Převážná většina interiérových krbů stavěných v současné době je založená na principu uzavřeného ohniště. Srdcem takového krbu je krbová vložka. Její výběr ale není při dnešní nabídce na trhu nic jednoduchého.

Zdaleka nejde jen o to, jestli budeme mít krb obložený přírodním či umělým kamenem, anebo zda bude mít dřevěnou nebo keramickou římsu. Jde především o to, co od krbu očekáváme, pro jaké účely si ho hodláme pořídit a kolik si můžeme dovolit do něj investovat. Otázkou také je, zda si zřídíme krb otevřený či s krbovou vložkou. S účinností 5 až 15 % jsou otevřené krby spíše vhodné pro do­kreslení prostředí než pro vytápění.

Kontakty na firmy a skrytý text se zobrazí až po registraci a přihlášení.

Krbová vložka BeF 450 (Bef Home)Kromě malého výkonu a velké spotřeby paliva je jejich velkou nevýhodou nedostatečná bezpečnost provozu, riziko vzniku požáru a popálenin. Proto je většina dnešních interiérových krbů založená na principu uzavřeného topeniště - krbové vložky, která je srdcem moderního krbu.

Topeniště na opékání špekáčků

Krb může být uzavřený i otevřený podle potřeby, může mít tvar středového oh­niště, které jediným pohybem změníme v uzavřené krbové topeniště, či být zabudován ve stěně mezi dvěmi místnostmi a mít prosklení z každé strany... Někoho může zaujmout krbová vložka s odnímatelnými čelními dvířky, která umožňuje používat třeba v létě topeniště na opékání špekáčků.

Krása i užitek z krbu

Pro náš trh je příznačná snaha získat z každé investice maximální užitek. Když už platíme, tak chceme mít z jednoho „spotřebiče" mnohostranný užitek i potěšení. U krbů to platí snad dvojnásob.

Žádné jiné topidlo to totiž v takové míře nedokáže. Získáme nejen působivý interiérový prvek, krb nám ale také s příslušným zařízením bude dostatečně horkovzdušně vytápět celý dům či ohřívat vodu do radiátorového systému, přihřívat užitkovou vodu do elektrického bojleru, kde je teplota řízená nastavitelným termostatem či vytápět rustikální českou pec, procházející několika místnostmi domu. Zajímavou investicí může být systém vysoce akumulačního hypokaustního vytápění, či třeba krb, který protne dvě podlaží. V obou případech si musíme pořídit zvláštní a velmi výkonné krbové, resp. takzvané kamnové vložky.

Druhy krbů podle typu

Krby s otevřeným ohništěm a plošným hořením, účinnost těchto krbů ve vztahu k množství a typu paliva je však malá a pohybuje se v průměru mezi 7-12 %, maximálně pak 20 %.
Krby s krbovou vložkou, což jsou hotová uzavíratelná topeniště, která mohou být součástí stavebnicových systémů z hotových dílů, anebo mo­hou být využita při stavbě originálního krbu za použití celé škály volitelných materiálů. Výkon těchto topenišť se pohybuje od 50 % do 85 % ve vztahu ke konstrukci a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.
Krby s krbovou kazetou, kdy jde o hotové topeniště, které je vyměnitelné a zasouvá se do krbového ob­ložení, připraveného a zabudovaného kovového rámečku. Krbové kazety jsou také vhodné k dodatečnému za­budování do otevřených krbů, čímž se zvýší jejich výkonnost.

Chytré, užitečné, levné i ekologické

Získáme nejen působivý interiérový prvek, krb nám ale také s příslušným zařízením bude dostatečně horkovzdušně vytápět celý dům či ohřívat vodu do radiátorového systému, přihřívat užitkovou vodu do elektrického bojleru.Když si jedním polínkem v krbu vytvoříte útulnou atmosféru, topíte celý dům a ohříváte si i vodu, je to krásné, chytré, užitečné, levné i ekologické. Ale také slo­žité, drahé, náročné na vědomosti, přípravu, kvalitu a řemeslnou zručnost.

Proto je důležité vědět předem, co je možné, co chceme a co je v našich podmínkách reálné. Při nákupu je třeba se ptát na kvalitu výrobku, materiál, ze kterého je krbová vložka vyrobena, na dlouhodobé zkušenosti s jejím provozem a další podrobnosti. Takové informace pak odlišují renomované výrobce a dovozce od těch méně věrohodných.

text: Stojan Černodrinski, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem