Čím levně topit a ohřívat užitkovou vodu? Ideálním řešením je nespoléhat pouze na jeden zdroj energie a hledat vhodné kombinace. Všechny známé i experimentální varianty však ve finále musí nabídnout kromě přijatelné investice také komfort, jednoduchost, úspory, a díváte-li se kousek dál než na horizont vaší obce nebo města, pak i ekologický provoz. 

Předchozí díl seriálu najdete zde.

Souhrnná odpověď na kardinální otázku zní: topit je třeba ekologicky, v moderním zařízení, místně dostupným zdrojem energie, co nejlevněji. Konkrétní odpovědi pak ať každý provozovatel topného zařízení hledá ve své kotelně. Navrch mají uživatelé novostaveb, neboť energetické srdce jejich domu netluče tak dlouho a netrpí neduhy stáří. Ti ostatní se chtě nechtě musí podřídit nastaveným pravidlům.

Ekologové už „dlouho“ brojí proti pálení uhlí, i když na pranýř nepatří ani tak zmíněné „kamení“, jako zařízení, které je přetavuje v tepelnou energii. Výrobci naštěstí dávno vyvinuli technologie a zařízení, které požadavky na ochranu životního prostředí respektují. Pokud tedy uvažujete o novém kotli, nebo jste k tomu přinuceni „okolnostmi“, pečlivě zvažujte i typ paliva.

Některé modely jsou uzpůsobeny pro více druhů paliv, společným barometrem je ale výkon. Za zmínku stojí zejména zplynovací kotle, zařízení na principu generátorového zplynování s použitím odtahového ventilátoru, který z kotle odsává spaliny. Samostatnou kapitolou jsou pak lokální a tzv. doplňková topidla, tedy krby, krbové vložky a krbová kamna a zařízení na spalování biomasy (dřevěných briket či pelet a peletek).

Dobrá rada: Nešetřete za každou cenu.

U kotlů na tuhá paliva je velmi důležité zvolit správný výkon. Pokud totiž pracují na nižší než jmenovitý výkon, nic neušetříte. Naopak jejich účinnost se snižuje a rostou emise znečišťujících látek. Proto je třeba při výběru zařízení správně navrhnout jeho výkonovou úroveň (neplatí, že čím větší výkon, tím lépe). U automatických kotlů je po dosažení požadované teploty v místnosti možné tepelný výkon snadno regulovat.

Topná zařízení

Automatický litinový kotel Buderus Logano G221 25 A levý, 6–25 kW se zásobníkem 286 l je určen pro spalování dřevěných pelet, černého a hnědého uhlí. Emisní třída 3 (BUDERUS)Ke kvalitním a osvědčeným značkám kotlů a zplynovacích kotlů na tuhá paliva patří Atmos, Buderus, Benekov, Dakon, Viadrus a další. Dřevo v nejrůznějších podobách představuje optimální variantu pro objekty s tepelnými ztrátami do 16 kW, kusové dříví se pak hodí hlavně pro rodinné domy s výkony 5 až 15 kW. Z 1 kg dřeva lze získat přibližně 4 kW výkonu, což v domě s vypočítanou tepelnou ztrátou 25 kW představuje asi 5 až 6 kg dřeva/1 hodinu.

Roste i zájem o topení v krbu nebo v kamnech a současně s tím i o využití tepla k vytopení vzdálenějších míst domu pomocí teplovodních radiátorů. Toho lze docílit pomocí teplovodní krbové nebo kamnové vložky (Romotop, Spartherm, Aquador aj.) a akumulační nádoby. Výměník může být osazen také za nebo nad krbovou či kamnovou vložku na kouřovod. Výhodou je zužitkování zbytkového tepla, odcházejícího do komína.

Kvalita paliva a obsluhy

Každé spalovací zařízení má certifikaci pro určité palivo, důležitým parametrem je rozměr (granulometrie) paliva. Pokud jde o uhlí, do malých spalovacích zařízení patří tříděné uhlí s omezeným množstvím „prachových“ – jemných částic. Při spalování biomasy je nejdůležitějším parametrem vlhkost. Topíte-li dřevem, měli byste ho nechat alespoň dva roky sušit. Obsluha může ovlivnit hlavně množství přivedeného spalovacího vzduchu (nastavení klapek, pootevření dvířek) a množství přiloženého paliva. Ke spálení 1 kg tuhého paliva je potřeba zhruba 10 m3 vzduchu. Při výkonu krbových kamen okolo 10 kW tedy spotřeba dřeva činí asi 3 kg/h a potřeba vzduchu je kolem 30 m3/h.

Slovo odborníka

PR manažer společnosti Romotop Martin Pachta:

PR manažer společnosti Romotop Martin Pachta„Firma Romotop, výrobce krbových kamen a krbových vložek, přináší s každým svým produktem inovativní řešení, která zkvalitňují proces spalování – ekologicky i ekonomicky. Naše krbová kamna jsou nejen krásná, ale i velmi výkonná topidla s účinností až 90 %. Této hodnoty účinnosti nedosahují dokonce mnohá automatická topidla. Hlavní devízou krbových kamen jsou akumulační tvarovky, které umí vstřebat tolik odpadního tepla, že dokážou sálat teplo ještě několik hodin po ukončení topení. V oboru teplovodních krbových vložek jsme přinesli na trh patentová řešení, jako je Triple pass, jenž u teplovodního výměníku odebere maximum energie a tím dosahuje účinnost až 90 %. Teplovzdušné krbové vložky mají v sobě integrovaný systém Double spin, který dokáže co nejekologičtěji odvést spaliny do komína.“ 

Text: Petr Saulich, Foto: Archiv firem a redakce

logo MessengerPoslat Messengerem