Pro kvalitu bydlení je akustika vnitřních příček zcela zásadním parametrem. Mezi jednotlivými typy příček jsou přitom z akustického hlediska zcela zásadní rozdíly. Tyto rozdíly si však často uvědomujeme až ve chvíli, kdy jsme v koupelně či obývacím pokoji nuceni poslouchat své sousedy. V tento okamžik je na nápravu zároveň už pozdě.  

(KOMERČNÍ PREZENTACE)

Špatné akustické vlastnosti patří mezi nejčastější důvody reklamací u novstaveb.Hlavní příčiny jsou dvě: standard navrhování příček s dodržením minimálních normových hodnot akustiky bez ohledu na fakt, že je možné za stejné peníze realizovat mnohem výkonnější konstrukci a nevědomost, že úspěšné řešení konstrukcí příček výrazně přispívá ke komfortu bydlení a k ochraně zdraví jeho obyvatel. 

Minerální izolace, například Isover AKU, Isover PIANO nebo ISOVER EVO, díky své struktuře vláken omezuje přenos zvuku z jedné strany na druhou a tím brání přenosu energie z jedné molekuly vzduchu na druhou, takže díky výrazně přispívá k celkové vzduchové neprůzvučnosti konstrukce

Snadné řešení

Sádrokartonové příčky opatřené tepelnou izolací dosahují akusticky lepších parametrů než příčky se stejnou tloušťkou z homogenního materiálu. Navíc jsou úspornější i prostorově – zabírají v místnosti méně místa. Sádrokartonové desky funguji na obou stranách příčky jako odrazivé a rezonanční plochy, které brání pronikání velké části hluku do vnitřku konstrukce. Nicméně část hluku projde dále, a proto je zde minerální izolace, například Isover AKU, Isover PIANO nebo ISOVER EVO, která díky své struktuře vláken omezuje přenos zvuku z jedné strany na druhou a tím brání přenosu energie z jedné molekuly vzduchu na druhou, takže díky své zvukové pohltivosti výrazně přispívá k celkové vzduchové neprůzvučnosti konstrukce. Naopak samotná běžná sádrokartonová příčka bez výplně z minerální izolace ztrácí až 10 dB, což je velmi vysoká hodnota, neb zvýšení hladiny hluku o 10 dB člověk vnímá jako dvojnásobnou hlasitost.

 

Akustické chování různých typů vnitřních příček je přehledně zpracováno například v aplikaci Isover SmartAPP. Aplikace je určena nejen pro profesionální stavaře, ale i pro běžné stavebníky

Chytrá aplikace nejen pro akustiku

Jak svou budoucí příčku otestovat? Akustické chování různých typů vnitřních příček je přehledně zpracováno například v aplikaci Isover SmartAPP. Aplikace je určena nejen pro profesionální stavaře, ale i pro běžné stavebníky. Díky ní lze během chvilky zjistit laboratorní vzduchovou neprůzvučnost navržené příčky a také získat velmi důležité srovnání, tedy zda není za podobné (nebo dokonce stejné) peníze k dispozici příčka akusticky výrazně účinnější. Každý tak má možnost velmi rychle zjistit, zda je navržen základní standard, nebo něco akusticky kvalitnějšího pro komfort vyšší.

Budoucnost – akustický štítek budovy

Vzhledem k důležitosti tohoto tématu se předpokládá vznik tzv. akustického štítku budovy, kde bude akustická kvalita jednotlivých konstrukcí vyjádřena na stupnici např. A–F. Akusticky standardní a dnes nejvíce používané vnitřní příčky budou na stupnici jakýsi střed, například D, akusticky nejlepší řešení (ekvivalentně pasivní domy v oblasti vytápění) pak ponese označení A. Cílem štítku bude rychlá orientace v konstrukčním řešení nemovitosti s přihlédnutím na kvalitu života, a tedy i snadnější rozhodování, kam investovat své úspory.

Více na Isover.cz.

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem