V záplavě letní a podzimní sklizně nelze celou úrodu sníst a také je dobré si na ovoci pochutnávat i v zimě. Je tedy třeba ho co nejlépe uskladnit či zpracovat tak, aby vydrželo zdravé a čerstvé co nejdéle. Vybrali jsme pro vás 10 pomocníků, kteří vám pomohou se záplavou ovoce i zeleniny.

Hrnec na pickles: Nakrájenou zeleninu napěchujte do nádoby, dokud nedojde k mléčnému kvašení. Po 3–5 dnech dejte i s nádobou do lednice. Ponořená zelenina vydrží několik měsíců. (www.orlikovi.net)Nejrozšířenějším způsobem uchovávání ovoce a zeleniny je sterilizace či zavařování. Kromě plodů a zavařovacích sklenic k tomu budete potřebovat suroviny k přípravě nálevů, jejichž součástí (kromě sterilačních přípravků) je cukr a ocet. Tyto suroviny by měly být co nejkvalitnější, aby výsledný efekt byl co nejlepší.

Zavařovat můžete všechny jedlé plody ze zahrádky nebo lesa, ale i exotické ovoce. Většina receptů na lák obsahuje vodu, ocet, cukr, sůl a koření. Někdo zalévá zeleninu horkým lákem, sklenici pevně uzavře, okamžitě obrátí a postaví na víčko a pak nechá obsah vychladnout, jiný zalévá obsah lákem vychladlým a plné sklenice pak sterilizuje při 80 stupních Celsia 20 minut, někdo oba způsoby kombinuje.

Potraviny ve vakuu 

Vakuovačka Guzzanti GZ 300 zachová potraviny déle čerstvé v lednici, mrazáku nebo ve spíži. Potravina se vloží do speciálního potravinářského sáčku a vakuovačka sama pozná, kdy ho má uzavřít. (www.mall.cz)Trvanlivost potravin prodloužíte uložením do vakua. Z balíčku či nádoby se odsaje kyslík, což prodlužuje životnost čerstvých potravin a zamezuje bujení bakterií a plísní. Potraviny tak mají mnohem delší trvanlivost, ať už jsou skladovány ve spíži, chladničce nebo mrazničce. Na vakuování potravin se používají autovakuovací dózy, vakuovačky či vakuovací svářečky fólií. Potraviny balené ve vakuu vydrží až 6× déle.

Mražení 

Zeleninu je třeba vždy dobře očistit, krátce povařit a prudce ochladit ve studené vodě. Okapanou ji potom vložte do mikrotenových sáčků a uložte do mrazáku. Mrazit se dá téměř veškerá zelenina, nedoporučuje se ale takto konzervovat hlávkový salát, syrovou cibuli, česnek, ředkvičky nebo brambory. Nahnilé ovoce či zelenina se k zmrazování nehodí ani po vykrájení. S ovocem je to podobné. Plody naskládejte do mikrotenového sáčku, lehce zamrazte, potom vyjměte a protřepte, aby se jednotlivé kusy od sebe oddělily, a opět vraťte do mrazáku.

Škola sušení 

Sušička potravin Concept SO 1060 má výjimečný tvar a hlavně časovač. Plynulá regulace teploty vám umožní nastavit si takovou teplotu, jakou právě potřebujete k sušení konkrétních potravin. (www.mall.cz)Sušení ovoce, hub, zeleniny a bylinek patří mezi nejstarší způsoby konzervace. Klasické sušení je ale náročné na čas i místo a málokdo si může dovolit vybudovat samostatnou sušárnu jako za časů našich prababiček na vesnicích. V posledních letech se ale o sušení začíná zajímat stále více lidí, což nepochybně souvisí s návratem ke zdravému životnímu stylu. Návrat k sušení usnadňuje i velké množství různých modelů elektrických sušáren, kde si nastavíte čas a teplotu a o nic se nemusíte starat.

Všechny tipy najdete ve fotogalerii výše.

Text: Adam Krejčík, Foto: Archiv firem, Shutterstock.com

logo MessengerPoslat Messengerem