Suchá podlaha se v současnosti stává vyhledávaným řešením, jak vytvořit dokonalý podklad pro aplikaci finální nášlapné vrstvy, ať už se jedná o koberec, dlažbu nebo parkety. V současné době ji lze použít v novostavbách, přímo ideální je pro rekonstrukce a půdní vestavby či střešní nástavby. Její použití umožňuje vyhnout se mokrým stavebním procesům a technologickým přestávkám.

(KOMERČNÍ PREZENTACE)

Podlahovou krytinu lze pokládat téměř bezprostředně po dokončení nosné podlahové vrstvy. Nízká hmotnost systémů suché výstavby zbytečně nezatěžuje nosné konstrukce budovy, což je důležité zejména při rekonstrukcích starších objektů, kde by mohly nastat problémy s jejich statikou. V rámci systémů suchých podlah lze efektivně řešit tepelnou izolaci, jsou nepominutelnou součástí protihlukových opatření. Suchou podlahu lze položit na pevný podklad, jímž může být betonová deska, dřevěný trámový strop apod. Případné nerovnosti podkladu lze vyrovnat suchým vyrovnávacím podsypem.

Jakou podlahu vybrat?

V sortimentu Knauf jsou nabízeny tři různé typy suchých podlah – sádrokartonová, sádrovláknitá a cementová. Výběr té pravé záleží především na budoucím způsobu užívání a na prostředí, v němž bude fungovat. Všechny uvedené suché podlahy Knauf se vyznačují dobrou tepelnou vodivostí, takže jsou velmi vhodné pro instalaci podlahového vytápění.

Sádrokartonová suchá podlaha Knauf F146

Sádrokartonová suchá podlaha Knauf F146 je standardní volbou do prostor s běžným provozem a zatížením, jako jsou například byty, hotely, kina, prostě objekty pro bydlení či o prostory občanské vybavenosti.  Podlaha se skládá ze dvou vrstev sádrokartonových desek, vrstvy se mezi sebou slepí na stavbě sádrovým tmelem Fugenfüller Leicht. Jako finální nášlapnou vrstvu lze na podlahu F146 použít všechny typy plovoucích podlah, dále koberce, parkety. Před položením tenkovrstvé nášlapné vrstvy, např. vinylové, se doporučuje podlahu překrýt ještě cca 2 mm tlustou sádrovou samonivelační stěrkou Knauf BP4, aby se neprokreslily spáry mezi podlahovými deskami. Při použití vhodné penetrace a hydroizolace lze pochopitelně položit i dlažbu. Vyzkoušena byla dlažba Taurus 600 x 600 x 10 mm.

Jednovrstvá suchá sádrovláknitá podlaha Knauf Brio (Zdroj: Knauf)

Podlahové desky Knauf Brio

O třídu výš je jednovrstvá suchá sádrovláknitá podlaha Knauf Brio. Její mechanicky vysoce zatížitelné a odolné podlahové desky jsou vhodné nejen do bytových prostor, ale pro svou vysokou tvrdost a pevnost povrchu i do prostor s vyšším užitným zatížením, jako jsou kanceláře, prodejny apod. Pro svou nízkou hmotnost je velmi vhodná pro pokládku na staré dřevěné trámové stropy. Podlahové desky se mezi sebou spojují pomocí PU lepidla aplikovaného do polodrážky vyfrézované po obvodu desek. Rychlá montáž šetří čas, po vytvrdnutí lepidla je podlaha pochozí a může se začít s pokládkou běžné vrchní podlahové krytiny. Velkou výhodou této podlahy je její malá stavební výška, desky se vyrábějí v tloušťce 18 a 23 mm. Tato vlastnost je velmi cenná zejména při rekonstrukcích, kde bývá s výškovými poměry problém. Podlahové desky Knauf Brio lze objednat též s 10 mm tlustou vrstvou dřevovláknité desky ve funkci kročejové izolace nakašírované na spodní povrch desek. Pro zateplení podlahy se do její skladby vkládá nejčastěji polystyren EPS.

Cementová deska AQUAPANEL Cement Board Floor

Do vlhkého až mokrého interiérového prostředí, jak jsou například suterény, prostory čištěné mokrým způsobem apod., je určena cementová deska AQUAPANEL® Cement Board Floor. Deska má zásaditou reakci a neobsahuje organické složky, odolává tudíž úspěšně tvorbě plísní. Představuje vhodnou alternativu k mokrým litým potěrům, která najde uplatnění ve všech typech konstrukcí podlah, včetně sanačních projektů, kde není vhodné aplikovat mokrý proces.

Jak zaručit dlouhodobé a spolehlivé fungování podlahy?

Viditelným důsledkem nekvalitní montáže podlahy bývá zpravidla její trvalý průhyb, který se provozem zvětšuje. Suchá podlaha není samonosná, v první řadě tedy musíme zajistit pevný podklad. Případné nerovnosti podkladní vrstvy (beton, starý dřevěný záklop apod.) lze vyrovnat suchým vyrovnávacím podsypem. Na betonový podklad jako první položíme neprodyšnou vrstvu (folii), abychom zabránili vzlínání vlhkosti do souvrství podlahy. Naopak na dřevěný podklad je třeba položit jako první prodyšnou vrstvu (geotextilii, vlnitý papír apod.), která zabrání úniku zrn podsypu a vytvoření kaverny. Zároveň nebrání odvětrávání vlhkosti, což je u dřevěných konstrukcí životně důležité. V případě naprosto rovných podkladů je možné vyrovnávací podsyp vynechat.

Jednovrstvá suchá sádrovláknitá podlaha Knauf Brio (Zdroj: Knauf)

Finální vlastnosti podlahy můžeme sami ovlivnit

Musíme si ovšem být vědomi toho, že suché podlahy nelze použít v průmyslových prostorech apod., kde by byly vystaveny namáhání např. provozem vysokozdvižných vozíků včetně jejich brzdných sil.

Zvýšit zatížitelnosti suché podlahy je možné např. přidáním další podlahové desky či úpravou skladby podlahových vrstev. Zejména vyrovnávací materiál má v tomto ohledu klíčovou roli. Svou úlohu sehrává i kročejová izolace. Dřevovláknitá deska musí mít objemovou hmotnost min. 240 kgm⁻³, její tloušťka má vzhledem k celkovému průhybu také své meze. Kročejovou izolaci tvořenou minerální vlnou nelze aplikovat přímo na vyrovnávací podsyp, je nutno pod ni položit desku, která zabrání zatlačování zrn podsypu mezi vlákna izolace. Pro zateplení podlahy polystyrenem je nutno použít materiál se správnými parametry (EPS 200). Pod tenkovrstvé podlahové krytiny typu vinylu se doporučuje podlahu opatřit samonivelační stěrkou Knauf BP4.

Více o systémech suché výstavby Knauf najdete na Knauf.cz

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem