Regulace vytápění nabízí obrovský prostor k hledání úspor a snižování nákladů. Jednou z mnoha možných cest je i využití systémů, známých jako inteligentní domácnost nebo chytrý dům. 

Ať už jste doma nebo desítky kilometrů daleko, stačí jediný stisk tlačítka či dotek obrazovky telefonu nebo tabletu a systém zatopí, začne ohřívat vodu atd. Systémem lze vybavit rovněž chalupu či chatu. Inteligentní dům zajistí jak uživatelský komfort, tak energetické úspory. Všechny funkce lze nastavit jako automatické a vstupní náklady se určitě vyplatí. Svědčí o tom prokázané téměř 30% úspory za topení.

Dříve se o komfort často postaral ochotný soused. A dnes? Například při vytápění elektřinou (na chalupě to bývají přímotopné panely, elektrické topné kabely nebo podlahové rohože atd.) systém na povel před jízdou nebo po cestě na víkend sepne a po dojezdu do cíle je všude příjemně. Totéž platí pro elektrický kotel, který předehřeje topnou (i užitkovou) vodu a systém ji čerpadly „rozežene“ po radiátorech a do zásobníku.

Inteligentní dům zajistí jak uživatelský komfort, tak energetické úspory.

Ovládání telefonem

Existuje několik cest, jak zapnout topení. Časový spínač je spolehlivý, ale spíná i v době, kdy v objektu nikdo není. V rodinném domě by navíc topení mělo flexibilně reagovat na potřeby uživatelů nejen během celého týdne, ale i při odjezdu na víkend nebo na dovolenou a také udržovat v různých částech domu různé teploty (v ložnicích se často topí méně apod.).

Zde je vhodnější přímé ovládání, třeba pomocí telefonu. Můžete si nastavit program na celý týden a podle potřeby jej měnit, např. před odjezdem na dovolenou nastavit na temperování. Před příjezdem na chalupu se odešle aktivační SMS, která spustí topný systém.

Regulační systém je často vybaven detekcí poruchy vytápění, jež vás informuje v momentě, kdy klesne teplota pod nebezpečnou hranici (při závadě na kotli).

„Zákazníci se někdy bojí, že úspory automaticky znamenají ztrátu domácího pohodlí a komfortu,“ říká Jiří Konečný ze společnosti Elko EP. „Přitom je to přesně naopak. Tím, že si do domu pořídí inteligentní prvky, nemusí nic řešit a dům šetří za ně. Pokud jsou navíc tyto prvky propojeny inteligentní elektroinstalací (iNELS), mají majitelé domů vše neustále pod kontrolou na svém počítači nebo chytrém telefonu.“

Víte, že...

Plynulé vytápění je mnohem úspornější než nárazové. Při plynulém způsobu se většinou udržuje stabilní teplota topné vody na 40 °C a stačí dohřívat ji max. o 5 °C . V místnostech pak nedochází k vychladnutí vzduchu, stěn a podlah. Na chalupě, kde topíte nárazově, se topná voda sice ohřeje na 80 °C, ale jakmile se v interiéru  „zavlaží“, voda vychladne na 40 nebo 30 °C . Ohřívá se pouze vzduch v místnosti, zdi a podlahy nestačí teplo naakumulovat a pohlcují vzdušné teplo. Mnozí to znáte: s topením se trápíte půl víkendu a pak začnete balit k odjezdu.

Praktický příklad řešení

Můžete si pořídit například GSM Exeo SET s bezdrátovým termostatem. Zařízení se připojí přímo ke kotli nebo k ovládacímu relé přímotopů a kromě zásuvky 230 V už nepotřebujete žádné další dráty. Doplnit je třeba pouze SIM kartu. Měsíční provoz je podle tarifu otázkou desetikorun.

Obdobné systémy nabízejí také Jablotron, Fibaro, PocketHome nebo iNels (Elko EP). Přes SMS můžete měnit teplotu, zatopit na dálku, volit až 8 různých programů (časových zón) pro každý den v týdnu, využívat počítadlo tzv. natopených hodin kotle. Rozsah regulace teploty v místnostech je 1–35 °C (po 0,5 °C).

Text: Petr Saulich, Foto: Archiv, Shutterstock.com

logo MessengerPoslat Messengerem