O tom, že mít v životě kliku je důležité, není nutné se dlouze rozepisovat. Každému je přece jasné, že bez ní bychom si nemohli ve správný čas otevřít ty správné dveře.

V oblasti dveřního kování je nabídka na našem trhu více než štědrá. Své výrobky nabízí kromě zahraničních dovozců i tradičně řemeslně velmi silná domácí konkurence. Pro ty, kterým ani takové možnosti nestačí, se nabízí možnost individuální výroby podle konkrétního návrhu designéra. Ale ať už půjde o běžné, luxusní či zakázkové kování, vždy musí splňovat normy a požadavky dané především typem dveří. U dveří interiérových bude při výběru zcela jednoznačně rozhodovat vzhled, při výběru kování ke vstupním dveřím by měla převážit otázka bezpečnosti.

Jaké máte možnosti

FLOW P 700 HR S povrchovou úpravou matný chrom (TWIN).Dveře lze otevírat a zavírat za pomoci kliky, koule, madel, mušlí a někdy i jejich kombinací. Design jednotlivého kování se liší podle vynalézavosti a fantazie návrhářů. Základem by však měla být dobrá ergonomie. Rukojeti klik bývají ze stejného materiálu jako klika a štítek, ale často se materiály kombinují. Používá se kov v různých povrchových úpravách a tvarech, stejně jako tvrdé a exotické druhy dřev.

Své místo tu má i plast, a to jak čirý, tak barevně zatónovaný nebo neprůhledný. Vhodně zvolená klika by svým vzhledem měla doplnit charakter dveří, bytu nebo domu. Současní návrháři dveřního kování a klik myslí i na majitele starších domů, a chalup, kteří si mohou vybírat z velkého množství typů klik klasického mosazného vzhledu a jednoduchého tvaru.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Volba správného kování

Do kování INNER se vkládají dřevěné či skleněné výplně, z nichž každá je originálem (Twin).Výběr vhodného kování na dveře je podmíněn charakterem jejich používání. Rozumí se tím,  v jakém interiéru se dveře nacházejí a jaká je frekvence jejich otevírání. Otázka designu je pak už spíše individuální a zvýrazňuje estetické cítění a vkus. Pro povrchové úpravy klik bývají použity mosaz, bronz, chrom, nikl, nerez, kované železo, zirkonium, antic, zlatý, stříbrný či bronzový elox. Samotný povrch kliky pak může být dokončen jako mat, lesk, satin nebo broušený.

Při výběru sady dveřního kování se lze rozhodovat mezi několika variantami: z každé strany dveří totiž můžeme potřebovat něco jiného. Nejběžnější v interiéru je varianta klika - klika, pro vchodové dveře se používá klika - koule a pro toaletu nebo koupelnu sada se zástrčkou z jedné strany místo klíče. Volit můžeme i mezi štítkem plným anebo klikou a rozetou s otvorem pro cylindrický nebo dozický zámek a klíč.

Tvar spony v sobě nadčasově spojuje klasické a moderní linie (COBRA).Kování však představuje nejen kliku, ale i ve dveřích skrytý zámek. Ten určuje lehkost chodu vratné pružiny. Klika je s ním spojena pomocí čtyřhranu, který jím prochází, a malého aretačního šroubku - „červíku", jenž je někdy maskován štítkem nebo rozetou okolo kliky. Nepříjemnou vlastností tohoto aretačního šroubku je, že dříve či později se s největší pravděpodobností uvolní a vypadne.

Aby vám v nejméně vhodném okamžiku nezůstala klika v ruce, není od proto věci alespoň jednou ročně „červíky" ve všech klikách utáhnout.

Na klice nešetřete: má sloužit dlouho, dobře fungovat a padnout do dlaně, proto raději investujte při nákupu o pár korun víc. Jen kvalitní klika s precizně dokončenou úpravou vám vydrží mnoho let bez odření povrchu a beze změny vzhledu.

Kování do interiéru

Kování INNER s povrchovou úpravou matný chrom (Twin).Pro běžně namáhané interiéry lze vybírat ze široké nabídky materiálů. Nejčastější je kombinace klika - klika, ale i v interiéru se může uplatnit koule znemožňující vstup bez klíče do určitých prostor.

Kované kování

Jde o specifický typ kování, určený na stylové, staré nebo rustikální dveře. Kované kování je i dnes vyráběno dle postupů kováním ze železa. Dodávají se varianty pro osazování vstupních dveří s bezpečnostními štíty, ale také i varianty do interiéru.

Nerezové kování

Vyrábí se z nejkvalitnějších ušlechtilých ocelí atraktivního matného kovového vzhledu. Tento typ kování je s úspěchem osazován na dveře v prostorách s velkou frekvencí otevírání dveří. Výhodou tohoto typu je také jeho jednoduchá údržba. I toto kování může nést kromě klik také koule znemožňující vstup bez klíče.

Zeptali jsme se

Karla Sedláčka, vedoucího obchodního a marketingového oddělení firmy Twin

Jaké jsou současné trendy ve vývoji dveřního kování?

Karel SedláčekVývoj dveřního kování je ovlivňován trendy různých historických období a lokalitou, kde se používá. První vyrobené dveřní kování mělo hlavně zabezpečit a umožnit otevřít dveře. Dnešní nároky jsou podstatně pestřejší. Základní je vysoká kvalita a mnoholetá funkčnost. Důležité je, z čeho je kování vyrobeno. Klasickým materiálem je mosaz. Tento materiál opracovávají, pokovují a dále zpracovávají specializované firmy s mnohaletou zkušeností, čímž vznikají velmi kvalitní povrchové úpravy, například velmi žádaný matný chrom a Inoxchrom. Moderním a oblíbeným materiálem současnosti je nerez.

Nerezové kování je žádané pro své vysoké užitné vlastnosti za dostupnou cenu. U tohoto kování je důležité dávat velký pozor na to, jak a z jaké nerezi je vyrobeno. Nejlépe je nechat si u obchodníka doložit do jaké třídy klasifikace dle normy EN 1906 je kování zařazeno (tř. 2 je pro bytové účely, tř. 3 je vhodná pro zatížení veřejností v kancelářských, gastronomických, nebo zdravotnických zařízeních, tř. 4 je kování pro sportovní, výrobní objekty). Na trhu jsou nabízena i kování z dalších materiálů, jako je hliník, zamak a plast.

Kování z těchto materiálů bývá často cenově velmi lákavé, avšak ne vždy naplní představy zákazníka o novém, kvalitním kování s dlouholetou funkcí. Trendem dnešní doby je také povrch příjemný na dotek a design, který podtrhuje zvolený styl domu či bytu. Tyto požadavky často naplní odborní designéři, kteří kování vdechnou jak plnou funkci, tak i navození příjemných pocitů a přitom sjednocení rázu interiéru.

Objektové kování

Je z nejkvalitnějších materiálů, s povrchy odolnými vysoké zátěži při častém používání na frekventovaných objektech. Samozřejmostí jsou varianty pro dózický klíč, pro cylindrickou vložku a pro použití na koupelny a WC s kličkou. Kování může mít na jedné straně kliku a zvenčí kouli.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz.

Hliníkové a ostatní kování z lehkých materiálů

Mosaz v perfektním „klasickém“ provedení v modelu Dali (COBRA).Jsou určena do méně namáhaných provozů a interiérů, cenově patří do nižší třídy. Jsou dodávána v rozetových i štítových variantách a lze je zakoupit i v bezpečnostních variantách určených pro vstupní dveře. Barvy hliníku jsou vytvářeny pomocí eloxování, kování ekonomická mohou mít galvanicky nanesené barevné vrstvy či komaxitové nástřiky.

Bezpečnostní a ochranné kování

Musí být atestováno státem akreditovanými zkušebními laboratořemi. Upevnění ve dveřích je zajištěno pomocí pevnostních šroubů z vnitřní strany. Z vnější strany je kování osazeno koulí, madlem, nebo klikou a ochranným štítem proti rozlomení a odvrtání bezpečnostní vložky zámku. Některé typy jsou vybaveny ochrannou krytkou, která zamezuje nežádoucí manipulaci s vložkou zámku. Kování rozlišujeme na bezpečnostní, která jsou zkušebnou atestována na určitou třídu bezpečnosti, a na kování ochranná, která třídu bezpečnosti nemají.

text: Stojan Černodrinski, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem