Pasivní dům nedaleko Brna má velmi náročné majitele. Rozhodli se v projektu spojit maximální úspornost, promyšlený design a zajímavé, ale problematické místo. Jejich nároky na provedení byly bez pochyby ovlivněny i profesí majitele – jako projektový manažer v IT upřednostňuje jednoduchá, racionální a efektivní řešení.

(Komerční prezentace)

Příběh se šťastným koncem – domem s kompletními náklady 1800 Kč měsíčně – začal volbou pozemku. Jeho zjevným kladem byl krásný výhled do okolních lesů, záporem svažitá poloha. Majitelé se rozhodli tuto výzvu přijmout a začali hledat vhodné řešení. Současně si také ujasnili, že je pro ně důležitá otázka energetických úspor – nejen kvůli nákladům, ale také vyjadřuje jejich pohled na ekologii.

Při výběru vhodného materiálu pro svůj dům nejprve zvažovali dřevostavbu, ale vzhledem ke svažitosti pozemku se ukázalo jako lepší řešení zvolit zděnou stavbu. Projekt se rozhodli svěřit zkušenému ateliéru Elam, který má s výstavbou pasivních budov letité zkušenosti.

„Stavba je realizována ze stavebního systému Ytong. S tímto materiálem máme při výstavbě pasivních domů velmi dobré zkušenosti. Má dobré izolační vlastnosti shodné ve všech směrech, u obvodových stěn se lépe redukují tepelné mosty. Tvárnice z Ytongu jsou přesné, lehké a velmi dobře se s nimi pracuje. Umožňují snadné řezání, vrtání, drážkování apod. Zdivo odpouští drobné prohřešky, které se běžně na stavbách vyskytují,“ říká k volbě materiálu architekt.

Jako hlavní zdroj vytápění slouží krb na kusové dřevo s externím přisáváním vzduchu. Částečné přitopení zajišťuje i kompaktní větrací rekuperační jednotka s tepelným čerpadlem a jako doplňkový zdroj projektant zvolil přímotopná tělesa. Kompaktní větrací rekuperační jednotka zajišťuje i větrání objektu.

Dům představuje mimořádně zdařilé spojení funkčnosti, moderních technologií a designu. Po stránce estetické se manželé v zadání shodli na „moderním konzervatismu“ a přesně to dokázal ateliér Elam navrhnout. Jako zdroj vytápění a teplé vody je použita kompaktní rekuperační jednotka se zabudovanou akumulační nádrží a malým tepelným čerpadlem. Vytápění je doplněno o krb a malá přímotopná tělesa v jednotlivých místnostech. Kompaktní větrací jednotka současně zajišťuje i větrání celého objektu bez tepelných ztrát.

Majitelé si dali také velmi záležet na interiéru, a projekt tak patří k těm domům, kde se kvalita setkává s designem. Zkrátka jejich náročnost a současně moderní, svěží myšlení jsou ve výsledku znát.

Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem