Základním vodítkem při výběru podlahy by měla být jasná představa o estetických a funkčních vlastnostech, které od krytiny požadujete. Krása, tak často považovaná za samozřejmost, je jen jedním z aspektů, které podlahy mohou poskytnout. Ale právě vzhled rozhoduje o tom, jak se budete v interiéru cítit. Seznamte se s nejnovějšími trendy. 

PVC podlaha Gerflor Texline Westwood BrownPodlahovou krytinu je třeba vybírat podle vlastností materiálů, tedy nejenom svrchu, ale i „zespoda“. Mezi kritéria mohou například také patřit požadavky zdravotní: jsou krytiny doporučované pro alergiky či s protiskluzovým povrchem pro starší lidi, anebo například s antistatickým povrchem, pokud si vaše dítě doma zřídilo počítačové centrum a další.

S výběrem materiálu a jeho užitnými vlastnostmi souvisí také požadavky na dnes už běžné topení v podlaze – ať už elektrické či teplovodní. Ne každá podlahová krytina je vhodná pro sálavé teplo. Řada výrobců se však již těmto trendům přizpůsobuje a lze říci, že jako nášlapné vrstvy pro podlahy se zabudovaným topením se dá využít prakticky jakýkoli z tradičních materiálů. Ale pozor, ne jakýkoli výrobek!

Průchod můžete dát i svému ekologickému cítění a volit také mezi přírodními materiály, jakými jsou masivní dřevěné podlahy, parketové vlysy anebo linolea vyráběná (na rozdíl od PVC) jen z přírodních komponentů (Forbo). Mezi takové krytiny patří i laminátové plovoucí podlahy. Jejich povrch je vizuálně upravován pomocí moderních technologií. Uvážený výběr, dle potřeby konzultovaný s odborníky, může z vaší podlahy udělat pohledový skvost i uživatelsky komfortní součást interiéru.

Nové dekory

Se zajímavou „trendy“ nabídkou nových dekorů přichází jeden z předních výrobců podlahových krytin, francouzská firma Gerflor. Podlahové krytiny se zesílenou Fiber Glass textilní podložkou jsou založeny na unikátní patentované technologii – textilní podložce, která dokáže spolehlivě vyrovnat drobné nerovnosti podkladu.

Tyto krytiny se vyznačují dobrou redukcí hluku, včetně kročejového hluku, dobrou akumulací tepla, snadnou údržbou, jejich předností jsou také odolnost, trvanlivost a komfort při chůzi, příznivce designu potěší zejména nové dekory. Minerály, mramor, textilie, geometrické tvary i dřevo nabízejí atraktivní, originální a někdy i doslova revoluční vzhled.

Minerální trend: 50 odstínů šedé

Beton a kámen, klasika a trvalá konstanta interiérové architektury, jsou vám k dispozici se svými nekonečnými variacemi a schopností proměnit drsný materiál v příjemné, oku lahodící přírodní textury. Beton je matný, chlubí se porézní strukturou, hrubými liniemi a opotřebovaným vzhledem. Velmi zajímavá je nová řada barevných odstínů, které výrazně rozšiřují tradiční paletu šedé. Díky tomu dokáže tento materiál najít širší uplatnění v interiérech a významnější podíl na celkové atmosféře.

Podobnou cestou kráčí i přírodní kámen, který setřásl veškerou přetvářku a předvádí „minerální vzhled“, inspirovaný samotnou podstatou přírody: v kombinaci se zemí, téměř jako uhlí, pokrytý drobnými skořápkami a fosiliemi apod. Kámen se vrací do svého přirozeného prostředí.

Truhlářský trend: Syrová elegance přírodního dřeva

Čisté, útulné a smyslové. Takový je trend, který velí zapomenout na voskované podlahy, lakované desky a leštěné parkety: dřevo se zbavuje všech rafinovaností a kráčí zpátky k základům. „Wood-look“ LVT dílce přijímají tmavší barvy, na první pohled jsou patrné tradiční, elegantní odstíny. Interiéry tíhnou k 100% přírodnímu vzhledu, bez jakýchkoliv laků a ozdob. Dřevo přináší nádech luxusu a osvobozeno od svých pout tak získává větší hloubku. Tvůrci těchto podlah nabízejí milované a lety opotřebované dřevo do vašich domovů s cílem vdechnout jim neopakovatelnou atmosféru, podobně jako to dělá barikový soudek, když pomáhá dát červenému vínu jeho unikátní chuť.

Obložení stěn, stropů a schodišť

Novým směrem, kterým se vydávají jak výrobci dřevěných podlah, tak i designéři v interiérových studiích, je využití materiálů na podlahy k obkladu stěn a stropů. Dominantní role dřevěné podlahy se tak ještě umocňuje. Podlahové palubky se ke zdi většinou lepí na pevno, alternativou může být připevnění na rošt. Neméně efektní je také využití vícevrstvých palubek ke kompletnímu obložení schodišť. Dosáhne se tím velmi čistého, jednolitého prostorového efektu. Důležitý je dobrý nápad a představivost.

Textilní trend: Svěží pohled na koberec

Past pro umouněný špinavý prach – tak si jistě mnozí z vás pamatují doby, kdy jednoznačně vládl koberec. Ale zcela opouštět jejich měkkou náruč je nejen škoda, ale při současné nabídce i tak trochu nerozum. Například současný textilní trend LVT vzdává hold autentickému rázu koberců a nabízí luxusní a elegantní podobu tkanin v duchu oděvů a tkanin sedmdesátých let 20. století. Noblesa tehdejších Mad Menů vykouzlila na dnešních podlahách prima obrazy, které zcela ladí s dnešními potřebami. Zjednodušeně řečeno: tvíd je zpět, a navíc s moderním twistem.

Geometrický trend: Znovuobjevená láska k optickému klamu

Malířství i architektura klamou naše zraky už od dob antických uměleckými díly označovanými jako trompe-l‘oeil – francouzsky ošal oko. Zájem o optické klamy přetrval s nezměněnou silou do dnešní doby a zabydluje se i na podlahách interiérů. Vysoce stylizované geometrické útvary, inspirované přírodou, vytvářejí klamavé 3D efekty a okouzlující iluze. Konečný výsledek ovlivňuje tloušťka každého řádku a složky, využívajíce široké spektrum nástrojů – od oblíbených motivů trompe-l‘oeils z 90. let minulého století až po jemné krajkové efekty.

Doba dubová

Výrobce Kährs nabízí ve své velmi zajímavé kolekci Supreme Collection / Da Capo především rustikálně zpracované povrchy dubových prken. Dub Unico tvůrci kolekce charakterizují jako „velmi rustikální“, zpracovává se ručně (KPP)Výrobci nabízejí bohatou škálu dřevin včetně exotických, momentálně má ale jednoznačnou převahu dub. Důvodů je několik. Dub je dobře dostupná, odolná a praktická dřevina, kterou lze kvalitně opracovávat co do barev i struktury povrchu. V popředí se drží velkoformátové provedení ve světlých odstínech, oblíbené jsou bělené a šedavé tóny.

Dnes používané techniky barvení či moření včetně exkluzivního čpavkování dodávají krytině oblíbený sytě tmavý vzhled, atraktivní úpravou je kartáčování a řezání povrchu. Všechny tyto techniky jsou v případě dubového dřeva bezproblémové. Dub má i skvělé užitné a tepelněizolační vlastnosti, oproti buku a javoru je stabilnější při umístění na podlahové vytápění (vícevrstvé konstrukce).

Zatímco přirozenost dřeviny nejvíce podtrhuje ošetření olejem, nejodolnější a méně náročné jsou naopak laky. Olejovanou podlahu je zapotřebí minimálně 1x ročně znovu napustit, lakované povrchy tuto péči nevyžadují. Od vysoce lesklých laků se sortiment ubírá k produktům matným a supermatným (s minimální lesklostí pouze 4 – 6 %), které se staly ideálním kompromisem mezi přirozeným vzhledem a nenáročností na údržbu.

Zvyšující se poptávka po velkoformátových palubkových podlahách, namísto dříve upřednostňovaných 3lamelových, klade nemalé nároky na výtěžnost dřeva. Zpracovávat výhradně čisté dřevo, typické pro parkety, by při rostoucí spotřebě bylo dlouhodobě neudržitelné. Výrobci proto do svých kolekcí začali zařazovat rustikální dekory, u nichž lze využít i materiál se suky, prasklinami a letokruhy. Nejžádanější jsou přirozené struktury, tedy ani zcela čisté dřevo bez přiznané kresby, ani výrazně rustikální s množstvím prasklin a suků, které se hodí málokam a žádá náročnější údržbu.

Slovo odborníka

Při sledování aktuálních trendů jsme se vyhnuli stránkám módních časopisů a internetových serverů a zeptali se člověka z praxe. Svoje hodnocení nám poskytl Milan Mrkáček, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl Parket Profi: „V popředí se jednoznačně drží přírodní materiály, reprezentované dřevem, linoleem, ale i dalšími inovovanými produkty na přírodní bázi. V sortimentu dřevěných podlah je oblíbený 1lamelový formát a přírodní olej. Po vlně tvrzených vinylových podlah v dílcích, které dokážou věrohodně napodobit dřevo, kámen, štípaný mramor, travertin, dlažbu i kov, v poslední době roste na významu alternativa v podobě ekologických elastických podlah bez obsahu PVC a změkčovadel. Zákazníci u nich oceňují pestrost vzhledu (od barev po různorodost imitací), vysokou odolnost, snadnou údržbu bez nutnosti užívat čisticí přípravky a nulové emise těkavých látek, tedy absolutní zdravotní nezávadnost i následnou ekologickou likvidaci“.

Text: Stojan Černodrinski, Foto: Archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem