Okna většinou vybíráme jen jednou za život. Pokud si myslíte, že stačí rozhodnout se, zda si pořídit okna z plastu, dřeva, hliníku, mýlíte se. Materiál totiž není úplně tím nejdůležitějším.

(KOMERČNÍ PREZENTACE)

Nepodceňte technické řešení

Potřebujete-li vyměnit pár menších oken, s trochou nadsázky lze říci, že na tom snad není co zkazit. V případě, že máte v domě větší okenní a dveřní sestavy, případně projekt vaší novostavby počítá s posuvnými systémy, měli byste výběru věnovat velkou pozornost.

Dodavatel oken by měl u větších a složitějších systémů vše odborně posoudit a navrhnout také z hlediska statiky. Jak říká Ing. Milena Tomčíková produktová manažerka VEKRA okna, „každý materiál má svá specifika a zejména limitní rozměry, někdy lidé chtějí vyrobit prvky, které není možné realizovat nebo víme, že dlouhodobě nebudou fungovat. V takovém případě vždy navrhneme spolehlivý alternativní projekt, nebo i zakázku odmítneme“.  I když vyrobit lze prakticky vše, neznamená to, že vše bude také dobře fungovat.

ČTĚTE TAKÉ: Co všechno vás čeká při výměně oken? Horor nebo pohádka?

Montáž velkých prvků je dalším hlediskem, které je potřeba brát v úvahu. „Zasklená křídla posuvných systémů mívají i 300 kg, pak je nutné použít jeřáby a speciální manipulační techniku. Proto VEKRA posuzuje vždy i situaci přímo na stavbě, aby zákazník přesně věděl, jak budeme velké prvky montovat,“ dodává Ing. Tomčíková. Zjistit až v den montáže, že bude problém velké prvky dostat například jeřábem do horních pater bytového domu, nebo být překvapený dodatečným nákladem na pronájem manipulační techniky není nic příjemného.

V případě složitějších a větších systémů by měl dodavatel navrhnout staticky spolehlivé řešení, které zajistí dlouhodobou funkčnost. Je nutné brát situaci posoudit i z hlediska použití manipulační techniky a přístupu ke stavbě.

Okna většinou vybíráme jen jednou za život. Pokud si myslíte, že stačí rozhodnout se, zda si pořídit okna z plastu, dřeva, hliníku, mýlíte se. Materiál totiž není úplně tím nejdůležitějším. (Zdroj: VEKRA)

Pečlivě si prověřte dodavatele

Cena hraje v rozhodování o nákupu vždy velkou roli, ovšem rozhodovat se jen podle ceny se nemusí vyplatit. Kvalitu oken totiž často není jednoduché na první pohled poznat a může se projevit až po několika sezónách používání. Při rozhodování byste tak měli mít k dispozici více informací a zajímat se také o reference vybraného dodavatele. Způsob práce, spokojenost se službami i zajištění servisu to vše byste měli vědět, než se rozhodnete. Na dodavatele, který „nemá s ničím problém“, vyrobí vše nač si vzpomenete a dodá vám okna do několika dnů, se vyplatí dát si pozor a dobře prověřovat.

Dodavatel by měl doložit nejen původ oken, ale na požádání vám ukázat jejich výrobu. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat servis nebo se budete muset přímo obrátit na výrobce vašich oken.

Materiál není tím nejdůležitějším, nepodceňte zasklení

Rozhodování o tom, jaká okna si pořídíte, nikdy neomezujte jen na výběr materiálu. „Z hlediska izolačních vlastností jsou okna ze všech materiálů srovnatelná,“ vysvětluje Ing. Tomčíková z VEKRY. Největší oblibě se v tuzemsku stále těší plastová okna, hlavním důvodem je výhodný poměr cena výkon, ale také to, že je stačí jen umýt. Dřevěná okna jsou krásná a přinesou do interiéru příjemný a teplý přírodní materiál, ale pokud je alespoň 2x do roka neošetříte balzámem, za pár let se na nich mohou negativně projevit účinky povětrnosti. Kdo se o dřevěná okna nechce starat, ten by měl zvážit investici do dřevohliníkových oken, kde je dřevo dokonale chráněno hliníkovým opláštěním. Prakticky nezničitelné řešení pak představují hliníková okna, ale je potřeba – stejně jako v případě dřevohliníkových oken – počítat s vyšší cenou.

Lidé dnes již většinou ví, že tvrzení „plastová okna se rosí“ je jen mýtus, který nemá praktický základ. Všechna moderní okna totiž interiér především dobře utěsní a přebytečná vlhkost nemůže unikat samovolně netěsnícími okny. Buď je třeba pořídit si rekuperaci vzduchu nebo na dostatečně účinné větrání. Výběr materiálu je pak jen otázkou osobních preferencí a také finančních možností.

S čím byste ale naopak měli počítat je izolační zasklení. Asi nepřekvapí, že na vlastnosti oken má zásadní vliv, protože tvoří většinu jejich plochy. Volba zasklení, které bude odrážet potřeby a požadavky na zajištění komfortu bydlení, je docela věda. Především byste si měli rozmyslet, co od oken očekáváte a kde budou sloužit. Zasklení totiž nerozhoduje jen o tepelné izolaci oken, ale také ochraně před venkovním hlukem a nezanedbatelné jsou i požadavky na bezpečnost. Pokud stavíte pasivní dům, musí parametry zasklení stanovit projektant domu, protože tzv. tepelné zisky tedy prohřátí interiéru slunečními paprsky vstupuje do celkové tepelné bilance domu.

Nevíte-li si rady, jaká okna a jaké zasklení pro svůj dům vybrat, poraďte se s odborníky. Dobré je oslovit dodavatele, který je současně i výrobcem oken a nejlépe sám vyrábí okna ze všech materiálů. Nebude tak mít potřebu vás do něčeho „tlačit“.

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem