Myslet na koupání se vyplatí již při stavbě domu. Prvním krokem je najít pro bazén nejvhodnější místo. Důležité je zvolit slunnou polohu, pokud možno mimo dosah padajícího listí. V úvahu by se měla vzít i míra soukromí. Bazén potřebuje nejen prostor na vlastní vanu, ale i na další využití, ať už jde o zastřešení nebo místo, kam budete chtít v budoucnu postavit zahradní nábytek.

Každé prostředí i uživatel jsou svým způsobem unikátní, a proto nelze podávat zaručené rady pro všechny. Osvědčené firmy a zkušení architekti doporučí vhodný individuální postup a výstavba je pak výrazně jednodušší, rychlejší, mnohem bezpečnější a bohatší o záruku. Pokud budete spoléhat na vlastní síly, nemusí být výsledek vždy optimální a opravy se mohou výrazně prodražit. Neváhejte tedy s žádostí o příjezd specialisty na váš pozemek. Poradí s výběrem vhodného typu bazénu v závislosti na velikosti zahrady, geologickém podloží či výskytu spodní vody, nabídne i praktické rady pro přípravu na sezonu, zařídí stavební dokumentaci i následnou údržbu. Společně s architektem zvolí i vhodné umístění.

S celkovým sladěním bazénu a terasy s architekturou domu a zahrady, včetně vhodného umístění poradí zkušení zahradní architekti a zástupci osvědčených firem (MOUNTFIELD)

Záleží také na druhu bazénu

Nejčastěji se rozhodujeme mezi jednoduchým nadzemním bazénem, což je relativně levná a poměrně jednoduchá alternativa, a sofistikovanějšími metodami a způsoby, kdy bazén či nádrž zapouštíme do země. Při hloubení je třeba postupovat podle pokynů specialistů na bazény, terén pak vyrovnat, upravit či vydláždit.

Vzhledem k tomu, že okolí tvoří většinou dlažba, kámen nebo dřevo, bude většina rostlin umístěna až za touto zónou. Lze ale umístit několik solitérních rostlin i do této plochy či do spár. Nejlépe se zde bude dařit teplomilným a suchomilným rostlinám, které snášejí celodenní žár a sálavé teplo z okolí. Spáry lze vyplnit bylinami, kterým nevadí občasné sešlápnutí a navíc do svého okolí šíří příjemnou vůni. Dobrým řešením jsou také nádoby se sezonními rostlinami. V některých případech lze nádrž olemovat štěrkovým či kačírkovým okrajem, do kterého se vysadí trsy výrazných trav nebo zakrslé jehličnany.

Zahradní kout s bazénem lze stylizovat i do středomořského nádechu – se spoustou levandulí, šant, šalvějí, netřesků a jiných suchomilných rostlin. Důležité je zvolit co nejslunnější polohu, pokud možno mimo dosah padajícího listí. V úvahu by se měla vzít i míra soukromí. Bazén potřebuje nejen prostor pro vlastní vanu, ale i na další využití, ať už jde o zastřešení nebo místo, kam budete chtít v budoucnu postavit zahradní nábytek.

V úvahu vezměte i míru soukromí. Bazén potřebuje nejen prostor na vlastní vanu, ale i na další využití, ať už jde o zastřešení nebo zahradní nábytek (DESJOYAUX)

Slovo architekta: Kam umístit v zahradě bazén a kam koupací jezírko?

Radí zahradní architekt Jiří Prouza: 

Zahradní architekt Jiří Prouza"Pro správné umístění bazénu nebo jezírka na pozemku neplatí stejná pravidla. V něčem se podmínky shodují, v něčem ne.

Ze stavebního a technického hlediska je bazén i moderní koupací jezírko nutno napojit na elektrickou energii, vodu a odpady, které jsou situovány většinou v domě. Čím jsme tedy dále od domu, tím se stavba komplikuje a prodražuje. Navíc je pak nutno kromě samotného bazénu a jezírka vybudovat i prostor pro technologii (šachtu, přístřešek), která se dá někdy umístit i v domě (sklep, garáž). Z hlediska komfortu je vždy nejefektivnější, pokud je koupání co nejblíže rekreačních bodů domu, tedy hlavně terasy.

Čím je voda blíže k obývací části domu, tím je atraktivnější a praktičtější.Zatímco bazény (především zastřešené) nesplňují vždy ideál krásy, jsou jezírka pohledná celoročně. Bazén tedy raději umístíme v blízkosti domu tak, aby byl lehce dostupný, ale nebyl v hlavním pohledu z domu. Ideálně z boku domu na slunci. Neškodí, když bude částečně pohledově krytý, například živým plotem z neopadavých dřevin. Jezírko vzhledem ke svým estetickým kvalitám je atraktivní nejen pro koupání samotné. Je to nejzajímavější prvek zahrady, a proto se ho snažíme umístit do hlavního pohledu z obývacího pokoje, aby se na něj bylo možno často dívat.

Na bazén i jezírko by měl navazovat dostatečně velký rekreační trávník. Co se týká okrasných rostlin, je nutno varovat hlavně před opadavými vyššími dřevinami včetně modřínu (ten je nejhorší). Pozor i na převládající větry, donesou listí ze značné dálky. Zastřešené bazény mají v tomto ohledu velkou výhodu. Pokud je umístění v blízkosti domu problematické, nezbývá než vytvořit nové rekreační zázemí v jiné části pozemku, což jsou další náklady. Je příjemné zde mít další terasu, pergolu nebo altán. Dále je dobré uvažovat i o jiném využití mimo koupací sezonu, jako je grilování s krbem a podobně. Tím se toto místo lépe využije."

Jak upravit Jak upravit okolí bazénu?

Radí Rudolf Pejša, Bazény Desjoyaux:

Rudolf Pejša, Bazény Desjoyaux"Pouze samotný bazén nestačí k tomu, aby se z vaší zahrady stalo místo odpočinku a pohody. K tomu přispívá rovněž příroda, která ho obklopuje. Krásný, správně tvarovaný strom vytvoří kousek stínu, který oceníte uprostřed léta. Rozkvetlé záhony nebo květinové mísy dodají bazénu trochu barev a úplně novou tvář. Pro přirozenější výzdobu můžete vysadit keře a popínavé rostliny, které vás ukryjí před zvědavými pohledy. Přesto dbejte na to, abyste neumístili rostliny příliš blízko k vodě, protože přinášejí také trochu nečistot. Některé dny bude kolem vašeho bazénu živěji než ve vašem domě. Těžko se tedy obejdete bez vybavení kolem bazénu. Zahradní besídka, stůl, slunečník, lehátko, zahradní kuchyň, gril, houpačka, houpací síť, od nejjednodušších po nejpropracovanější, výběr je široký. Dbejte na to, aby se jednotlivé prvky k sobě dobře hodily. Jen tak vytvoříte krásný a originální prostor.

Je třeba dodržet správný postup při pokládce dlažby. Materiál musí být nejenom krásný, ale také odolný a odborně aplikovaný. Často trpí rozmary počasí, podléhá tepelným změnám i účinkům bazénové chemie (DESJOYAUX)

Nutné je pamatovat také na příslušenství

Radí Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach:

Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach"Při umístění je nutné počítat nejenom s potřebnou plochou pod bazénem, ale také s dostatkem místa okolo něj, aby přístup k němu a údržba byly opravdu snadné. Nad bazénem i pod ním by nemělo vést žádné elektrické vedení, k údržbě patří péče o bazén i vodu. Při koupi bazénu by tedy určitě neměla chybět bazénová chemie a filtrace. Do menších bazénů stačí kartušová filtrace, do těch větších pak písková.

Mezi další pomůcky na čištění bazénu a vody patří plovák na chlorované tablety, čisticí houbičky, speciální vysavače, hladinové síťky a různé kartáče, hodí se i teploměr, bazénové hadice a tester na tvrdost vody.

Dobré je myslet také na zastřešení bazénu nebo alespoň na jeho zakrytí. Pomocníkem pro udržení teplé vody může být solární plachta. Pokud se bazén na noc přikryje, zmenší se tepelné ztráty nastřádané během dne. Lze ji využít jako přirozený ohřívač vody i během dne, kdy vstřebává sluneční paprsky a voda se ohřívá rychleji. Pokud nepatříte mezi zastánce solární plachty, je dobré si pořídit alespoň krycí plachtu.

I menší bazény mohou být zastřešené a odcloněné od sousedů různě řešenými zahradními stavbami, které mohou ukrývat také pomůcky na čištění bazénu a vody, speciální vysavače, hladinové síťky, různé kartáče, bazénové hadice a testery na tvrdost vody, které lze pořídit společně se stavbou bazénu (HORNBACH)

Je třeba pamatovat i na to, že v létě může být napouštění bazénu vodou problematické. Většina obcí má totiž vyhlášky o využívání pitné vody, a to hlavně v letním období, kdy hrozí velká sucha. Je tedy důležité si předem zjistit, ve kterých hodinách a jak dlouhou dobu je bazén z veřejného vodovodu nejlepší napustit. Tyto informace se můžete dozvědět na obecním nebo městském úřadě, popřípadě přímo ve vodárnách. Další variantou je možnost napuštění bazénu z objednané autocisterny. Vzhledem k měnícímu se klimatu je ideální stavět a napouštět bazén již v polovině dubna. Voda se velmi rychle ohřeje a prodloužíte si tak koupací sezonu."

Okolí bazénu je z hlediska zahradní architektury velmi důležité. Tvoří ho většinou dlažba, proto musí být rostliny umístěny až za touto zónou. Do širších spár se hodí některé byliny, jež snesou horko či sešlápnutí, například netřesky (HORNBACH)

A co bazén v domě?

Radí: Bohdan Bláha, bazénový specialista ze společnosti Mountfield:

Bohdan Bláha, bazénový specialista ze společnosti Mountfield"Vnitřní bazén je jednoznačnou volbou pro toho, kdo jej bude chtít využívat celoročně. Ale pozor, ne všechny typy bazénů jsou do interiérů vhodné. Znova tedy platí, aby se zájemce nejdříve poradil s odborníkem. Vnitřní bazény jsou většinou nákladnější než ty venkovní. Je třeba vždy důkladně řešit celý prostor, kde se bazén nachází. Zejména je navíc nutné věnovat se mikroklimatu, tj. vzduchotechnice a vytápění, prosklení stěn a např. i osvětlení nejen vlastního bazénu, ale i celé bazénové haly. Rozhodnete-li se pro stavbu bazénu uvnitř domu, je ideální vše začlenit rovnou do stavebního projektu. Bazén je však možné umístit do interiéru i dodatečně. Může jít o přístavbu celé nové bazénové haly ke stávajícímu objektu, v takových případech není investor, co se týká velikosti a typu bazénu, v podstatě limitován. Jde-li o dodatečnou vestavbu bazénu do objektu, pak jsou tou nejvhodnější volbou kompozitní bazény, které lze do interiéru donést tzv. „panel po panelu“ standardními dveřmi a následně se vše na místě smontuje."

Text: Vlastimil Růžička, Foto: Archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem