Malebná příroda, starý mlýn, farma se zvířaty, rybaření, lyžování, výroba šperků a keramiky a nepřeberné množství dalších programů, a to vše poháněno takřka všemi druhy obnovitelné energie.

Davidův mlýn je volnočasový hotelový areál, který najdete v malebném údolí řeky Moravice 25 km od Opavy, v Kružberku. Hotelový komplex je pozoruhodný tím, že využívá více obnovitelných zdrojů a energeticky šetrných technologií najednou, takže nominálně jde o soběstačnou energetickou jednotku.

Základem jsou dvě elektrárny, jedna vodní o instalovaném výkonu 22 kW a druhá fotovoltaická o výkonu 70 kW. Obě elektrárny pracují v režimu „zelený bonus“ se systémem optimalizace spotřeby vyrobené energie pro potřeby areálu. Přebytečný výkon je pak ukládán do rezervoáru teplé vody, který plní funkci hotelového bazénu.

Na střechách budov je fotovoltaická elektrárna o instalovaném výkonu 70 kW. Distribuce a využití energie se děje v režimu šetrného řízení a optimalizace.

Koloběh energií

Historická vodní turbína s generátorem pochází z původního inventáře mlýna. Na výrobě elektřiny se podílí až do dnešních dnů a pohání vodní elektrárnu o instalovaném výkonu 22 kW.Unikátní je i způsob vytápění celého areálu systémem tepelných čerpadel voda/voda, nicméně zdrojovou vodou nejsou vrty, nýbrž otevřený náhon vodní elektrárny. Veškeré dodávky vody jsou z vlastních studní a vrtů a provozovatel ještě plánuje dobudování systému využití dešťové vody. Celé odpadové hospodářství je pak řešeno pomocí štěrkové čističky a vyčištěná voda se vrací zpátky do řeky.

Třešničkou na dortu je nabíječka pro elektromobily, kterou mají hoteloví hosté zcela zdarma a která ve velké míře využívá ekologickou elektřinu vyrobenou z místních dvou elektráren. K vlastní dopravě využívá personál areálu elektromobil VW E-UP a elektrokolo značky JAWA.

Majitel a otec celého projektu David Kostruh je přesvědčen o jedinečnosti takovéhoto komplexního „energetického“ řízení spotřeby a výroby energií. Za pravdu mu dává i skutečnost, že kromě bezpečnostní pojistky v podobě napojení na elektrorozvodnou síť není areál napojen na vodovodní ani plynárenskou, ani kanalizační síť.

Proto nikoho příliš nepřekvapuje, že se areál Davidův mlýn umístil jako vítězný projekt v celostátní soutěži Obnovitelné desetiletí.

Hotelový komplex je pozoruhodný tím, že využívá více obnovitelných zdrojů a energeticky šetrných technologií najednou.

Kontakt: www.daviduvmlyn.cz

Text: Adam Krejčík, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem