Konstrukční systém zahradních domků a chatek je obvykle uzpůsoben účelu a rovněž finančním možnostem jeho majitelů. Obvykle se jedná o jednoduchou rámovou konstrukci opláštěnou plechem, dřevotřískou, nebo  cementopískovými deskami.  Použít se však dá i srubová konstrukce o menší tloušťce polohraněného srubu. Podle záměru použití zahradní domky můžeme zateplovat anebo ponechat nezateplené. Na současném trhu lze nalézt velký výběr prefabrikovaných chatek a zahradních domků.

Nejčastější typy zahradních domků

Nejčastější typy zahradních domků, se kterými se setkáváme, jsou plechové zahradní domky a dřevěné zahradní domky. U zahradních domků patří k oblíbeným střešním krytinám ocelové pozinkované plechy, asfaltová lepenka, dřevěný šindel anebo střešní tašky z pálené hlíny. Zajímavou alternativu střešní krytiny zahradního domku může tvořit takzvaná zelená střecha. Díky ní se stavba uprostřed zeleně stává méně nápadnou.

Domek Karibu Multi Cube

Dřevěné zahradní domky  

U dřevěných zahradních domků je třeba počítat s omezenou životností. Správně navržená konstrukce a vhodně zvolená chemická ochrana však životnost tohoto typu domku může výrazně prodloužit. Neméně důležitá je v tomto směru i volba správného druhu dřeva.

Domek Durama Colossus

Ukázkový příklad zahradního domku

Ukázkovým příkladem zahradního domku je jednoduchá stavba čtvercového půdorysu nebo obdélníkového půdorysu. Dvě stěny jsou obvykle plné a dvě nebo jedna bývají osazeny okny.  Založení obytného i domku na nářadí je vhodné realizovat na betonové desce. Nosné sloupky budou potřebovat pevné ukotvení, ideálně pomocí ocelové kotvy. Na základovou desku je vhodné položit hydroizolační fólii. Střecha je obvykle pobita prkny a pokryta plechovou krytinou nebo asfaltovými šindeli. 

Domek Karibu Nordhamm

Ideální rozměry zahradního domku a domku na nářadí

Pokud potřebujete pouze zahradní domek na nářadí, postačí vám jistě stavba o velikosti 4 x 3 metry. Pro přespávání a ukládání nutných věcí je pak vhodný zahradní domek minimálně o rozměrech 4,5 x 8 metrů.

Kontakt

www.give.cz

(komerční prezentace)

logo MessengerPoslat Messengerem