thermoboard Plus, které mají v sobě obsažený grafit, jenž právě zvyšuje tepelnou vodivost celého materiálu. Kapilární rohože se instalují na montážní profily v křížovém rastru, seshora jsou odstíněny izolací a zespodu se vše zaklopí deskou Thermoboard Plus. Zpracování stropu je naprosto standardní. Pouze v případě, že současně chcete řešit i akustiku v místnosti, je možné objednat desky Thermoboard Plus v provedení Cleaneo, to znamená jako akustické děrované. Pokud zase potřebujete splnit protipožární opatření, je možné mít strop protipožární a pod ním zavěsit konstrukci s topnými rohožemi a deskou Thermoboard Plus. Jinou možností je v případě protipožární odolnosti zvolit místo 10 mm silné desky až 12,5 mm. Záleží na konkrétních podmínkách a situacích. Pro bezchybný provoz je zapotřebí hlídat teplotu a vlhkost v místnosti, aby nedocházelo k orosení. Proto jsou obvykle součástí systému čidla, která automaticky reagují na situaci a provádějí korekce v řízení systému.

Další informace můžete získat například na www.knauf.cz

Zdroj: Marketingové sdělení

 

logo MessengerPoslat Messengerem